Sklep online
Sklep online

Świnka morska Skinny - opis, charakter i żywienie świnki morskiej bez sierści

Towarzyskie i zabawne świnki morskie od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników gryzoni. Hodowla tych sympatycznych małych ssaków doprowadziła do powstania wielu ras i odmian. Jedną z ras, która często wzbudza zainteresowanie, jest świnka morska skinny. Bezwłosa świnka morska, ze względu na uroczy wygląd i charakter, może poszczycić się pokaźnym gronem wielbicieli. Nie każdy wie jednak o jej specyficznych wymaganiach. Sprawdź, czym wyróżnia się łysa świnka morska i jak się nią prawidłowo opiekować.

Świnka morska skinny – pochodzenie i charakterystyka

Bezwłosa świnka morska (skinny) to stosunkowo młoda rasa, która została uznana oficjalnie dopiero w 2004 roku. Pierwsze nagie kawie domowe pojawiły się w 1978 roku, w wyniku mutacji genetycznej, w Instytucie Armand Frappier w Montrealu. Początkowo łyse osobniki hodowano tylko w warunkach laboratoryjnych – do badań dermatologicznych. Niestety, gryzonie bez sierści odznaczały się słabym zdrowiem i upośledzeniem funkcjonowania układu odpornościowego. Z czasem jednak wysiłki hodowców umożliwiły wyhodowanie zwierząt, które nie są aż tak delikatne jak ich przodkowie i z powodzeniem mogą być utrzymywane w warunkach domowych. Współczesne bezwłose zwierzątka pochodzą z krzyżówki kawii z futerkiem ze szczepem pozbawionym włosa. Gen odpowiedzialny za brak sierści u świnek skinny ma charakter recesywny. Do jego ujawnienia się konieczne jest więc odziedziczenie go po obydwu rodzicach. 

W latach 90. XX w. popularność łysych gryzoni gwałtownie wzrosła. Obecnie nie ma większego problemu ze znalezieniem hodowli bezwłosej świnki także w Polsce. Cena zakupu świnki pozbawionej włosa to przeciętnie 200-300 zł.

Podstawowe potrzeby świnki skinny nie różnią się zbytnio od wymagań innych ras. Z uwagi na zwiększony metabolizm, potrzebę ogrzania organizmu, wrażliwą skórę i brak sierści ta sympatyczna podopieczna musi być jednak otoczona szczególnie troskliwą opieką. Nie poleca się jej dla niedoświadczonych opiekunów. Ze względu na podatność na urazy i zranienia nie jest też najlepszym rozwiązaniem dla bardzo małych dzieci, które mogą niechcący zrobić jej krzywdę. Warto wiedzieć, że wbrew dość powszechnej opinii łysa świnka nie jest hipoalergiczna – uczula bowiem białko zawarte w jej ślinie i innych wydzielinach, a nie sam włos. 

Pokarm dla świnki morskiej

Bezwłosa świnka morska – wygląd i charakter

Skinny jest rasą praktycznie pozbawioną sierści. Specyficzna fizjonomia upodabnia ją nieco do miniaturowego hipopotama. Kawia domowa rasy skinny posiada jedynie szczątkowe owłosienie. Można je zauważyć w okolicach pyszczka i na łapkach. Skóra u rasy bezwłosej jest przyjemna w dotyku i gładka, o lekko gumowatej teksturze, ze zmarszczkami w okolicach szyi i kończyn. Poszczególne osobniki mogą natomiast różnić się umaszczeniem. W obrębie rasy znane są liczne odmiany barwne. Do najpopularniejszych z nich należą: czarna, czekoladowa, pręgowana, himalajska. Przeciętna waga nagich zwierzaków wynosi 0,8-1,1 kg, a wielkość 22-30 cm. Oprócz skinny znana jest również inna bezwłosa świnka – baldwin. W odróżnieniu od skinny kawie baldwin rodzą się owłosione i dopiero z czasem zaczynają tracić włos.

Jak na co dzień zachowują się kawie bez włosa? Charakter świnki skinny nie różni się od usposobienia innych ras. Z natury kawie bezwłose są przyjacielskie i chętne do kontaktu z człowiekiem. Mają serdeczną, spokojną i łagodną naturę. Należy jednak pamiętać, że zwierzaki te bywają płochliwe i ostrożne w stosunku do nieznanych bodźców. Świnki morskie skinny są najbardziej aktywne w godzinach porannych. Na aktywność świnki morskiej składają się przede wszystkim interakcje społeczne i zachowania eksploracyjne.

Świnka morska rasy skinny – warunki, żywienie i pielęgnacja

Przed wyborem łysej podopiecznej z pewnością warto dokładniej zaznajomić się z jej wyjątkowymi wymaganiami. 

Klatka

Każda świnka morska – niezależnie od rasy i odmiany – wymaga wygodnego lokum oraz odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Zalecane minimalne wymiary klatki dla świnki morskiej to: 100 cm x 40 cm x 40 cm.

W mieszkanku zwierzęcia nie należy umieszczać żadnych ostrych elementów, którymi pupil mógłby się zranić. Warto więc starannie dobrać wszystkie akcesoria do klatki. Kawie potrzebują paśnika na sianko, miseczek na pokarm i wodę, domku, legowiska i hamaka. Przydadzą się również zabawki (np. mostki i tunele), które urozmaicą domowe środowisko i zachęcą świnkę do eksploracji otoczenia.

Żywienie

Odpowiednio zbilansowana dieta kawii składa się z sianka, gotowej karmy pełnoporcjowej, zieleniny, warzyw i gałązek drzew. Prawidłowe żywienie świnki skinny musi uwzględniać większy wydatek energetyczny ras bez sierści. Bezwłose kawie nie bez powodu uznawane są za prawdziwe łakomczuchy. Do utrzymania prawidłowej temperatury ciała potrzebują one więcej kalorii niż rasy z gęstym futrem. Szybki metabolizm pomaga im wytworzyć ciepło – niezbędne, by się ogrzać. Karma dla świnki morskiej powinna być więc podawana w większej dawce. Można też wybrać pokarm o podwyższonej kaloryczności. Warto jednak regularnie kontrolować wagę pupila, by mieć pewność, że wartość kaloryczna jego posiłków odpowiada rzeczywistemu zapotrzebowaniu energetycznemu. 

Należy pamiętać, że świnka morska musi mieć nieograniczony dostęp do świeżego sianka oraz wody. Niezwykle ważne dla kawii są pokarmy bogate w witaminę C – nie potrafią jej bowiem samodzielnie syntezować.

Warunki środowiskowe

Świnki morskie to zwierzęta stadne. Najlepiej czują się utrzymywane w parach lub większych grupkach. Należy zaplanować więc posiadanie więcej niż jednego osobnika. 

Kawie domowe pozbawione sierści są bardzo wrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych. Właściwa opieka nad tymi zwierzętami w dużej mierze polega na zapewnieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Optymalna dla bezwłosych świnek jest temperatura w zakresie 20-26℃. Dodatkowo zwierzaki te należy utrzymywać z dala od przeciągów oraz bezpośredniego działanie słońca. Nie najlepszym pomysłem będzie więc lokalizacja klatki w pobliżu okna czy drzwi. By zwierzak się nie przeziębiał, warto zapewnić mu ciepły materiał do spania – świetnie sprawdzą się polarowe posłania.

Świnki morskie skinny nie powinny spędzać za wiele czasu na zewnątrz. Jeśli chcesz dla nich stworzyć wybieg zewnętrzny, zadbaj o to, by znajdował się w cieniu, w miejscu osłoniętym od wiatru.

Pielęgnacja

Świnki skinny, wbrew pozorom, dosyć dobrze radzą sobie same ze swoją pielęgnacją. Nie potrzebują więc częstych ani intensywnych zabiegów do utrzymania pięknego wyglądu i zdrowia. Ich skóra powinna być delikatnie czyszczona, przy użyciu zwilżonej ściereczki, tylko w przypadku silnego zabrudzenia. Do pielęgnacji skóry można używać olejku lub oleju kokosowego. Po środki natłuszczające trzeba jednak sięgać tylko wtedy, gdy skóra świnki jest wyraźnie przesuszona. W ciepłe dni możesz też zabezpieczyć skórę świnki spacerującej po wybiegu w ogrodzie kremem z filtrem UV. 

Profilaktyczne kąpiele zwierzaka z reguły nie są zalecane – pozbawiają skóry łoju i naruszają naturalną barierę ochronną. Zazwyczaj wystarczy więc wykąpać pupila raz lub dwa razy w roku. Częstszych kąpieli leczniczych potrzebują świnki cierpiące z powodu infekcji i stanów zapalnych skóry. Szczególna pielęgnacja może być niezbędna również w przypadku pupili przewlekle chorych, starszych lub otyłych. Do mycia zwierzaka najlepiej używać łagodnego, bezzapachowego szamponu – przeznaczonego specjalnie dla gryzoni. Po każdej kąpieli należy dokładnie osuszyć ciało pupila przy pomocy miękkiego ręcznika. Istotne jest także regularne przycinanie pazurków świnki - zbyt długie mogą powodować zranienia wrażliwej skóry podczas drapania się.

Profilaktyka zdrowotna

Świnki skinny są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne, infekcje skóry oraz choroby oczu. Konieczne jest więc regularne kontrolowanie stanu skóry i oczu u tych zwierząt. Wszelkie zmiany w ich wyglądzie powinny skłonić do konsultacji z lekarzem weterynarii, który w razie potrzeby zaleci odpowiednią terapię. Sygnałem alarmowym są zwłaszcza zaczerwienienia, strupy i wykwity na skórze, intensywny świąd skóry oraz łzawienie oczu.

Z uwagi na szybką przemianę materii, kawie skinny mogą brudzić bardziej niż przedstawiciele innych ras. Z tego powodu trzeba zwrócić szczególną uwagę na częstą wymianę ściółki i regularne sprzątanie ich klatki.

Ile żyją świnki morskie utrzymywane w dobrych warunkach? Długość życia u rasy skinny nie różni się znacząco od średniej szacowanej dla innych ras. Przy prawidłowej opiece bezwłose gryzonie mogą bez problemu osiągnąć wiek 5-7 lat.

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak dbać o zęby królika?

Żucie to jedno z ulubionych zajęć uszatych podopiecznych. Pałaszowanie twardych przekąsek nie tylko dostarcza królikom mnóstwa radości, ale również wspomaga pielęgnację uzębienia. Jakie przekąski podawać kicającym pupilom, by ich zęby...

Czytaj więcej
Świnka morska

Karmę dla świnki morskiej kup w e-sklepie Kakadu » O świnkach morskich można długo opowiadać. Są naprawdę urocze, a przy tym bardzo łagodne. Co w połączeniu z wielkością ciała i...

Czytaj więcej
Koszatniczka - co powinieneś wiedzieć, zanim przyprowadzisz ją do domu?

Koszatniczka to niezwykle ciekawe stworzenie, o nieco egzotycznym rodowodzie. Prowadzi inny tryb życia niż większość gryzoni, a ze względu na górskie pochodzenie wymaga też dość specyficznych warunków. Podpowiadamy, co trzeba...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram