W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki asortyment filtrów wewnętrznych. Bywają stosowane nawet w większych akwariach, zależnie od swej wydajności. Większość z nich nadaje się jednak raczej do mniejszych zbiorników. We wszystkich...
Biologiczne wkłady do filtrów akwariowych produkowane są w takich sposób i z takich materiałów, by miały jak największą powierzchnię. Na nich bowiem szczepi się bakterie nitryfikacyjne, które biorą czynny udział w przemianie szkodliwych związków azotowych. Im większa jest więc powierzchnia, tym więcej bakterii może się na niej osiedlić, a tym samym lepsza filtracja. Są więc one najczęściej wykonane z bardzo porowatych substancji.
Biologiczne wkłady umieszczamy zawsze po wkładach mechanicznych, ponieważ przepływająca przez nie woda musi być już pozbawione wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych. W przeciwnym razie pory w biologicznym substracie zatkają się, a to doprowadzi do śmierci rozwijającej się tam kolonii bakterii i biologiczna filtracja ustanie.
Biologicznych substratów filtracyjnych nigdy nie płuczemy, ponieważ zabilibyśmy rozwijające się w nich kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Bardzo rzadko również wymieniamy je na nowe. Prawidłowo użytkowane mogą nam służyć nawet przez kilka lat. Podczas czyszczenia filtra nie powinniśmy dopuścić do przesuszenia biologicznego substratu, co również spowoduje obumarcie bakterii.
W akwarystyce stosuje się głównie trzy rodzaje biologicznych wkładów do filtrów: ceramiczne rurki, biokuleczki oraz różne, bardzo porowate żwirki.
Ceramiczne rurki należą do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych biologicznych materiałów filtracyjnych. Mają różną wielkość, więc można je stosować w dużych i małych filtrach. Ich bardzo porowate ścianki stanowią doskonałą powierzchnię dla rozwoju kolonii bakterii nitryfikacyjnych.
Biokuleczki są nowoczesnym materiałem filtracyjnym, który wytwarza się z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Stanowią doskonałe podłoże dla rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, a woda może swobodnie przez nie przepływać, dostarczając bakterią pożywienia. Są zatem wydajnym wkładem filtracyjnym.
Popularnymi substratami do filtracji biologicznej są również różnego rodzaju żwirki produkowane z porowatych materiałów. Niektóre rodzaje tych wkładów cechują się również zdolnością pochłaniania amoniaku, jonów amonowych lub fosforanów.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki asortyment filtrów wewnętrznych. Bywają stosowane nawet w większych akwariach, zależnie od swej wydajności. Większość z nich nadaje się jednak raczej do mniejszych zbiorników. We wszystkich...
Odpowiednie oświetlenie akwarium decyduje nie tylko o jego walorach wizualnych, ale w dużej mierze także o wewnętrznej równowadze biologicznej. Jeśli chcemy, by nasz zbiornik był zarazem miejscem przyjaznym dla roślin...
W wodzie unosi się dużo różnego rodzaju widocznych gołym okiem zanieczyszczeń – resztek pokarmu, zawiesiny wydalanego przez ryby kały, drobiny mułu, szczątki roślin i wiele innych. Nie tylko psuje to...