Sklep online
Sklep online

Żółta wstążka u psa - sprawdź co oznacza

Żółta wstążka u psa to swego rodzaju sygnał, którego nie należy bagatelizować. Kiedy podczas spaceru zauważymy czworonoga z żółtą tasiemką przypiętą do smyczy lub obroży, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i dystans. Dlaczego? Sprawdź, co oznacza żółta wstążka u psa i skąd właściwie się wzięła?

Yellow Dog Project, czyli pies z żółtą wstążką

Jak wiadomo, każdy pies jest inny. Niektóre zwierzaki potrafią być otwarte i przyjazne do tego stopnia, że same dopraszają się pieszczot od całkiem obcych sobie osób. Zupełnie nie przeszkadza im to, że są w centrum uwagi, a nieraz same zaczepiają nieznajomych na ulicy czy w windzie i wesoło merdając ogonem, czekają, by je pogłaskać.

Niestety nie wszystkie psy są tak śmiałe i skore do zabawy z obcymi. Niektórym czworonogom dotyk obcych rąk może przeszkadzać, a nawet wzbudzać w nich strach i niepokój. To właśnie z myślą o takich zwierzakach zainicjowano akcję Yellow Dog. Na czym ona polega?

The Yellow Dog Project to międzynarodowa kampania, zapoczątkowana kilkanaście lat temu przez właścicieli psów o szczególnych wymaganiach. Symbolem ruchu stała się żółta wstążka przywiązana do smyczy lub obroży czworonoga. Stanowi ona sygnał dla otoczenia, że noszący ją pies nie chce być dotykany, potrzebuje przestrzeni i nie lubi nawiązywać bliższych kontaktów z obcymi ludźmi. Żółty kolor został zaczerpnięty z sygnalizacji świetlnej, gdzie nakazuje ostrożność i rozwagę. Niestety w Polsce znaczenie wstążki jest wciąż mało znane. A szkoda, ponieważ rozpropagowanie idei żółtej wstążki pozwoliłoby uniknąć wielu niepotrzebnych nieporozumień.

Co oznacza żółta wstążka u psa?

Kiedy widzisz psa z żółtą wstążką przy obroży, zachowaj ostrożność. Nie jest to zwykła ozdoba, a specjalne oznaczenie, które przypina się pupilowi celem ograniczenia bodźców zewnętrznych w postaci innych psów i ludzi. Wstążka przywiązana do smyczy daje jasny sygnał, że pies potrzebuje więcej przestrzeni oraz że nie powinien być męczony i zaczepiany na ulicy przez obce osoby. Ma to na celu zredukowanie ilości stresu, a także poprawę samopoczucia i poziomu skupienia psa w czasie spaceru. Takiego psa nie należy dotykać, głaskać, wołać ani bawić się z nim bez zgody opiekuna.

Żółta wstążka przy obroży — jakie psy mogą jej potrzebować?

Żółta wstążka przy smyczy, obroży czy szelkach psa przydaje się w wielu sytuacjach. Symbol ten przeznaczony jest przede wszystkim dla zwierzaków lękliwych, które boją się obcych ludzi lub psów i nie życzą sobie kontaktu z nimi. Warto pamiętać, że zwierzęta miewają za sobą różne, nieraz bardzo traumatyczne przeżycia i wspomnienia, które budzą w nich strach. Dotyczy to zwłaszcza psów przygarniętych ze schroniska lub prosto z ulicy. Takie psy potrzebują więcej czasu na oswojenie i zaaklimatyzowanie, a wyciągnięte w swoją stronę obce ręce mogą traktować jak atak. Jeśli zwierzę reaguje bojaźliwie na kontakt z innymi psami albo ludźmi, należy to uszanować i nie narażać go na nadmierny stres czy zdenerwowanie.

Kiedy jeszcze przydaje się żółta wstążka dla psa?

Wstążka w kolorze żółtym to symbol odpowiedni dla psa, który bywa agresywny w stosunku do innych ludzi lub zwierząt. Być może niedawno został przygarnięty ze schroniska i dopiero przechodzi właściwą socjalizację. Jeśli pies jest agresywny, lepiej do niego nie podchodzić i dla własnego bezpieczeństwa szanować przestrzeń wyznaczoną przez opiekuna.

Żółtą tasiemkę przy smyczy psa można przypinać takie w innych sytuacjach. Wielu właścicieli stosuje ją, na przykład, gdy suczka ma cieczkę i nie życzy sobie kontaktów z innymi osobnikami. Wstążka może oznaczać też, że pies jest w trakcie szkolenia, nauki nowych umiejętności albo w pracy i nie należy mu przeszkadzać. Żółte symbole noszą często psi przewodnicy osób niewidomych lub niepełnosprawnych.

Z takiego oznaczenia można skorzystać również w przypadku psów starych lub chorych. Zwierzę, które niedomaga albo odczuwa ból, często nie życzy sobie kontaktu z innymi czworonogami, a nawet odczuwa przed nimi strach. Właściciel może chcieć ograniczyć kontakty pupila z innymi osobnikami w związku z:

  • starością i złym samopoczuciem,
  • przebytymi niedawno chorobami,
  • przebytym zabiegiem i trwającą rekonwalescencją,
  • rehabilitacją po urazach,
  • kwarantanną.

W każdym z tych wypadków żółta tasiemka przy smyczy czy obroży psa powinna być sygnałem, że do takiego zwierzaka nie należy się zbliżać.

Żółta wstążka przy smyczy psa - jak reagować na ten symbol?

Kiedy zauważysz psa z żółtą wstążką, najlepiej w ogóle nie zwracaj na niego uwagi. W takich sytuacjach najlepszą możliwą reakcją jest właśnie brak jakiejkolwiek reakcji. Po prostu potraktuj go jak normalnego psa i przejdź obok niego, nie robiąc wokół zbędnego szumu i hałasu. Pamiętaj, by nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów w kierunku psa. Nie podchodź do niego, nie wołaj, nie głaskaj ani nie zaczepiaj go w żaden sposób.

Żółta tasiemka może wzbudzać ciekawość, kiedy już zna się jej prawdziwe znaczenie. Mimo to nie zaczepiaj też opiekuna psa i nie dopytuj o powód, dla którego zwierzak ją nosi. Nie każdy może mieć ochotę na zwierzenia, tym bardziej jeśli kryją się za tym jakieś przykre doświadczenia, na przykład choroba pupila. Najlepiej zachować dystans i uszanować przestrzeń osobistą zarówno psa, jak i jego właściciela.

Jeśli Ty również prowadzisz psa na smyczy, postaraj się zwiększyć dystans pomiędzy swoim pupilem a obcym psem ze wstążką. Przez jakiś czas nie spuszczaj swojego psa ze smyczy i spróbuj uspokoić go albo odwrócić jego uwagę, gdy zacznie nadmiernie ekscytować się napotkanym kolegą. Jeżeli psiak oznaczony żółtą wstążką nie zachowuje się agresywnie wobec Twojego psa, możesz zapytać jego opiekuna, jak blisko możesz podejść ze swoim pupilem. Nigdy nie wiadomo, jaki charakter czy nastawienie ma obcy zwierzak ani jak reaguje na inne psy. Podchodząc zbyt blisko możesz narazić własnego pupila na niebezpieczeństwo. Najważniejsze to nie lekceważyć żółtego symbolu i współpracować z właścicielem noszącego go psa. Jeśli wyrazi zgodę na zbliżenie się, możemy się przywitać i podejść ze swoim psem.

Wstążka żółta - czy pies jest agresywny?

Czy każdy pies oznaczony żółtą ozdobą jest agresywny? Oczywiście, że nie. Wiele osób od razu zakłada, że pies ze wstążką musi być nastawiony wrogo do całego otoczenia, co w wielu przypadkach mija się z prawdą. Oczywiście zdarza się, że po taki symbol sięgają osoby, których psy miewają skłonność do zachowań agresywnych, jednak nie jest to żadną regułą. Żółta wstążka sygnalizuje jedynie, że pies potrzebuje przestrzeni i nie ma ochoty na zabawę z obcymi. Widząc psa z takim kolorem przy obroży, nie wpadaj w panikę ani nie uciekaj na drugą stronę ulicy. Wystarczy zachować naturalny dystans i nie rozpraszać psa.

Wstążka to nie tylko ozdoba!

Niestety kampania Yellow Dog nie jest jeszcze zbyt mocno rozpowszechniona w Polsce. Warto jednak propagować jej założenia, ponieważ wiedza o idei żółtej wstążki pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych nieporozumień. Żółta wstążka potrafi naprawdę ułatwić życie właścicielom psów z różnymi problemami, a samym czworonogom pozwala cieszyć się spacerem bez nerwów i stresu.

Warto pamiętać też, że nawet jeśli pies nie ma wstążki, to nie należy od razu podchodzić do niego i głaskać. Po pierwsze, opiekun zwierzęcia może sobie tego z różnych powodów nie życzyć i to też trzeba uszanować. Po drugie, nigdy nie wiadomo, jakie przeżycia i doświadczenia ma dany pies. Być może jest chory albo w przeszłości spotkało go coś przykrego ze strony ludzi. Dla bezpieczeństwa własnego i całego otoczenia, lepiej nie wyciągać dłoni w stronę nieznajomych psów.

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak określić wiek psa?

W jaki sposób oszacować wiek psiaka znajdy? Jak odgadnąć ile lat ma zwierzak adoptowany ze schroniska? To jasne, że decydując się na przygarnięcie czworonoga o nieznanej przeszłości, chcielibyśmy wiedzieć, jak...

Czytaj więcej
Kiedy są potrzebne buty dla psa?

Na rynku pojawia się coraz więcej psiego obuwia w najróżniejszych wzorach i kolorach. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt dla naszego pupila, pamiętajmy, żeby porządnie się zastanowić, jakich butów potrzebujemy....

Czytaj więcej
Dlaczego pies wygryza sobie sierść?

Czasami psia pielęgnacja przybiera dosyć niepokojącą postać. Zdarza się, że zwierzaki stają się nad wyraz zainteresowane swoją sierścią. Początkowo problem może nie wyglądać zbyt poważnie – pewnie nasz pupil wreszcie...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram