Dlaczego pies, którego karcimy odwraca wzrok?

Dlaczego pies, którego karcimy odwraca wzrok?

Dlaczego karcony przez nas pies odwraca wzrok? Właściciele psów często uważają, że to przejaw skruchy – ich kochany pupil doskonale wie, że zrobił coś złego i ma poczucie winy. Nie twierdzę, że nasze psy nie są inteligentne. Owszem są i wiele rozumieją, jednak w tym przypadku ich opiekunowie nie mają racji, a opisywane psie zachowania oznacza coś innego.

Odwracanie wzroku jest u psów sygnałem uspakajającym

Wpatrywanie się w kogoś, szczególnie patrzenie komuś w oczy jest jednym z przejawów zachowań agresywnych. Może być wyzwaniem do walki. Nawet my nie czujemy się zbyt komfortowo, gdy ktoś nam się intensywnie przygląda. Skoro wpatrywanie się jest przejawem agresji, to logicznym jest, iż unikanie kontaktu wzrokowego musi mieć przeciwne znaczenie. I tak jest w rzeczywistości.

Karcony przez nas pies nie ma zielonego pojęcia, że zrobił coś złego. Doskonale jednak odczuwa nasze emocje, obierając nasze zachowanie jako agresywne. Stara się więc za pomocą znanych sobie sposobów złagodzić nasz gniew. Jednym z takich sposobów jest właśnie unikanie naszego spojrzenia, czyli odwracanie głowy.

Zachowanie to często możemy obserwować w psich relacjach społecznych. I to nie tylko u osobników podporządkowanych, ale i u dominujących. Nie raz widzieliście zapewne jak silniejszy pies demonstracyjnie odwraca głowę od próbującego mu się podlizać słabszego pobratymca. Dominant sygnalizuje w ten sposób „swojemu podwładnemu”, że nie ma wobec niego wrogich zamiarów, mimo że to on tu rządzi.

Odwracanie wzroku u psów można więc przetłumaczyć jako „Nie mam zamiaru cię skrzywdzić, nie musisz się mnie bać”, a nie jako „Czuję się winny, przepraszam cię za to, co zrobiłem”.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu