Sklep online
Sklep online

Jak wyrobić paszport dla psa?

Nie każdy z nas wybierając się podróż, może oddać komuś pod opiekę ukochanego zwierzaka. Sytuacja ta komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w planach mamy nie krótki wakacyjny wyjazd, a dłuższy pobyt w obcym kraju. Na terenie Europy spokojnie podróżować możemy z domowym czworonogiem. Wystarczy, że zawczasu postaramy się o psi paszport.

Kiedy przydatny jest paszport dla psa?

Zagraniczny wyjazd ze zwierzakiem wymaga pewnych przygotowań (poczytaj więcej o wakacjach z psem KLIK). Niestety spontaniczne wypady organizowane na ostatnią chwilę w tym wypadku mogą się nie sprawdzić. Gdy z pupilem planujemy podróżować po Unii Europejskiej, sprawa wydaje się całkiem prosta. Zazwyczaj wystarczy ważny paszport dla psa i zawarta w nim informacja o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Podobnie kwestia ta wygląda również wówczas, gdy z czworonogiem pojawić chcemy się w Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Watykanie, Andorze, Monako, San Marino czy Liechtensteinie.

Paszporty dla psów są dużym udogodnieniem. Wcześniej w niektórych krajach obowiązywała długa, w Wielkiej Brytanii nawet sześciomiesięczna, kwarantanna. Zabranie zwierzaka na urlop w niektórych wypadkach było więc wyczynem zupełnie niemożliwym.

Czy paszport dla psa wystarczy, by podróżować po Unii Europejskiej?

Psi paszport nie jest dokumentem międzynarodowym. Obowiązuje on na terenie Wspólnoty Europejskiej plus paru innych, wspomnianych powyżej krajach Starego Kontynentu. Niestety, jeśli wybieramy się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty czy Szwecji sam paszport i obowiązkowe udokumentowane w nim szczepienie przeciw wściekliźnie już nie wystarczy. Pies przekraczający granicę Irlandii i Wielkiej Brytanii dodatkowo 24 godziny przed wjazdem powinien przejść odrobaczenie z tasiemca i kleszczy. Konieczne jest też badanie krwi, które wykazuje faktyczną ilość przeciwciał przeciw wściekliźnie. Wymagania różnych europejskich krajów mogą nieco różnić się od siebie. Przed planowanym wyjazdem warto więc zajrzeć na stronę ambasady i dokładnie sprawdzić wszystkie wytyczne.

Zapomnij o podróży z małym szczeniakiem!

Przeciwko wściekliźnie po raz pierwszy pupila zaszczepić możemy wówczas, gdy ten skończy trzy miesiące. Uznaje się, że pierwsza taka szczepionka nabywa ważności po upływie 21 dni. Dopiero wówczas możemy więc szczeniaka zabrać ze sobą za granicę.

↓ PRZENOŚNE MISKI I POIDEŁKA DLA PSA ↓

Gdzie można wyrobić paszport dla psa?

Za wydawanie psich paszportów odpowiadają weterynaryjne lecznice. Nie znaczy to jednak, że dokument ten uda nam się wyrobić w każdej przychodni. Musimy znaleźć taką placówkę, która ma prawo wydawania paszportów. Koszt samego dokumentu wynosi 100 zł, do tego doliczyć musimy jeszcze opłatę za zaczipowanie zwierzaka, niezbędne szczepienia i badania.

Zanim nasz pupil uzyska upoważniający go do podróżowania dokument, nadać trzeba mu numer identyfikacyjny. Zwierzę znakowane jest za pomocą elektronicznego czipu wszczepianego pod skórę pomiędzy łopatkami lub w okolicy szyi. Nieraz, gdy psiak posiada czytelny tatuaż, od czipowania można odstąpić. Dobrą wiadomością jest to, że na zwierzęcy paszport nie musimy czekać, dostajemy go w lecznicy od ręki.

Jeśli zwierzakowi naszemu wszczepiliśmy czip, pamiętajmy o tym, by numer jego zgłosić w paru internetowych bazach danych. Nie wszystkie one mają ze sobą łączność i przeprowadzają wymianę informacji, stąd zgłoszenia dokonać powinniśmy w jak największej liczbie miejsc. Procedura jest prosta – wszystko załatwić uda nam się przez stronę internetową, nie wychodząc z domu. W razie, gdy nasz pupil zgubi drogę do domu, rozwiązanie takie okazać może się niezwykle przydatne.

↓ TORBY I TRANSPORTERY DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Małgorzata Paszko
Z wykształcenia i zamiłowania etnolog i religioznawca, dodatkowo włóczykij, który najlepiej czuje się z plecakiem na plecach, w drodze i z dala od wszelakich planów. Podróże, te bliskie, do miejsc ukrytych tuż za rogiem, jak i te wiodące w nieco bardziej odległe zakątki globu to już prawdziwe uzależnienie. Jeśli na miejscu, to z książką w ręku i na peryferiach, tam gdzie wielkomiejski zgiełk nie dochodzi. W sferze marzeń gospodarstwo zaszyte w dziczy i hodowla owiec, choć w grę wchodzą też południowoamerykańskie alpaki. Z domowych ulubieńców od lat niekwestionowanymi faworytami pozostają koty.

Powiązane artykuły

Co zrobić, gdy pies nie chce chodzić na smyczy?

Skacze podekscytowany przy drzwiach, wybiega, jak tylko zostaną otwarte, ciągnie, nie zwracając żadnej uwagi na właściciela. Jednym słowem: pies nie potrafi chodzić na smyczy. Aby wspólne spacery stały się przyjemnością,...

Czytaj więcej
Jak nauczyć psa czystości?

Mały pies to duże wymagania. Szczenię nie wystarczy bowiem nakarmić i pogłaskać. Psiaka nauczyć trzeba kilku nowych dla niego zachowań, w tym również – załatwiania się w wyznaczonym miejscu. To...

Czytaj więcej
Dieta dla psa, czyli jak zadbać o prawidłowe odżywianie czworonoga

Zdrowe żywienie to najlepszy sposób na zapewnienie zwierzakowi długiego i szczęśliwego życia. Na rynku zoologicznym nie brakuje karm, które doskonale spełniają różnorodne potrzeby czworonogów. Wybór odpowiedniej diety dla pupila to...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Witam, co jeżeli nr czip jest inny niż w metryce psa?

  2. Po konsultacji ze specjalistą obawiam się, że podmienili Pani psa w szpitalu. Czy pies po wyjściu ze szpitala zachowywał się tak samo?

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram