Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W wodzie unosi się dużo różnego rodzaju widocznych gołym okiem zanieczyszczeń – resztek pokarmu, zawiesiny wydalanego przez ryby kały, drobiny mułu, szczątki roślin i wiele innych. Nie tylko psuje to wygląd akwarium, ale również niekorzystnie wpływa na jakość wody i przyczynia się do ograniczenia dostępu światła. Wszystkie tego typu zanieczyszczenia trzeba koniecznie z wody usuwać, a robi się to przy pomocy wkładów mechanicznych do filtrów akwariowych. Stosujemy je do filtracji wody w każdym akwarium, a woda zawsze musi wpierw przepłynąć przez te wkłady zanim zostanie poddana filtracji biologicznej i chemicznej.
W akwarystyce stosuje się bardzo różnorodne mechaniczne materiały filtracyjne. Do najczęściej używanych należą: gąbki, maty perlonowe, waty perlonowe, ziemia okrzemkowa, piaski, żwiry i amonit.
Gąbki są najczęściej wykorzystywanym w akwarystyce materiałem filtracyjnym. Najprostsze filtry, których pełno jest w sklepach zoologicznych, składają się wyłącznie z gąbki i turbiny, która wymusza przez nią przepływ wody. W filtrach, w których stosuje się różnorodną filtrację, gąbki zwykle stanowią pierwszą warstwę filtracyjną, która wstępnie oczyszcza wodę. Zależnie od gęstości, używamy je do odfiltrowywania zanieczyszczeń różnej wielkości – gąbki o największych porach zawsze stanowią pierwszą warstwę w filtrze.
Nie wszystkie gąbki się nadają. Powinniśmy stosować wyłącznie te, które są przeznaczone do filtracji wody w akwarium, najlepiej renomowanych firm. Gąbki stosowane w gospodarstwie domowym mogą być zawierać szkodliwe dla ryb związki chemiczne i barwniki, które będą przenikać do przepływającej przez nie wody i zanieczyszczać akwarium.
Wewnątrz i na powierzchni gąbki osadzają się również bakterie nitryfikacyjne, jednak uzyskana w ten sposób filtracja biologiczna nie wydaje się bardzo efektywna. Andrzej Sieniawski, autor książek o akwarystyce, uważa wręcz, że te dwie funkcje filtracyjne – biologiczna i mechaniczna – wzajemnie się wykluczają. Jeśli stosujemy jednak gąbkę również jako wkład biologiczny, płuczemy ją wyłącznie w wodzie spuszczonej z akwarium podczas podmiany. Chodzi o to, by nie zabijać bakterii nikryfikacyjnych.
Wata perlonowa to włóknisty materiał wykonany z tworzyw sztucznych, mający nitkowatą strukturą, mniej lub bardziej zbitą. Mata perlonowa natomiast jest po prostu odmianą waty perlonowej. Jest nieco gęściejsza i pocięta na prostokątne lub kwadratowe kawałki.
Obydwa te wkłady filtracyjne mą zastępować tradycyjną gąbkę i stanowić jedyny wkład mechaniczny. W większych, wielokomorowych filtrach stosuje się je jako dodatkowy materiał filtracyjny i umieszcza najczęściej za gąbką i innymi mniej zwartymi substratami.
Podczas czyszczenia filtra, waty i maty perlonowej nie czyścimy, tylko wyrzucamy. Ze względu na strukturę po prostu nie da się ich dokładnie oczyścić.
Z wyglądu rzeczywiście przypomina drobnoziarniste podłoże o żółtawobeżowym zabarwieniu. Ziemia okrzemkowa jest niezwykle wydajnym materiałem filtracyjnym, który – jak pisze Sieniawski – zdolny jest wychwycić z wody nawet pasożyty i bakterie. Stosuję się ją jako ostatnią ze wszystkich warstw mechanicznych, ponieważ służy do odfiltrowywania najdrobniejszych cząstek.
Ziemia okrzemkowa jest materiałem wielokrotnego użytku. Trzeba ją porządnie wypłukać pod bieżącą wodą, a dodatkowo najlepiej wyprażyć, by zabić wszelkie bakterie i pasożyty, które się w niej zgromadziły.
Piski i żwirki o różnej granulacji stosuje się w akwarystyce niemal od początków jej istnienia. Substraty te mają dwie niezaprzeczalne zalety: bardzo dobrze przepuszczają wodę i doskonale wychwytują z niej różnorodne zanieczyszczenia mechaniczne.
Zwykle stosujemy je jako dodatkowy materiał filtracyjny. To, którą w kolejności warstwę filtracyjną stanowią zależy od ich granulacji. Przed umieszczeniem w filtrze najlepiej wsadzić je do specjalnej siateczki. Podobnie jak gąbki i ziemia okrzemkowa jest to materiał wielokrotnego użytku, który dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą.
Amonit produkowany jest z pewnego rodzaju skał i ma zwykle postać drobnego żwirku, którego średnica ziaren wynosi około 1-3 mm. Używany bywa również do filtracji biologicznej, ponieważ stanowi dobre podłoże dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych.
Amonit stosujemy jako dodatkową mechaniczną warstwę filtracyjną. Przed użyciem trzeba go bardzo dobrze wypłukać, ponieważ zawiera dużo pyłów, które zanieczyszczą akwarium. Do filtra wkłada się go w specjalnych siateczkach.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki asortyment filtrów wewnętrznych. Bywają stosowane nawet w większych akwariach, zależnie od swej wydajności. Większość z nich nadaje się jednak raczej do mniejszych zbiorników. We wszystkich...
Tylko nieliczne akwaria mogą funkcjonować bez sprawnie działającego filtra, który oczyszcza wodę z produktów przemiany materii i zanieczyszczeń fizycznych. Akwarium jest zbyt małym zbiornikiem, by mogło oczyszczać się samoistnie. Bez...
Miło nam poinformować, że do Internetowego Sklepu Zoologicznego Kakadu wprowadziliśmy produkty firmy Tropical: pokarmy dla rybek i preparaty do akwarium. Firma Tropical istnieje od 1977 roku. Od tego czasu nieustannie...