Sklep online
Sklep online

Wścieklizna u psów i kotów

Wścieklizna jest bardzo groźną chorobą zakaźną, która występuje u ssaków, w tym u człowieka. Inne zwierzęta, jak ptaki czy gady, nie chorują na nią i nie przenoszą jej, dlatego od nich nie możemy się wścieklizną zarazić. Jest to choroba śmiertelna, a jedynym sposobem walki z nią są, na dzień dzisiejszy, szczepienia profilaktyczne zwierząt domowych (głównie psów i kotów) oraz dzikich (przede wszystkim lisów, które są najczęstszymi nosicielami wścieklizny, a którym podaje się szczepionkę doustnie, w karmie).

Co wywołuje wściekliznę?

Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus wściekliznyRabies virus (RABV). Występuje on w siedmiu odmianach (tzw. biotypach), z których każdy jest zakaźny dla człowieka. Wirusy są prostymi (choć nie prymitywnymi) „istotami”, które nie mogą rozmnażać się poza organizmami swoich żywicieli. Niektóre z nich są jednak wstanie przeżyć w środowisku zewnętrznym dzięki formom przetrwalnikowym. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na światło słoneczne i wysokie temperatury, ale dobrze znosi niskie temperatury oraz procesy gnilne – może dość długo przetrwać w padlinie.

Jakie są objawy wścieklizny?

Przebieg choroby jest mniej więcej taki sam u psów, kotów i innych ssaków, w tym u ludzi.

Nazwa choroby „wścieklizna” wzięła się od jednego z jej objawów, którym jest wyjątkowe pobudzenie i podniecenie przechodzące w agresję. Z kolei inna, rzadziej używana, nazwa „wodowstręt” nawiązuje do towarzyszącemu tej chorobie mimowolnemu skurczowi mięśni na widok lub nawet sam dźwięk wody. U chorego zwierzęcia (lub człowieka) obserwujemy ponadto światłowstręt, konwulsje i ślinotok. Objawy te związane są ze zmianami w mózgu, wywołanymi przez wirusa wścieklizny, który atakuje centralny układ nerwowy.

Chore na wściekliznę zwierzęta bardzo często drastycznie zmieniają swe dotychczasowe przyzwyczajenia. Dotyczy to również zachowań wrodzonych. Na przykład przedstawiciele gatunków prowadzących nocny tryb życia, stają się aktywne w ciągu dnia. U dzikich zwierząt możemy zaobserwować również utratę wrodzonego lęku przed człowiekiem. Lepiej zatem nie dotykać „słodkich lisków” w lesie, które zamiast przed nami uciekać, podchodzą.

W pierwszym okresie od zakażenia choroba ma przebieg utajony. Opisane wyżej objawy pojawiają się w ostatnim stadium choroby. Zwykle od chwili ich wystąpienia chore zwierzę (lub człowiek) umiera po około siedmiu dniach.

W jaki sposób psy, koty i ludzie zarażają się wścieklizną?

Do zakażenia wścieklizną u zwierząt domowych i człowieka dochodzi przede wszystkim poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem chorym – głównie wskutek pokąsania przez niego. W ostatnim stadium choroby, wirus wścieklizny przenika bowiem do śliny, które w momencie ugryzienia dostaje się do rany.

Czy wścieklizna jest uleczalna?

Niestety, do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku przeciwko wściekliźnie. Zwierzęta zarażone tą chorobą po prostu się usypia. Ludziom, u których nie wystąpiły jeszcze objawy, podaje się specjalne zastrzyki. Szansę na wyleczenie nie są jednak duże, a do momentu wystąpienia objawów, praktycznie zerowe.

W jaki sposób ustrzec nasze psy i koty (i nas samych) przed zarażeniem się wścieklizną?

Tak, jak to napisałem na początku, jedynym skutecznym sposobem zapobiegania wściekliźnie są szczepienia profilaktyczne zwierzęta domowych. Na dzień dzisiejszy istnieje obowiązek wykonywania takich szczepień u psów, które wykonuje się co roku. U szczeniąt pierwsze szczepienie powinno być wykonane między 2 a 5 miesiącem życia.

Niestety nie dotyczy to kotów – szczepień przeciw wściekliźnie wymagają jedynie stowarzyszenia hodowców kotów rasowych u osobników wystawianych i rozmnażanych. Powinniśmy jednak szczepić wszystkie koty – choćby ze względu na nasze własne bezpieczeństwo.

W przypadku kotów pojawia się pytanie o zasadność szczepienia osobników, które nie wychodzą na dwór. Skoro wścieklizna przenosi się poprzez bezpośredni kontakt, nie mają one raczej szans na zarażenie się nią. Zdania na ten temat są podzielone: jedni uważają, że mimo wszystko lepiej jest koty niewychodzące szczepić, inni zaś, że nie ma takiej potrzeby.

Dorosłe koty wychodzące powinno się szczepić co roku, koty nie wychodzące wystarczy co 2-3 lata. Kociętom podajemy szczepionkę przeciw wściekliźnie, gdy skończą 16 tydzień życia.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak oduczyć psa gryzienia rzeczy?

Zniszczone meble, pogryzione dywany i narzuty, buty podarte na strzępy. Brzmi znajomo? Mieszkanie pod jednym dachem z czworonożnym amatorem gryzienia to prawdziwe utrapienie - zwłaszcza kiedy ofiarą psich szczęk padają...

Czytaj więcej
Jak karmić psa rasy husky?

Syberian Husky to psy o niespożytej energii, zawsze skore do zabawy, stworzone do biegu i aktywności. Można mieć pewność, że tak żywiołowe i temperamentne psy potrzebują racjonalnej i zrównoważonej diety,...

Czytaj więcej
Hotel dla psów

Co zrobić z psem podczas wakacji? Nie zawsze można zabrać go ze sobą. Niektórzy rezygnują ze wspólnych rodzinnych wyjazdów, i zawsze ktoś zostaje w domu. Inni znajdują dla psa opiekunkę....

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram