Sklep online
Sklep online

Jak długo żyją świnki morskie?


Karmę dla świnki morskiej kup w e-sklepie Kakadu »

Świnki morskie to niezwykle pocieszne stworzenia. Są doskonałymi kompanami do zabawy dla dzieci, ale mnóstwo radości przysparzają również dorosłym. Zachwycają swoją inteligencją i rozczulają wesołym podskakiwaniem i popiskiwaniem. Jeśli zadbamy o zdrowie pupila, będzie nam towarzyszył przez długie lata.

Długość życia świnki morskiej

Świnki morskie żyją stosunkowo długo, bo ok. 5-8 lat. A zdarza się, że nawet dłużej – rekordzista wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa” to świnka Snowball z Anglii, która przeżyła 14 lat i 10 miesięcy. Istnieją doniesienia o kawiach żyjących nawet dłużej, choć nie są one oficjalnie potwierdzone. Średnia długość życia jest zróżnicowana nie tylko w zależności od warunków, w jakich świnka mieszka, ale także od jej rasy – uważa się, że nieco krócej żyją kawie bezwłose (średnio ok. 5-6 lat), a dłużej – długowłose (średnio ok. 7-8 lat) [1].

Jak wiek naszego pupila ma się do wieku ludzkiego? Przyjmuje się, że jeden rok życia kawii to 10 lat ludzkich [2], a więc świnka mająca 5-6 lat to już senior, u którego zaobserwować można pierwsze objawy starzenia się. Gryzoń jest wówczas coraz mniej chętny do zabawy, więcej śpi, ma mniejszy apetyt, rzadziej okazuje podekscytowanie, podskakując i popiskując, spada jego odporność, więc często dołączają się różne choroby – nierzadko prowadzące do śmierci świnki.

Jak przedłużyć życie świnki morskiej?

Bardzo wiele zależy od tego, jakie warunki do życia stworzymy śwince morskiej. Kawia jest zwierzakiem naziemnym, jej budowa nie pozwala na wspinanie się po pochyłościach, wskakiwanie na wyższe poziomy czy kręcenie się w kołowrotku. Trzeba więc zadbać o to, aby nasz pupil miał odpowiednio dużą powierzchnię do poruszania się – przyjmuje się, że klatka dla świnki morskiej » powinna mieć wymiary co najmniej 80x50 cm. Jeśli świnek ma być kilka, odpowiednio większe musi być też ich mieszkanie. Klatkę umieszczamy w miejscu spokojnym, z dala od kaloryfera czy przeciągów, nie na podłodze, lecz np. na szafce. Zaoszczędzimy w ten sposób śwince stresu, który także może skrócić jej życie, unikniemy też jej przegrzania czy przeziębienia.

↓ KLATKA DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Decydując się na zakup świnki, warto zastanowić się nad przygarnięciem co najmniej dwóch osobników. Kawie są zwierzętami stadnymi, lepiej czują się w grupie niż żyjąc samotnie. Nawet jeśli będziemy mieć postanowienie, aby jak najwięcej czasu poświęcać pupilowi, nic nie zastąpi drugiego takiego samego towarzysza do wspólnej zabawy. Aby uniknąć ciąży i porodu, które mogą stanowić zagrożenie dla życia samiczki, warto wybierać świnki tej samej płci. Można również wybrać dwie świnki odmiennej płci, pod warunkiem że przynajmniej jedna z nich jest wysterylizowana.

Oczywiście kluczowe jest zadbanie o dietę gryzonia, w której podstawę powinny stanowić: świeże siano, warzywa i owoce (owoce w mniejszej ilości niż warzywa, bo zawierają sporo cukru), a także świeży mlecz, natka pietruszki czy liście buraka. Należy pamiętać o podawaniu witaminy C, która jest niezwykle ważna dla zdrowia świnki – jej niedobór może prowadzić np. do paraliżu świnkowego.

Siano dla świnki morskiej


Świnka musi ścierać stale rosnące zęby w większości dzieje się to podczas przeżuwania siana. W przeciwnym wypadku będą zbyt długie i uniemożliwią przyjmowanie pokarmu. Zadbać trzeba też o pazurki, które wymagają regularnego podcinania. Należy zaopatrzyć się także w szczotkę czy grzebień dla gryzoni. O ile świnki krótkowłose mogą się obejść bez zabiegu czesania, o tyle osobniki długowłose muszą być czesane kilka razy w tygodniu.

Warto mieć pod ręką numer telefonu do weterynarza, który ma szeroką wiedzę na temat świnek morskich. Jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące objawy, np. kawia jest osowiała, chwieje się, nie ma apetytu, ma biegunkę, jak najszybciej należy się z nim skontaktować.

[1] https://animals.mom.me/average-life-span-guinea-pig-2242.html
[2] https://www.guineapigtoday.com/2012/03/12/calculate-your-guinea-pigs-age-in-human-years/

banerek-promocyjny-kakadu1

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Redaktorka, dziennikarka, copywriterka, blogerka. Prywatnie żona, matka i fascynatka psychologii. Swoją przygodę ze zwierzętami rozpoczynała od dokarmiania dżdżownic, łapania koników polnych i męczenia rodziców o świnkę morską, co skończyło się na trzech świnkach morskich, dwóch chomikach i jednym króliku. Obecnie swoją miłość do zwierząt przelewa na mieszkającego u wspomnianych rodziców labradora o anielskim usposobieniu.

Powiązane artykuły

Karma dla koszatniczki

Większość z nas z pewnością nie miałaby problemu z wybraniem dobrej karmy dla psa czy kota. Nieco inaczej jednak kwestia ta wyglądać mogłaby w przypadku koszatniczek. Zwierzaki te wciąż należą...

Czytaj więcej
Klatki Ferplast dla gryzoni i królików

Klatka to podstawowy, a zarazem najważniejszy, element środowiska życiowego małych ssaków. To właśnie ona jest prawdziwym centrum aktywności naszych pupili. Odpowiednio dobrana i zaaranżowana klatka może więc znacząco ułatwić domowym...

Czytaj więcej
Vitakraft dla gryzoni

Vitakraft jest cenionym producentem pokarmów nie tylko dla mruczków czy psiaków, ale także dla gryzoni (i nie tylko). W ofercie znajdziemy zarówno karmy, mieszanki, produkty uzupełniające dietę, jak i smakołyki,...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Pierwszy solidny artykuł, jaki znalazłam na tej stronie 🙂 Wtrącę tylko, że sztucznej witaminy C lepiej unikać, gdyż w nadmiarze szkodzi świńskim wątrobom. Przy odpowiedniej diecie (warzywa bogate w witaminę C, ogórek zawsze podawany osobno, bez innych warzyw) jest to zupełnie zbędne.
    Pozdrawiam autorkę 🙂
    Kasia

  2. Pierwszy solidny artykuł, jaki znalazłam na tej stronie 🙂 Wtrącę tylko, że sztucznej witaminy C lepiej unikać, gdyż w nadmiarze szkodzi świńskim wątrobom. Przy odpowiedniej diecie (warzywa bogate w witaminę C, ogórek zawsze podawany osobno, bez innych warzyw) jest to zupełnie zbędne.
    Pozdrawiam autorkę 🙂
    Kasia

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram