Sklep online
Sklep online

Czy można zostawić kota samego podczas wakacji?

Wydawać by się mogło, że nasz indywidualista i samotnik doskonale poradzi sobie, gdy zostawimy go w pojedynkę w domu. Ba, może nawet będzie nad wyraz szczęśliwy, bo w końcu będzie miał święty spokój. Prawda jest jednak inna: koty źle znoszą długą rozłąkę, a przede wszystkim – pojawia się problem zapewnienia stałego dostępu do świeżej wody, karmy i czystej kuwety. Co zrobić z mruczkiem, gdy nie możemy (lub nie chcemy) zabrać go ze sobą na wakacje?

Kot zostaje sam w domu

To, czy kota możemy zostawić samego w domu, zależy przede wszystkim od tego, jak długo będą trwać nasze wakacje. Raczej nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędził w samotności dwa dni. Wystarczy zapewnić mu kilka misek z suchą karmą (mokra może się zepsuć, szczególnie w lecie), kilka misek z wodą (można również zostawić lekko odkręcony, kapiący kran) i najlepiej dwie kuwety ze świeżo zmienionym żwirkiem.

Należy zadbać nie tylko o pokarm i miejsce do załatwiania potrzeb, ale również o bezpieczeństwo kota. Spójrzmy na mieszkanie jego oczami, pamiętając, że gdy nas zabraknie, mruczek może dawać wyraz swojej nudzie, skacząc po szafkach, wdrapując się na firanki i zrzucając kwiatki z parapetów. Przeorganizujmy wnętrza tak, aby mieć pewność, że po powrocie zastaniemy mieszkanie w akceptowalnym stanie. Zostawmy kotu kilka ulubionych zabawek.

W nieco lepszej sytuacji są właściciele kilku mruczków, które będą sobie nawzajem dostarczać rozrywki, czy kotów wychodzących, które w domu pojawiają się tylko po to, żeby się najeść i napić.

Kot zostaje pod opieką znajomego lub rodziny

Co jednak począć, gdy wybieramy się na dwutygodniowe wczasy? Wtedy sytuacja nieco się komplikuje, bo na tak długi okres kota w żadnym wypadku nie można pozostawić samemu sobie. Jednym z możliwych wariantów jest poproszenie o pomoc znajomego czy kogoś z rodziny. Najlepsze rozwiązanie to takie, gdy kot będzie mieszkał w swoim domu, a przynajmniej raz dziennie będzie go ktoś odwiedzał, aby uzupełnić miski, wyczyścić kuwetę czy pobawić się.

Możliwy jest także inny wariant: znajomy zabiera naszego mruczka do siebie. W tym przypadku warto jednak zadbać, aby wcześniej przynajmniej 2-3 razy kot odwiedził mieszkanie tymczasowego opiekuna. Jeśli zostanie nagle zabrany z dobrze znanego środowiska w całkiem nowe miejsce, może się to stać (a raczej na pewno się stanie) źródłem dużego stresu. Do tymczasowego domu warto zabrać także ulubione zabawki kota, jego legowisko, miski, dzięki którym kot poczuje się pewniej na nowym terytorium.

Oczywiście, dobrze, aby znajomy lubił zwierzęta i przed przygarnięciem naszego pupila miał z nim kontakt.

Kotem opiekuje się petsitter

Nikt z bliskich osób nie wykazuje chęci zaopiekowania się mruczkiem? Pozostaje nam poszukać wśród obcych miłośników zwierząt. Można skorzystać z usług (oczywiście płatnych) tzw. petsittera. Poszukiwania idealnego opiekuna (tak jak poszukiwania niani do dziecka) trzeba rozpocząć na co najmniej kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Musimy mieć czas na znalezienie osoby godnej zaufania, z doświadczeniem, które może potwierdzić referencjami. Warto zajrzeć na fora internetowe dla właścicieli kotów, którzy na pewno chętnie podzielą się swoimi wrażeniami i polecą sprawdzoną osobę. Petsitter może przychodzić do kota, wziąć go do siebie, a nawet zamieszkać u nas na czas naszej nieobecności.

Umieszczamy kota w hotelu dla zwierząt

Ostatnia opcja to przekazanie mruczka do hotelu dla zwierząt. Wielu właścicieli uważa, że na taki wariant można się zdecydować tylko w ostateczności. Powód jest prosty: kot nagle umieszczony zostaje w całkowicie obcym otoczeniu, z całkowicie obcymi ludźmi. Może więc odnieść wrażenie, że po prostu został porzucony.

Ale... czasem nie ma innego wyjścia. Dlatego jeśli już postanawiamy skorzystać z oferty hotelu, dokładnie przyjrzyjmy się, jakie warunki oferuje. Czy jest to obiekt tylko dla kotów, czy i dla kotów, i dla psów (wersja pierwsza – lepsza). Czy każdy kot posiada własny pokoik i czy ma kontakt z innymi mruczkami. Obecność innych kotów ma taką zaletę, że może dostarczyć rozrywki nowemu zagubionemu lokatorowi, ale z drugiej strony – trzeba się liczyć z możliwością „złapania” czegoś od nich. I tu kolejna ważna sprawa – zawsze należy zapytać, czy hotel wymaga książeczki z aktualnymi szczepieniami. Jeśli tak – to dobry znak. Koniecznie pamiętajmy o tym, aby przekazać do hotelu ulubione zabawki mruczka i inne używane przez niego na co dzień akcesoria.

Zdjęcie: Fotolia

banerek-promocyjny-kakadu1

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Redaktorka, dziennikarka, copywriterka, blogerka. Prywatnie żona, matka i fascynatka psychologii. Swoją przygodę ze zwierzętami rozpoczynała od dokarmiania dżdżownic, łapania koników polnych i męczenia rodziców o świnkę morską, co skończyło się na trzech świnkach morskich, dwóch chomikach i jednym króliku. Obecnie swoją miłość do zwierząt przelewa na mieszkającego u wspomnianych rodziców labradora o anielskim usposobieniu.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Karmy Schesir dla kotów

Na rynku zoologicznym dostępny jest szeroki wybór mokrych karm dla kotów, różnych producentów. Wśród nich znajdziemy kilka marek szczególnie godnych polecenia. Między innymi Schesir dla kotów, który powinien zwrócić uwagę...

Czytaj więcej
Nowe przysmaki Vitakraft dla kotów

Oto kolejne nowości w naszych sklepach: Vitakraft Yums, czyli pyszne przekąski dla kotów. Dostępne w trzech smakach: z nadzieniem serowym (Vitakraft Yums Cheese), z nadzieniem wątróbkowym (Vitakraft Yums Leberwurst) i...

Czytaj więcej
Odstraszacz na koty

Każdy, kto próbował oduczyć czegoś swojego mruczka wie, jak karkołomne jest to zadanie. Koty to prawdziwe uparciuchy i trudno nakłonić je do zmiany swoich przyzwyczajeń lub upodobań. Zdarza się, na...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram