Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Opieka nad czworonożnym seniorem nie zawsze bywa łatwa. Gdy nasz psiak zaczyna się starzeć, niezwykle ważne jest to, byśmy kompleksowo dbali o jego zdrowie i samopoczucie. Dzięki temu nasz zwierzak będzie mógł przeżyć jesień swojego życia w dobrej kondycji.
Nie tak łatwo jest precyzyjnie określić moment, w którym dorosły pies zaczyna stawać się seniorem. W skład psiej rodziny wchodzą zwierzęta różniące się zdrowiem, trybem życia i, co najważniejsze, gabarytami. Tak też duże psy, których długość życia wynosi zazwyczaj ok. 10 lat, zaczynają starzeć się wcześniej, niż ich mniejsi kuzyni potrafiący dożyć 16. czy nawet 18. roku życia. Z jednej strony więc w miarę bezpiecznie przyjąć możemy, że nasz pupil staje się seniorem, gdy przeżył już 2/3 długości życia przewidzianej dla jego rasy. Z drugiej strony jednak zawsze pod uwagę warto wziąć indywidualną kondycję zwierzaka. O wkraczaniu w jesień życia możemy więc mówić wtedy, gdy nasz pupil nie tylko osiągnął już swe lata, ale i stał się wyraźnie mniej energiczny, a więc zaczął wolniej się poruszać i więcej spać. Psi senior może też miewać problemy ze słuchem i wzrokiem. Starość często zapowiadają także pojawiające się w sierści siwe włosy czy zmniejszające się zdolności adaptacyjne.
Jednym z najważniejszych aspektów, jaki mieć powinniśmy na uwadze, gdy nasz zwierzak zaczyna się starzeć, jest zmiana diety. Żywieniowe wymagania naszych domowych pupili zmieniają się wraz z wiekiem. Stąd też producenci wysokiej jakości psich przysmaków odrębne karmy dedykują szczeniakom, odrębne zaś psom dorosłym czy starym. Oczywiście chcąc działać jeszcze precyzyjniej, przy doborze diety powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wiek naszego psa, ale i poziom jego aktywności oraz choroby, z jakimi się boryka.
Starsze psiaki wiodą z reguły mniej aktywny tryb życia, a dodatkowo wraz z wiekiem tempo ich przemian metabolicznych ulega obniżeniu. Jeśli chcemy chronić zwierzaka przed otyłością, powinniśmy sięgnąć po karmę wyróżniającą się zmniejszoną kalorycznością. Przy okazji pamiętajmy też, że psi senior powinien jadać dania zasobne w białko, gdyż starsze zwierzaki szczególnie podatne są na jego utratę z organizmu. Wartość energetyczna karmy nie może być więc zmniejszana kosztem tego właśnie komponentu. Optymalna ilość wysoko strawnego i zasobnego w egzogenne aminokwasy białka chroni psa przed zanikiem masy mięśniowej oraz pozytywnie wpływa na jego odporność. Dodatkowo przysmaki dla psich seniorów zazwyczaj zasobniejsze są też chondroitynę i glukozaminę oraz w witaminy A, C, E, a więc w ważne dla organizmu antyoksydanty oraz w dbające o stan skóry i sierści, a zarazem regulujące procesy metaboliczne witaminy z grupy B. Dla odmiany zminimalizowana zostaje w nich ilość sodu i fosforu, co szczególnie ważne jest w przypadku psiaków zmagających się z chorobami nerek. Jeszcze innym istotnych składnikiem tego typu specjałów jest błonnik w formie rozpuszczalnej dbający o prawidłową florę bakteryjną jelit, w nierozpuszczalnej zaś zwiększający objętość stolca i zapobiegający zaparciom. Oba rodzaje wspomnianych tu włókien zawiera m.in. babka płesznik i dlatego często dodawana jest do dań dla seniorów.
Komponując menu dla starszego psa pamiętajmy i o tym, że dzienną dawkę karmy w tym przypadku dobrze jest serwować milusińskiemu w 3-4 mniejszych porcjach. W przypadku psiaków cierpiących na utratę zębów czy węchu, rozważmy też przejście z diety suchej na mokrą.
regularne wizyty u weterynarza
Pies w podeszłym wieku wymaga nie tylko odpowiednio dopasowanej do jego potrzeb diety, niezwykle istotne w jego przypadku są też regularne weterynaryjne kontrole. Nawet gdy pupil nasz ma się dobrze, raz na 6 miesięcy zajrzyjmy do lecznicy i pozwólmy, by weterynarz obejrzał zwierzaka i wykonał mu podstawowe badania. Zazwyczaj w skład takiego pakietu wchodzi badanie kliniczne, echokardiograficzne, krwi, moczu, USG i RTG – decyzję, zależnie od kondycji psiaka, podejmuje tu jednak prowadzący go weterynarz. Ważnym punktem takiej wizyty jest też kontrola jamy ustnej i ewentualne usuwanie kamienia nazębnego bądź zębów, których korzenie zaatakowane zostały procesem ropnym. Jeśli chcemy jednak, by nasz pupil długo cieszył się zdrowym uzębieniem, za pomocą szczotki i pasty dbajmy o nie również w domowym zaciszu.
codzienna dawka ruchu
Nasi sędziwi pupile nie potrzebują już tak wiele ruchu, wcale nie znaczy to, że całe dnie mogą wylegiwać się na kanapie. Każdy zwierzak dla zachowania zdrowia fizycznego i dobrej psychicznej kondycji potrzebuje adekwatnej do jego możliwości dawki aktywności. Najbezpieczniejszą opcją zawsze są spacery. Umożliwiają one milusińskiemu nie tylko rozruszanie się, ale i znakomicie stymulują umysł, zwłaszcza wówczas, gdy zezwalamy psu na swobodną eksplorację otoczenia. W codzienny grafik wpiszmy więc przynajmniej jedną półgodzinną przechadzkę. Zadbajmy i o to, by nasz pies chadzał nie tylko dobrze mu znaną ścieżką wokół bloku - niech jak najczęściej odwiedza też nowe miejsca. Latem dobrą rozrywką dla psich seniorów jest pływanie, w domu zaś zachęcać możemy zwierzaki do różnorakich zabaw węchowych. Przy okazji nie zapominajmy, że również psi senior cierpiący na zwyrodnienie stawów, nie powinien stronić od ruchu. W tym wypadku spacery, odpowiednie ćwiczenia i rehabilitacja sprzyjają regeneracji chrząstki stawowej i opóźniają postępowanie procesów zwyrodnieniowych.
przystosowanie domu do potrzeb psiego seniora
Dostosowanie domu do psich wymagań szczególnie istotne staje się wtedy, gdy pies ma problemy z poruszaniem się. Wówczas pomocne okazać mogą się rampy ułatwiające chodzenie po schodach lub wchodzenie na sofę, z powodzeniem wykorzystać możemy je też wtedy, gdy chcemy pomóc zwierzakowi dostać się do samochodu. Wszystkim starszym psiakom przydadzą się też ciepłe i miękkie legowiska bądź kawałek dywanu ułożony w miejscu, w którym nasz pupil najczęściej wykłada się na podłodze.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dobra karma to taka, która nie tylko smakuje pupilowi, ale i dostarcza mu wszelkich niezbędnych do życia składników odżywczych, a tym samym utrzymuje go w doskonałym zdrowiu i kondycji. Jak...
Smycz automatyczna to bez wątpienia bardzo pomysłowy wynalazek. Nasz pupil zyskuje dzięki niej więcej swobody podczas spacerów, a jednocześnie wciąż pozostaje pod naszą kontrolą. Tylko czy taka smycz rzeczywiście nadaje...
Pies ma u tylnych łap tylko cztery palce. Czasami jednak rodzą się szczeniaki, u których w tylnych kończynach występują dodatkowe, szczątkowe palce. I to właśnie one nazywany jest potocznie wilczymi...