Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Alergia jest błędną reakcją systemu immunologicznego na obecne w środowisku alergeny. Sposobem tym, niegroźne zazwyczaj substancje stają się dla alergików naprawdę niebezpieczne, gdyż wywołują one uciążliwe objawy uczulenia. Alergikami bywają nie tylko ludzie – na przypadłość tę cierpieć mogą też koty. Oto lista tych uczuleń, które najczęściej doskwierają naszym domowym mruczkom.
Nikogo specjalnie nie zdziwi chyba fakt, że pchły potrafią kotom nieźle dać się we znaki. W ślinie tych pasożytów wykryto aż 15 różnych uczulających substancji. Pchle ugryzienia mogą być więc naprawdę uciążliwe (dowiedz się więcej na temat pcheł u kota KLIK).
Objawy
Uczulenie na substancje zawarte w ślinie pcheł daje o sobie znać silnym świądem. Kot zaczyna więc intensywnie drapać się i w celach uśmierzenia bólu lizać swe futro. Zwierzak może być też znacznie bardziej rozdrażniony niż zazwyczaj. Obecność pcheł wykryć uda nam się również podczas przeczesywania kota specjalnym grzebieniem. Przy jego pomocy wyczeszemy pozostawione na zwierzaku czarne pchle odchody.
Środki zaradcze
Chcąc ustrzec się przed nieproszonymi gośćmi, zawczasu sięgnąć powinniśmy po odpowiednie preparaty przeciwpchelne dla kota. Do wyboru mamy tu obroże przeciwpchelne », środki typu spot on », spraye czy pudry. W przypadku wykrycia pcheł warto sięgnąć po specjalne przeznaczone do walki z tymi pasożytami szampony. Weterynarz przepisać może też środki zmniejszające swędzenie i powstałe stany zapalne.
↓ ŚRODKI PRZECIWPCHELNE DLA KOTA ↓
Za ok. 10-15% kocich alergii odpowiada jedzenie.[1] Ten typ uczulenia nie jest zatem aż tak częsty – nie tak łatwo go jednak zdiagnozować i odkryć jego konkretną przyczynę. Każdy składnik kociego menu okazać może się zagrażającym naszemu mruczkowi alergenem. Faktycznie jednak w grupie tej prym wiedzie jagnięcina, wołowina, gluten pszenny, kukurydza, owoce morza i produkty mleczne.[2] W pierwszej kolejności to właśnie je warto wziąć więc pod lupę.
Objawy
Symptomy kociej alergii pokarmowej do złudzenia przypominać mogą objawy wskazujące na alergie wywołane obecnością pcheł bądź na atopowe zapalenie skóry. Najczęstszym alarmującym sygnałem jest więc w tym wypadku intensywne drapanie się oraz nim spowodowane podrażnienia i zaczerwienienia skóry, a także miejscowa utrata sierści. Ponadto kotu doskwierać mogą też infekcje uszne oraz problemy żołądkowo-jelitowe, w tym przede wszystkim wymioty i biegunka. Na trop alergii pokarmowej najłatwiej będzie nam natknąć się wtedy, gdy powyższe dolegliwości pojawią się zimową porą. Wówczas to sprawniej wykluczyć można inne rodzaje uczulenia.
Środki zaradcze
W przypadku alergii pokarmowej podstawą kuracji jest dieta eliminacyjna. Tę zaś wdrażać powinniśmy w oparciu o te kocie żywieniowe propozycje, które bazują na jednym tylko rodzaju białka i jednym rodzaju węglowodanów. Konkretny rodzaj karmy dla kota alergika » stosujmy nie krócej niż przez 12 tygodni. Gdy po takim czasie pupilowi naszemu nic nie doskwiera, możemy być pewni, że wszystkie zawarte w tej formule składniki są dla niego w pełni bezpieczne.
↓ KARMY DLA KOTA Z ALERGIĄ POKARMOWĄ ↓
Alergie wziewne zakresem swym obejmują uczulenia na wszystkie te alergeny, które obecne są w powietrzu, a do kociego organizmu dostają się drogą oddechową. Najczęściej więc spośród tej kategorii kota drażnić mogą roztocza, kurz, pyłki traw i drzew, pleśń czy zarodniki grzybów.
Objawy
Zwierzakowi cierpiącemu na alergie wziewne doskwierać może świąd głowy, uszu i szyi, zapalenie skóry, symetryczne łysienie czy złuszczenie skóry na pyszczku. Rozpoznanie alergii wziewnej jest łatwiejsze wówczas, gdy ta pojawia się tylko sezonowo – tak jest w przypadku uczuleń na pyłki. Nieco trudniej zdiagnozować ją, jeśli ma ona charakter całoroczny.
Środki zaradcze
Radzenie sobie z alergią wziewną u kota nie jest tak prostą sprawą. W przeciwieństwie do dwóch wspomnianych powyżej typów uczuleń, w tym wypadku niezwykle trudno jest odizolować zwierzaka od szkodzących mu alergenów. W okresie intensywnych dolegliwości objawy łagodzić możemy przy pomocy kortykosteroidów, środków przeciwhistaminowych i specjalnych hipoalergicznych szamponów leczniczych. Na niektóre rodzaje alergii wziewnych dobrze działa też zastosowanie suplementów bazujących na kwasach tłuszczowych. Innym, choć drogim i wciąż mało popularnym, sposobem likwidacji problemu są strzały alergiczne inaczej zwane też immunoterpią. Ta polega na wstrzykiwaniu zwierzakowi niewielkich dawek alergenów w celu uodpornienia organizmu.
W przypadku kotów okrytych zazwyczaj pokaźną warstwą futra, alergie kontaktowe, zwane też skórnymi należą do najrzadziej występujących uczuleń. Zdarza się jednak, że te wywoływane są przez kontakt z detergentami, lekami, a nawet roślinami. Niebezpieczne okazać mogą się też nieatestowane, wykonane z toksycznych materiałów psie zabawki i legowiska.
Objawy
Alergia kontaktowa najczęściej daje o sobie znać zmianami skórnymi, a więc swędzeniem, wysypką czy zaczerwienieniami. Nierzadko jednak konsekwencją jej mogą być też znacznie poważniejsze w skutkach zaburzenia neurologiczne.
Środki zaradcze
I w tym wypadku chcąc chronić zdrowie kociego alergika, powinniśmy zadbać o to, by pupil trzymał się z dala od alergizujących go substancji. W razie wystąpienia świądu ten łagodzony może być przy użyciu kortykosteroidów. Na wtórne bakteryjne infekcje jednym środkiem zaradczym zazwyczaj są antybiotyki.
[1] https://www.avodermnatural.com/blog/common-cat-food-allergies
[2] https://www.peteducation.com/article.cfm?c=1+2141&aid=142
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Współżycie dwóch organizmów w biologii nigdy nie jest dziełem przypadku. Nasi przodkowie dzięki oswojeniu psów zyskali ochronę przed drapieżnikami, oraz pomoc przy polowaniu na duże roślinożerne ssaki. Obecność kotów przez...
Pchły są bardzo rozpowszechnionymi zewnętrznymi pasożytami kotów. Zwierzę wcale nie musi wychodzić na dwór, by zostać przez nie zaatakowanym, ponieważ jaja i larwy tych owadów można zawlec do domu. Powinniśmy...
Ile jest kocich ras? Trudno jest dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Kłopot w tym, że pojęcie rasy jest bardzo względnie, niejednoznaczne, a każde stowarzyszenie hodowców kotów stosuje własne kryteria...