Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Koty znane są ze swoich specyficznych upodobań kulinarnych. Chociaż futrzaki uwielbiają przede wszystkim mięsne przekąski, wiele zwierzaków od czasu do czasu szuka sposobów na urozmaicenie swojego menu. Zdarza się, że mruczki wymownym spojrzeniem dają nam sygnał, że chętnie spróbują naszych dań. Nie każdym posiłkiem możemy jednak bez obaw podzielić się z mruczącym pupilem. Jakie produkty z pewnością nie powinny trafić do kociej miski?
→ Cebula i czosnek
Choć trudno przypuszczać, że nasz mruczek będzie zajadał się cebulą lub czosnkiem, nierzadko warzywa te są dodatkami do mięsnych potraw, które wyglądają dla kotów niezwykle atrakcyjnie. Niestety, cebula i czosnek mogą wywołać u kota śmiertelne zatrucie. Zawarte w nich związki siarki uszkadzają bowiem krwinki czerwone zwierzaków. W rezultacie u futrzaków może dojść do rozpadu erytrocytów i groźnej w skutkach anemii hemolitycznej. Warto pamiętać, że warzywa cebulowe są niebezpieczne dla kotów niezależnie od formy, w jakiej występują (świeże, liofilizowane, sproszkowane) i sposobu przygotowania (gotowane, smażone, surowe).
→ Surowe ryby
Ryby to pozornie idealne wzbogacenie kociego menu. Są one szczególnie wartościowe ze względu na korzystny profil aminokwasowy i wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie da się ukryć, że dla wielu mruczków ryby (a zwłaszcza tuńczyk) stanowią prawdziwy rarytas. Podawanie kotu surowych ryb w dużych ilościach to nie najlepszy pomysł. Większość z nich zawiera bowiem tiaminazę, która niszczy witaminę B1. Dodatkowo w niektórych rybach morskich (np. mintaju, morszczuku) znajduje się tlenek trójmetyloaminy, który wiąże żelazo. Problem stanowią też ości, które mogą utknąć w gardle lub przewodzie pokarmowym futrzaka. Jeśli więc chcemy serwować zwierzakowi ryby, zamiast surowych, lepiej wybrać gotowane.
→ Winogrona i rodzynki
Winogrona i rodzynki należą do produktów bezwzględnie zakazanych zarówno w psiej, jak i w kociej diecie. Choć ich toksyczne właściwości w dużej mierze pozostają tajemnicą, nie ulega wątpliwości, że ich spożywanie przez kota może być przyczyną niewydolności nerek.
→ Awokado
Awokado w żadnym wypadku nie może być kocim przysmakiem. W miąższu i pestce tego owocu znajduje się grzybobójcza toksyna o nazwie persin, która nie stwarza zagrożenia dla ludzi, ale jest niebezpieczna dla domowych czworonogów. Po zjedzeniu przez mruczka awokado mogą pojawić się u niego wymioty i biegunki.
→ Słodycze
Choć słodycze są dla wielu osób idealną przekąską, raczenie kota tego typu specjałami jest zupełnie nieuzasadnione. Warto wiedzieć, że mruczki prawdopodobnie nie rozpoznają smaku słodkiego. Ma to związek z mutacją genów kodujących receptory smakowe. Słodycze to zatem praktycznie bezwartościowy dodatek do kociego menu, który na domiar złego może szybko doprowadzić do otyłości i problemów zdrowotnych. Szczególnie szkodliwa jest czekolada. Obecna w niej teobromina zaburza pracę układu krążenia i nerwowego.
→ Surowe jaja
Jaja to dla niektórych kotów świetna, a przy tym bardzo odżywcza, przekąska. Za włączeniem ich do diety futrzaka przemawia choćby wysoka zawartość białka i cennych witamin. Niestety, białko jaj składa się m.in. z awidyny, która łączy się z biotyną i znacznie utrudnia jej wchłanianie. Właśnie dlatego lepiej uraczyć pupila ugotowanym jajkiem. Pod wpływem wysokiej temperatury awidyna ulega bowiem denaturacji.
→ Szczaw i szpinak
Choć koty z reguły chętnie podgryzają trawę, bez wątpienia nie powinniśmy raczyć ich szpinakiem czy szczawiem. Tego typu smakołyki odznaczają się wysoką zawartością szczawianów, które wiążą wapń. Z tego powodu u kota w nerkach i pęcherzu mogą zacząć wytrącać się kryształy szczawianu wapnia. Kamica jest z kolei przyczyną poważnych chorób układu moczowego, które na ogół wywołują silny ból.
→ Przyprawy
Pachnące i silnie przyprawione potrawy nie powinny nigdy znaleźć się w kocim jadłospisie. Futrzaki są wrażliwe na smak słony, dlatego posolone produkty wydają im się szczególnie kuszące. Sól może poważnie uszkodzić kocie nerki. Najlepiej zatem zrezygnować z częstowania zwierzaka wędlinami czy niektórymi serami. Niewskazane są też posiłki z innymi, zwłaszcza ostrymi, przyprawami. Pamiętajmy, że zawarte w nich olejki eteryczne działają drażniąco na przewód pokarmowy zwierzaków.
→ Surowa wieprzowina i dziczyzna
Chociaż dieta oparta na surowych specjałach cieszy się ostatnio sporą popularnością, mięso dla futrzaka trzeba wybierać z dużą rozwagą. Z powodu zagrożenia wirusem wścieklizny rzekomej z menu mruczka lepiej wyeliminować surową dziczyznę i wieprzowinę. Nie powinniśmy także podawać podrobów pochodzących od świń czy dzików. Wirus nie jest odporny na wysoką temperaturę, dlatego mięso poddane obróbce termicznej z pewnością nie zaszkodzi naszemu pupilowi.
→ Kawa, herbata, alkohol
Większość futrzaków dość niechętnie zagląda do miski z wodą. Kocią ciekawość potrafią jednak wzbudzić pozostawiona na stole napoje. Niekiedy stanowią one potężne zagrożenie dla zdrowia mruczków. Toksyczna jest zwłaszcza kofeina znajdująca się w kawie oraz herbacie. Poza zasięgiem zwierzaka należy też trzymać wszelkie alkohole.
→ Mleko
Trudno powiedzieć, czy mleko należy uznać za produkt całkowicie zakazany w diecie futrzaków. Warto wiedzieć, że niska aktywność laktazy u dorosłych kotów sprawi, że zwierzaki często nie tolerują mleka. Po jego wypiciu u mruczków mogą wystąpić biegunki. Zdarzają się jednak osobniki, u których mleko nie wywołuje dolegliwości trawiennych.
↓ MOKRE KARMY DLA KOTA ↓
Każdy kot lubi być rozpieszczany. Warto mieć więc w zanadrzu smakołyki, którymi raz na jakiś czas będziemy mogli z powodzeniem uraczyć pupila. Do mięsnych posiłków zwierzaka możemy dodać gotowane warzywa, np. marchewkę, szparagi czy zielony groszek. Okazjonalnie można poczęstować futrzaka odrobiną masła, twarożkiem lub jogurtem. Nic nie zastąpi jednak dedykowanych mruczkom mięsnych przekąsek. Prawdziwy rarytas stanowią dla kotów gotowe mokre karmy w aromatycznym sosie. Przyjemność zwierzakom sprawią również chrupiące krokieciki wypełnione mięsnym farszem. Bez problemu znajdziemy też smaczne i zdrowe przysmaki dla kotów ». Dzięki nim zapewnimy futrzakowi wspaniałą ucztę, a przy okazji wspomożemy higienę zębów, usuwanie kłaczków czy ochronę układu moczowego.
↓ PRZYSMAKI DLA KOTA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Odrobaczanie kota to podstawowy element profilaktyki, korzystny zarówno dla samego mruczka, jak i jego opiekuna. Należy pamiętać, że pasożyty zagrażające naszym czworonogom, są niebezpiecznie także dla ludzi. Na szczęście w...
Suche karmy dla kotów zrewolucjonizowały żywienie tych domowych czworonogów i są w chwili obecnej najbardziej popularną formą pożywienia, które im podajemy. Niewątpliwie mają wiele zalet, których nie posiada tak zwane...
Nie ulega wątpliwości, że kontakt ze zwierzętami wywiera pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Liczne badania wykazały, że przebywanie pośród czworonogów poprawia nasze samopoczucie, działa kojąco na układ nerwowy i motywuje...