Sklep online
Sklep online

Karma sucha czy mokra dla psa - którą wybrać?

Prawidłowo zbilansowana dieta jest niezbędna, by pies zawsze cieszył się świetnym zdrowiem i doskonałym samopoczuciem. W zapewnieniu pupilowi odpowiedniego żywienia pomagają gotowe, pełnoporcjowe karmy. Wśród nich można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: suche i mokre. Czym różnią się oba typy karm dla psów? Którą karmę wybrać dla swojego czworonożnego pupila?

Mokra i sucha karma dla psa – podstawowe różnice

Holistyczne, biologiczne, ekologiczne, weterynaryjne – oferta gotowych pokarmów dla psów jest niezwykle bogata. Zanim jednak wybierzesz formułę żywieniową idealną dla swojego psa, musisz najpierw zdecydować: suchą czy mokrą – którą karmę podawać pupilowi?

Podstawowym sposobem klasyfikacji pokarmów gotowych dla psów jest podział – ze względu na zawartość wody w karmach – na suche i mokre. Karma sucha zawiera zwykle ok. 7 –10% wody. Z kolei wilgotność karmy mokrej wynosi przeciętnie aż 75 – 80%. Zarówno karmy suche, jak i mokre mogą w pełni zaspokoić potrzeby czworonoga, jeśli są kompletne. Pełnoporcjowe karmy dostarczają psom wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mogą być stosowane jako podstawa żywienia. Zawartość wody w produktach ma jednak duży wpływ na proces ich produkcji, wartość energetyczną czy cechy sensoryczne. Do głównych różnic między oboma pokarmami należą:

  • smakowitość – za bardziej smakowite uważane są mokre pokarmy dla psów,
  • wartość energetyczna – ze względu na niższą zawartość wody kaloryczność karmy suchej jest 3-4 razy wyższa niż wilgotnej,
  • podatność na zepsucie – karmy mokre psują się znacznie szybciej niż suche.
  • zawartość węglowodanów – ze względu na proces produkcji udział węglowodanów jest znacznie wyższy w przypadku pokarmów suchych.

Oprócz pokarmów suchych i wilgotnych wyróżnia się jeszcze tzw. karmy półwilgotne. Produkowane są one w podobny sposób jak karmy suche, jednak ze względu na skrócenie procesu suszenia mają niższą wilgotność (ok. 20-35%). Karma półwilgotna wyróżnia się atrakcyjną teksturą, która sprawia, że jest lubiane przez większość zwierząt. Przypomina karmę suchą miękką. Niestety, pokarmy tego typu są dosyć podatne na zepsucie i mają krótki termin przydatności do spożycia, dlatego stosowane są głównie jako przekąski i uzupełnienie diety.

Karma sucha dla psa – zalety i wady

Suche karmy dla psów nieustannie cieszą się ogromną popularnością. Produkty tego typu są uniwersalne, dostępne w szerokiej gamie wariantów, a na dodatek łatwe w podawaniu i porcjowaniu.

Żywienie psa wyłącznie karmą suchą jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, niewymagającym dużego zaangażowania ze strony opiekuna. Wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość karmy suchej (dopasowaną do zapotrzebowania energetycznego psa) i podzielić ją na kilka porcji. Dodatkowo zapas suchej karmy możesz pozostawić dla zwierzaka w misce czy zabawkach interaktywnych na cały dzień, co gwarantuje, że nie poczuje się głodny, zanim wrócisz z pracy lub szkoły. Suche karmy odznaczają się ponadto długim terminem przydatności do spożycia. Nie są podatne na zepsucie, co pozwala na ich długotrwałe przechowywanie.

Ze względu na wysoką wartość energetyczną karma sucha może być podawana w mniejszej objętości niż karma mokra. Przekłada się to na jej dużą wydajność i niższe koszty karmienia ulubieńca. Szeroki wybór takich pokarmów umożliwia indywidualne podejście do diety czworonoga i zaspokojenie jego specyficznych potrzeb.

Dużą zaletą pokarmów w formie granulek jest ich korzystny wpływ na zęby psów. Krokiety o wielkości dopasowanej do szczęk psa czyszczą zęby w sposób mechaniczny w trakcie gryzienia. W ten sposób ograniczają ryzyko powstawania kamienia nazębnego u zwierzaka. 

Niestety, suche karmy mają też pewne wady. Często zawierają sporo węglowodanów, przez co są ciężkostrawne i czasami powodują problemy trawienne. Dodatkowo forma takich pokarmów nie jest atrakcyjna dla niektórych zwierzaków. Jedzenie jednolitych granulek bywa dla psów dosyć monotonne, co zmniejsza przyjemność płynącą z jedzenia.

W diecie złożonej z karmy suchej szczególnie ważny jest stały dostęp do czystej i świeżej wody. Pokarm granulowany ma bowiem właściwości odwadniające, dlatego karmienie psa karmą suchą może zwiększać ryzyko chorób układu moczowego. W przypadku karmy suchej duże znaczenie ma też jej odpowiednie przechowywanie. Zawarte w niej tłuszcze i witaminy z czasem ulegają utlenianiu, a intensywny zapach wietrzeje, co wpływa na obniżenie wartości odżywczej i smakowitości karmy. Z tego powodu karmę suchą należy zawsze przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowania, z dala od wilgoci i działania promieni słonecznych. Dobrym rozwiązaniem może być również zakup pokarmu w mniejszym opakowaniu.

Karma mokra dla psa – zalety i wady

Mokre karmy dla psów są cenione przede wszystkim ze względu na wysoką smakowitość. Pokarmy tego typu wyróżniają się intensywnym zapachem, wysoką zawartością mięsa oraz naturalną formą. Są zbliżone do naturalnych posiłków dzikich psowatych. Dzięki temu wilgotne karmy idealnie trafiają w gust większości psów i z reguły są chętnie jedzone nawet przez najbardziej wybredne zwierzęta. Wilgotne specjały dostępne są w różnych formach: musów, filetów w sosie lub galaretce, pasztetów. Dzięki temu zapewniają domowym ulubieńcom różnorodne posiłki i pozwalają na realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych.

Pokarmy wilgotne, z uwagi na swoją miękką konsystencję, nie wymagają rozgryzania. Ich smakiem mogą się cieszyć więc nawet psy z dużymi ubytkami w uzębieniu. Ze względu na niski stopień przetworzenia i niewielką zawartość węglowodanów takie produkty są lekkostrawne i dobrze przyswajalne. Nie obciążają przewodu pokarmowego, rzadko wywołują problemy trawienne i niepożądane reakcje na pokarm.

Dodatkowo mokre pokarmy wspomagają odpowiednie nawodnienie psiego organizmu. Z uwagi na niską kaloryczność ułatwiają także utrzymanie prawidłowej wagi. Porcja takiego pokarmu wypełnia żołądek i zapewnia uczucie sytości, dostarczając zwierzakowi jednocześnie mniej kalorii niż porcja karmy suchej.

Niestety, wilgotne pokarmy nie sprzyjają higienie jamy ustnej i zębów u psów. Są lepkie, przez co powodują szybkie tworzenie się osadu na zębach, który z czasem ulega przekształceniu w kamień nazębny. Jeśli zatem zdecydujesz się na podawanie podopiecznemu wyłącznie mokrej karmy, koniecznie włącz do jego diety przysmaki dentystyczne

Karmienie psa wilgotnym pożywieniem jest też droższe i nieco trudniejsze niż pokarmem suchym. Taką karmę, ze względu na jej wysoką wilgotność, trzeba szczególnie chronić przed zepsuciem. Nie można jej pozostawić na cały dzień w miseczce zwierzaka. Po otwarciu wilgotne pożywienie musi być przechowywane w lodówce.

Karmy mokre szybko tracą świeżość, dlatego powinny zostać zużyte w ciągu maksymalnie 24-48 godzin po otwarciu. Ważna jest też higiena żywienia. By nie narazić podopiecznego na zatrucie, po każdym posiłku trzeba wyrzucić niezjedzone resztki pożywienia i dokładnie oczyścić miskę psa.

Sucha czy mokra karma? Jaką karmę wybrać dla psa?

Jaka karma dla psa będzie najlepsza ? Przy wyborze karmy dla psa zawsze należy mieć na uwadze jego specyficzne potrzeby żywieniowe (wynikające z wieku, stanu zdrowia, poziomu aktywności) oraz indywidualne preferencje smakowe. Psiaki mają różne upodobania, dlatego nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka karma – mokra czy sucha – jest lepsza. Najlepiej po prostu sprawdzić, który typ karmy chce jeść pies.

Warto wiedzieć, że nie jest konieczne podawanie karmy jednego rodzaju przez całe życie psa. Wręcz przeciwnie – warto dokonywać modyfikacji diety psa na różnych etapach jego życia. Szczeniętom, zaraz po odsadzeniu, najlepiej podawać mokrą karmę dla psa (o konsystencji musu), która jest dla nich łatwiejsza w pobieraniu i ma zbliżoną formę do płynnego pokarmu spożywanego do tej pory. Dorosłe zdrowe psy zazwyczaj z powodzeniem mogą być karmione zarówno suchą, jak i mokrą karmą.

Sucha karma dla psa jest szczególnie polecana dla zwierząt z tendencją do chorób przyzębia. Sprawdzi się również bardzo dobrze w przypadku psów mających wysokie zapotrzebowanie energetyczne – pracujących, uprawiających sporty i bardzo aktywnych. Po specjalistyczne karmy suche warto ponadto sięgnąć, jeżeli zwierzak ma szczególne potrzeby żywieniowe. Z ich pomocą łatwo można skomponować jadłospis dla psiego alergika lub zwierzaka przewlekle chorego. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem konkretnego rodzaju karmy dla chorego psa, skorzystaj z porady lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego.

A kiedy to mokra karma dla psa jest lepsza? Ten typ pożywienia warto serwować zwłaszcza psom, które pomimo dostępu do czystej wody piją niechętnie lub mają tendencję do problemów z drogami moczowymi. Mokre pokarmy dla psów, ze względu na wysoką smakowitość, będą ponadto doskonałą propozycją dla zwierząt z obniżonym apetytem. Ich podawanie jest wskazane również w przypadku nadwagi i problemów z układem pokarmowym. Wilgotne pokarmy będą ponadto dobrym wyborem dla psów wrażliwych, psich seniorów i zwierząt z problemami z uzębieniem, które mają trudności z gryzieniem twardych chrupek.

Łączenie karmy mokrej i suchej – karmienie mieszane

Istnieje wiele sposobów karmienia psa. Wbrew pozorom wcale nie musisz wybierać między karmą suchą i mokrą. Jednym z niedocenianych modeli żywieniowych jest tzw. żywienie mieszane. Polega ono na podawaniu psu naprzemiennie wilgotnego i suchego pożywienia. Ten sposób karmienia pozostawia dużą dowolność w komponowaniu jadłospisu pupila jego opiekunowi. Dodatkowo świetnie przeciwdziała żywieniowej monotonii, dostarcza stymulacji zmysłom, pobudza apetyt i pozwala zwierzakowi czerpać więcej radości z codziennych posiłków. Pokarmy suche i wilgotne mogą być łączone w różnych proporcjach. Zawsze należy jednak dbać o ustalenie odpowiedniej dawki pokarmowej – dopasowanej do zapotrzebowania energetycznego czworonożnego podopiecznego.

Jesteś w pełni odpowiedzialny za to, co trafia do miski twojego psa. Wybierając pożywienie dla swojego podopiecznego, zawsze zwracaj więc baczną uwagę na jego skład. Jeśli chcesz wprowadzić do jego diety nowy rodzaj karmy, pamiętaj, by robić to stopniowo. Żywienie psa pokarmami wysokiej jakości to najlepszy sposób na zapewnienie swojemu ulubieńcowi zbilansowanych, zdrowych i smakowitych posiłków.

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Po co psu identyfikator?

Każdy psiak potrzebuje identyfikatora, ponieważ podczas codziennego spaceru zawsze może wydarzyć się nieoczekiwana sytuacja, podczas której pupil pogna przed siebie. Czasem jest to spowodowane zerwaniem się smyczy, szelek lub obroży,...

Czytaj więcej
Jak przycinać pazury psa?

Wszystkie czworonogi, które większą część dnia spędzają w domach, narażone są na nadmierny przyrost pazurów. Warto pamiętać, że paznokcie psów rosną przez cały czas i same naturalnie się ścierają, gdy...

Czytaj więcej
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk i nóg?

Psi maluch wygląda tak niewinnie, że trudno oprzeć się jego urokowi. Szczeniak nie jest jednak tak bezbronny, jak może się wydawać. Zetknięcie się z ostrymi zębami małego psiaka z pewnością...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram