Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Odpowiednio dobrana karma to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego kota. Podstawą jego diety mogą być gotowe pokarmy suche lub mokre. Które z nich warto wybrać? Podpowiadamy, jak karmić kota i co najlepiej przysłuży się jego zdrowiu – sucha czy mokra karma dla kota.
Zarówno mokre, jak i suche pokarmy dla kotów mają swoje zalety. Wybór właściwego produktu jest więc kwestią indywidualną, zależną od kilku różnych czynników, choćby takich jak wiek czy stan zdrowia pupila. Dobierając jadłospis dla swego kota, pamiętaj o jego specyficznych potrzebach żywieniowych. Karma dla mruczka powinna składać się przede wszystkim z produktów pochodzenia zwierzęcego. Wszelkie dodatki roślinne odgrywają drugorzędną rolę w jego diecie, zatem pierwszym składnikiem na liście zawsze powinno być mięso. Im więcej będzie go w składzie pokarmu, tym lepiej.
Obecnie w sklepach zoologicznych znaleźć można rozmaite produkty wysokiej jakości o doskonale zbilansowanym składzie. Znajdziesz je zarówno w kategorii suchych, jak i wilgotnych posiłków. Jedne i drugie mają swoje zalety, o których warto pamiętać, decydując się na konkretny produkt.
Czym jest karma sucha dla kota? Produkty tego rodzaju składają się z wysuszonych, chrupkich krokietów o bardzo niskiej wilgotności (około 10%). Obecnie są jednymi z najczęściej wybieranych produktów żywieniowych, uchodzących za najlepszą podstawę diety dla każdego mruczka. Najważniejsze zalety suchych pokarmów dla kotów to:
Granulowane karmy cieszą się tak dużą popularnością głównie ze względu na wygodę stosowania i łatwe przechowywanie. Karmę można kupić w dużym ekonomicznych opakowaniu i przechowywać w domu przez dłuższy czas. Suche granulki nie psują się tak szybko, jak pokarm wilgotny i nie trzeba przechowywać ich w lodówce.
Co więcej, karmy granulowane łatwo dawkować i serwować pupilowi. Na etykietach produktów widnieją konkretne wskazania, określające dzienne porcje karmy dla kotów z określonych grup wagowych.
Dobrej jakości suche pokarmy to kompletne, pełnowartościowe posiłki o składzie opracowanym pod kątem rzeczywistych potrzeb czworonogów. Twój kot znajdzie w nich wszelkie niezbędne składniki odżywcze, takie jak tauryna, w ilości i proporcjach w pełni zaspokajających jego zapotrzebowanie. Stosując taką karmę, nie musisz obawiać się tego, że posiłki mruczka nie dostarczą mu wystarczającej ilości witamin i minerałów. Wszystkie te substancje już znajdują się w składzie pokarmu!
Karmy granulowane o dobrym składzie mają wyższą wartość energetyczną, czyli dawkę kalorii, niż karma mokra. Dzięki temu już niewielka porcja może pokryć dzienne zapotrzebowanie na energię oraz dostarczyć kotu składników pokarmowych niezbędnych do codziennego funkcjonowania.
Suche karmy mają korzystny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł czworonoga. Rozgryzanie twardych krokietów redukuje ilość płytki nazębnej, zapobiega odkładaniu się kamienia i poprawa ukrwienie dziąseł.
W ofercie producentów znaleźć można gotowe karmy dla kociąt, kotów dorosłych oraz seniorów. Nie brakuje także propozycji dopasowanych do potrzeb kotów borykających się z nadwagą, cukrzycą, chorobami nerek lub wątroby. Bez problemu znajdziesz też pokarmy dedykowane kotom ras dużych albo długowłosych.
Decydując się na żywienie kota wyłącznie karmą w granulkach, pamiętaj by zachęcać go do picia świeżej wody. Niska wilgotność takich produktów może sprzyjać problemom z nerkami, jeśli pupil nie będzie nawadniał organizmu odpowiednią ilością płynów.
Mokra karma dla kota odznacza się wysoką zawartością wody, na poziomie około 80%. Podobnie jak granulowane specjały stanowi ona doskonałe źródło wszystkich wartości odżywczych, w tym tauryny, witamin oraz ważnych dla zdrowia kota nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wilgotne posiłki możesz dopasować do indywidualnych potrzeb mruczka albo wybrać smak, który pobudzi jego apetyt.
Inne zalety mokrych specjałów dla kotów to:
Wysoka zawartość wody w wilgotnych specjałach sprzyja produkcji mniej skoncentrowanego moczu. To zaś wpływa korzystnie na pracę dolnych dróg moczowych i zapobiega kamicy moczowej. Schorzenie to jest niestety częstą przypadłością pośród kotów, które z natury piją raczej niewiele, a większość potrzebnych im płynów pobierają wprost z pożywienia.
Nie da się ukryć, że smak i struktura wilgotnych przekąsek dużo bardziej przypominają to, czym dziki kot żywiłby się na wolności. Pokarmy te zawierają więcej surowego mięsa i tłuszczu niż granulowane posiłki, a to zdecydowanie poprawia ich smak oraz aromat. Z uwagi na to oraz ich miękką teksturę warto podawać je kotom ze zmiennym apetytem, a także czworonogom borykającym się z chorobami zębów i dziąseł.
Z uwagi na większą objętość, ale i niższą gęstość energetyczną wilgotne specjały sprzyjają odchudzaniu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała kota. Dzięki temu Twój pupil może otrzymać większą porcję smakowitego jedzenia, nie pobierając przy tym zbyt dużej dawki kalorii.
Co jest zdrowsze: karma sucha czy mokra dla kota? Wielu opiekunów jest zdania, że najlepszym rozwiązaniem jest tak zwany mieszany model żywienia. Dieta kota składająca się z obydwu rodzajów pokarmów skutecznie łączy ich zalety, a co więcej – ratuje mruczka przed monotonią w jadłospisie. Warto wiedzieć, że koty nie lubią jednostajnego menu, a posiłki powtarzające się zbyt często szybko je nudzą. Aby zachęcić czworonoga do jedzenia i pobudzić jego apetyt warto podawać mu zróżnicowane przekąski, o różnym smaku i konsystencji.
Zaletą wilgotnych posiłków jest większa zawartość wody, co będzie istotne zwłaszcza w przypadku kotów, które mało piją. Z kolei granulowany posiłek będzie sprzyjał utrzymaniu dobrej kondycji zębów i jamy ustnej zwierzaka. Odmierzając właściwe porcje jedzenia, dostarczysz też mruczkowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych i dawki kalorii, która poryje jego codzienne zapotrzebowanie energetyczne.
Zanim opracujesz schemat żywienia swojego mruczka, warto poznać zasady prawidłowego karmienia kota. Musisz wiedzieć, na przykład jak często kot powinien otrzymywać swoją porcję jedzenia i jak obfite mają być poszczególne posiłki. Decydując się na jeden rodzaj pożywienia, możesz posiłkować się wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu. Jednak przy mieszanym modelu żywienia dobranie odpowiednich porcji może być już nieco trudniejsze.
Ogólna zasada mówi, że 2/3 energii metabolicznej powinno pochodzić z karmy wilgotnej, a 1/3 z karmy granulowanej. W praktyce większość opiekunów podaje swemu ulubieńcowi jedną saszetkę czy puszkę wilgotnej karmy dziennie, natomiast resztę dziennego zapotrzebowania na energię pokrywają karmy granulowane oraz przysmaki dla kota. Metodę tę zawsze jednak warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Z jego pomocą łatwiej będzie dopasować ilość pożywienia do wieku, kondycji i masy ciała mruczka.
Pierwszym pokarmem dla nowo narodzonych kociąt jest mleko matki, czyli tak zwana siara. Jest to pożywienie zasobne we wszystkie składniki, jakich maluchy potrzebują do prawidłowego wzrostu w ciągu pierwszych czterech tygodni życia. Stopniowe odsadzanie od mleka możesz zacząć już w drugim tygodniu życia kociąt, czyli w tak zwanym okresie przejściowym, kiedy zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby. Na tym etapie najlepiej sprawdzi się dobrej jakości mięsna karma wilgotna lub kawałki gotowanego kurczaka, będące wstępną podstawą diety BARF dla najmłodszych kociąt.
Karma granulowana niestety nie jest pożywieniem odpowiednim dla tak małych czworonogów. Po pierwsze ich zęby nie poradzą sobie z rozgryzieniem twardych krokietów. Po drugie, delikatny układ pokarmowy kociąt dopiero się rozwija i nie jest jeszcze przystosowany do trawienia bardziej przetworzonych posiłków.
Mokra i miękka dieta dla kota to również dobre rozwiązanie w przypadku kocich staruszków. Mruczki powyżej 7-8 roku życia wkraczają w podeszły wiek, a to znaczy, że czas na małe zmiany w ich diecie. Miękkie posiłki sprawdzą się, na przykład, jeśli Twój senior ma problemy z zębami lub duże braki w uzębieniu, utrudniające normalne pobieranie jedzenia.
Jak wygląda prawidłowe żywienie kota po zabiegu kastracji lub sterylizacji? Warto wiedzieć, że po takim zabiegu w organizmie kota zachodzą pewne zmiany, mające wpływ między innymi na tempo przemiany materii. Zmienia się gospodarka hormonalna mruczka, a wraz z nią metabolizm, co w efekcie przekłada się na tendencję do nadmiernego wzrostu wagi.
Wszystko to sprawia, że sterylizowany kot powinien jeść nieco mniej lub otrzymywać jedzenie o obniżonej dawce kalorii. Dziś w sklepach zoologicznych nie brakuje gotowych specjałów opracowanych właśnie z myślą o kotach kastratach. Produkty te zawierają mniej białka i tłuszczu, a więcej składników poprawiających przemianę materii i wspomagających utrzymanie prawidłowej wagi. Co ciekawe, produktów tych można szukać zarówno w kategorii suchych, jak i mokrych posiłków dla kotów. Wybór tego właściwego zależy wyłącznie od preferencji mruczka. Pamiętaj, tylko by podawać kotu właściwe proporcie obu produktów i nie przekarmiać zwierzaka.
Częstotliwość serwowania posiłków kotu zależy od wielu czynników. W warunkach naturalnych koty jedzą od kilku do nawet kilkunastu razy w ciągu dobry. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo krótki przewód pokarmowy oraz niewielki żołądek, który nie pozwala kotu pobrać bardzo dużej porcji jedzenia na raz. Kota należy karmić więc częściej, ale mniejszymi porcjami. Optymalne wydaje się więc rozbicie dziennej ilości pokarmu na 4-5 mniejszych posiłków, w zależności od preferencji kota.
Inny model żywienia zakłada, że kot powinien mieć stały dostęp do karmy suchej. Wielu właścicieli kotów wybiera tę metodę, zwłaszcza w przypadku częstej nieobecności w domu. Niestety taka forma żywienia ma jedną wadę. Nie wszystkie koty potrafią samodzielnie dawkować sobie porcje jedzenia. Największe łakomczuchy potrafią zjeść wszystko na raz, a to nie sprzyja ani zdrowiu, ani utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Prezentujemy absolutną nowość na polskim rynku zoologicznym. To zbrylające się żwirki silikonowe dla kotów, marki Nullodor Color. Te wyjątkowe produkty łączą w sobie wszystkie zalety tradycyjnych żwirków zbrylających ze żwirkami...
Każdy mruczek, jako śpioch z natury i zamiłowania, potrzebuje przytulnego posłania do snu i wypoczynku. Choć koty znane są z tego, że potrafią zasnąć i smacznie chrapać nawet w najbardziej...
Od najprostszych plastikowych misek po supernowoczesne samooczyszczające się kocie toalety – różnią się niemal wszystkim, ale łączy je jeden nadrzędny cel: stworzenie mruczkowi miejsca, do którego chętnie będzie zaglądał w...