Sklep online
Sklep online

Jak obliczyć wiek psa?

Nasz niegdyś pełen wigoru psiak z upływem lat stał się typowym kanapowcem? Zwykle posłuszny czworonóg z dnia na dzień przestał się nas słuchać? Wraz z wiekiem u zwierzaków zachodzą nie tylko zmiany fizyczne, ale także psychiczne. Właśnie dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, na jakim etapie życie znajduje się obecnie nasz pupil. Jak jednak prawidłowo obliczyć psi wiek?

Po co obliczać wiek psa?

Życie czworonogów płynie dużo szybciej niż nasze. Zwierzaki szybciej dorastają, ale także szybciej się starzeją. Przeliczenie psiego wieku na ludzki pozwala uzmysłowić sobie, jak przebiega rozwój pupila. Dzięki temu można też lepiej zrozumieć i zaspokoić potrzeby ulubieńca.

Określenie wieku czworonoga jest niezbędne również wtedy, gdy nie znamy dokładnej daty urodzenia naszego podopiecznego. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem zmienia się np. zapotrzebowanie energetyczne – pupil potrzebuje zatem innego pożywienia. Trzeba też dopasować liczbę i długość spacerów do możliwości czworonoga. Znajomość etapu życiowego naszego ulubieńca pozwala także określić, czy zmiany w jego zachowaniu są naturalne, czy raczej patologiczne.

Etapy życia psa

Okres noworodkowy, niemowlęctwo, dzieciństwo, dojrzewanie, dorosłość, starość – to najważniejsze etapy w życiu człowieka, a jak przebiega rozwój u psów?

Bez wątpienia u czworonogów szczególne znaczenie ma pierwsze kilkanaście tygodni życia. Do około 14. dnia po urodzeniu psiaki znajdują się w okresie neonatalnym. Są wtedy zupełnie uzależnione od matki i wykazują jedynie podstawowe odruchy. Kolejny etap, zwany przejściowym, trwa od 14. do 21. dnia życia szczeniąt. Wtedy też następuje znaczny rozwój ich zdolności lokomotorycznych. Najważniejszy dla przyszłego życia czworonoga jest jednak okres socjalizacji (3.-12. tydzień). To czas najbardziej intensywnej nauki – psiaki poznają wtedy świat i uczą się prawidłowych reakcji na różne bodźce (dowiedz się więcej o prawidłowym żywieniu i pielęgnacji szczeniąt KLIK).

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT ↓

Około 6. miesiąca życia nasz pupil wchodzi w okres dojrzewania. Psy przechodzą wtedy tzw. kryzys młodzieńczy, który można porównać do buntu nastolatków. Nawet posłuszny podopieczny może w tym okresie zacząć ignorować nasze komendy. Zachowania dojrzewających zwierzaków są często dla właścicieli niezrozumiałe i nieprzewidywalne. Rozwój czworonogów kończy się w wieku około 1-2 lat. Psa możemy natomiast uznać za seniora po osiągnięciu przez niego 7-10 lat. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w zależności od wielkości i rasy zwierzaka cały cykl rozwojowy może przebiegać trochę inaczej.

Jak przeliczyć psie lata na ludzkie?

Istnieją różne metody przeliczania psiego wieku. Wedle starej zasady na każdy rok życia czworonoga przypada 7 ludzkich lat. Choć rachunek w takim przypadku byłby niezwykle prosty, w ten sposób nie dowiemy się za wiele o rzeczywistym rozwoju naszego pupila. Czworonogi rozwijają się bowiem najbardziej intensywnie w pierwszym roku życia. Aby więc otrzymać dokładniejszy wynik, trzeba uwzględnić tempo rozwoju zwierzaka w poszczególnych latach.

Przyjmuje się, że roczny psiak jest na tym samym etapie, co piętnastoletni człowiek. Na kolejny rok życia pupila przypada około 9 ludzkich lat. Później obliczenia stają się już trochę łatwiejsze – możemy przyjąć, że czworonogowi w ciągu roku przybywa około 4 lata. Pięcioletni psiak po przeliczeniu ma więc 36 lat, siedmioletni – 44, dziesięcioletni – 56, a piętnastoletni – 76.

Właściciele dużych psów muszą jednak zdawać sobie sprawę, że choć ich podopieczni dojrzewają później, to starzeją się trochę szybciej niż małe psiaki. Różnica zwiększa się wraz z wiekiem. O ile więc siedmioletni zwierzak będzie „starszy” od miniaturowego kuzyna o około 6 ludzkich lat, dystans między piętnastoletnimi czworonogami pogłębi się aż do 17 ludzkich lat [1].

↓ KARMY DLA STARSZYCH PSÓW ↓

Jak określić wiek psa, gdy nie znamy jego daty urodzenia?

Dużo większym problemem, niż przeliczenie psiego wieku, jest jego określenie, gdy nie znamy dokładnej daty urodzenia czworonoga. Zdarza się to szczególnie często, jeśli zwierzak został adoptowany. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Jak się okazuje, najłatwiej określić wiek czworonoga po zębach. Bardzo młode psiaki (około 1-2 lat) mają białe i czyste zęby. Wyraźny kamień nazębny zaobserwujemy natomiast u zwierzaków po ukończeniu 5. roku życia. Zęby przyjmują wtedy też bardziej owalny kształt. Pupil, którego uzębienie nie jest już kompletne prawdopodobnie ma więcej niż 10 lat.

Na ogół można łatwo zaobserwować, że mamy do czynienia z psim seniorem (poczytaj więcej o pielęgnacji i żywieniu psiego seniora KLIK). U starszych czworonogów zauważymy często siwe włosy. Co więcej, oczy takich zwierzaków nie są już tak przejrzyste, jak młodych psów. Czasami wiele podpowie nam także zachowanie pupila. Szukając analogii między psim i ludzkim życiem, można niekiedy wyjątkowo trafnie określić wiek ulubieńca.
banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródła:
1. https://pets.webmd.com/dogs/how-to-calculate-your-dogs-age

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak oduczyć psa żebrania o jedzenie?

Wiele psów ma w zwyczaju żebrać o jedzenie. Można powiedzieć, że jest to jeden z najczęstszych problemów z naszymi pupilami. Bywa, że zwierzak jest przy tym tak natarczywy, że nie...

Czytaj więcej
Jak kąpać psa?

Zabiegi pielęgnacyjne psiego futra, poza regularnym szczotkowaniem, obejmują również kąpiele. Niestety wszystkie zwierzaki się brudzą, nawet te, które większość czasu spędzają na kanapie. Musi więc w końcu nadejść moment, w...

Czytaj więcej
Dlaczego pies merda ogonem?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego pies merda ogonem wcale nie jest taka prosta, jakby się to z pozoru wydawało. Merdanie wcale nie jest równoznaczne z tym, że nasz zwierzęcy przyjaciel jest...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram