Czy można zostawić kota samego podczas wakacji?

Czy można zostawić kota samego podczas wakacji?

Wydawać by się mogło, że nasz indywidualista i samotnik doskonale poradzi sobie, gdy zostawimy go w pojedynkę w domu. Ba, może nawet będzie nad wyraz szczęśliwy, bo w końcu będzie miał święty spokój. Prawda jest jednak inna: koty źle znoszą długą rozłąkę, a przede wszystkim – pojawia się problem zapewnienia stałego dostępu do świeżej wody, karmy i czystej kuwety. Co zrobić z mruczkiem, gdy nie możemy (lub nie chcemy) zabrać go ze sobą na wakacje?

Kot zostaje sam w domu

To, czy kota możemy zostawić samego w domu, zależy przede wszystkim od tego, jak długo będą trwać nasze wakacje. Raczej nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędził w samotności dwa dni. Wystarczy zapewnić mu kilka misek z suchą karmą (mokra może się zepsuć, szczególnie w lecie), kilka misek z wodą (można również zostawić lekko odkręcony, kapiący kran) i najlepiej dwie kuwety ze świeżo zmienionym żwirkiem.

Należy zadbać nie tylko o pokarm i miejsce do załatwiania potrzeb, ale również o bezpieczeństwo kota. Spójrzmy na mieszkanie jego oczami, pamiętając, że gdy nas zabraknie, mruczek może dawać wyraz swojej nudzie, skacząc po szafkach, wdrapując się na firanki i zrzucając kwiatki z parapetów. Przeorganizujmy wnętrza tak, aby mieć pewność, że po powrocie zastaniemy mieszkanie w akceptowalnym stanie. Zostawmy kotu kilka ulubionych zabawek.

W nieco lepszej sytuacji są właściciele kilku mruczków, które będą sobie nawzajem dostarczać rozrywki, czy kotów wychodzących, które w domu pojawiają się tylko po to, żeby się najeść i napić.

Kot zostaje pod opieką znajomego lub rodziny

Co jednak począć, gdy wybieramy się na dwutygodniowe wczasy? Wtedy sytuacja nieco się komplikuje, bo na tak długi okres kota w żadnym wypadku nie można pozostawić samemu sobie. Jednym z możliwych wariantów jest poproszenie o pomoc znajomego czy kogoś z rodziny. Najlepsze rozwiązanie to takie, gdy kot będzie mieszkał w swoim domu, a przynajmniej raz dziennie będzie go ktoś odwiedzał, aby uzupełnić miski, wyczyścić kuwetę czy pobawić się.

Możliwy jest także inny wariant: znajomy zabiera naszego mruczka do siebie. W tym przypadku warto jednak zadbać, aby wcześniej przynajmniej 2-3 razy kot odwiedził mieszkanie tymczasowego opiekuna. Jeśli zostanie nagle zabrany z dobrze znanego środowiska w całkiem nowe miejsce, może się to stać (a raczej na pewno się stanie) źródłem dużego stresu. Do tymczasowego domu warto zabrać także ulubione zabawki kota, jego legowisko, miski, dzięki którym kot poczuje się pewniej na nowym terytorium.

Oczywiście, dobrze, aby znajomy lubił zwierzęta i przed przygarnięciem naszego pupila miał z nim kontakt.

Kotem opiekuje się petsitter

Nikt z bliskich osób nie wykazuje chęci zaopiekowania się mruczkiem? Pozostaje nam poszukać wśród obcych miłośników zwierząt. Można skorzystać z usług (oczywiście płatnych) tzw. petsittera. Poszukiwania idealnego opiekuna (tak jak poszukiwania niani do dziecka) trzeba rozpocząć na co najmniej kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Musimy mieć czas na znalezienie osoby godnej zaufania, z doświadczeniem, które może potwierdzić referencjami. Warto zajrzeć na fora internetowe dla właścicieli kotów, którzy na pewno chętnie podzielą się swoimi wrażeniami i polecą sprawdzoną osobę. Petsitter może przychodzić do kota, wziąć go do siebie, a nawet zamieszkać u nas na czas naszej nieobecności.

Umieszczamy kota w hotelu dla zwierząt

Ostatnia opcja to przekazanie mruczka do hotelu dla zwierząt. Wielu właścicieli uważa, że na taki wariant można się zdecydować tylko w ostateczności. Powód jest prosty: kot nagle umieszczony zostaje w całkowicie obcym otoczeniu, z całkowicie obcymi ludźmi. Może więc odnieść wrażenie, że po prostu został porzucony.

Ale… czasem nie ma innego wyjścia. Dlatego jeśli już postanawiamy skorzystać z oferty hotelu, dokładnie przyjrzyjmy się, jakie warunki oferuje. Czy jest to obiekt tylko dla kotów, czy i dla kotów, i dla psów (wersja pierwsza – lepsza). Czy każdy kot posiada własny pokoik i czy ma kontakt z innymi mruczkami. Obecność innych kotów ma taką zaletę, że może dostarczyć rozrywki nowemu zagubionemu lokatorowi, ale z drugiej strony – trzeba się liczyć z możliwością „złapania” czegoś od nich. I tu kolejna ważna sprawa – zawsze należy zapytać, czy hotel wymaga książeczki z aktualnymi szczepieniami. Jeśli tak – to dobry znak. Koniecznie pamiętajmy o tym, aby przekazać do hotelu ulubione zabawki mruczka i inne używane przez niego na co dzień akcesoria.

Zdjęcie: Fotolia

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu