Pielęgnacja i żywienie psa seniora

Pielęgnacja i żywienie psa seniora

Psi senior wymaga bardzo troskliwej opieki. Nie ma już tej kondycji, którą posiadał za dni swojej młodości. Jest mniej aktywny i woli swoje ciepłe posłanie niż długie spacery z opiekunem.

Jak psy się starzeją?

Psy starzeją się w różnym tempie. Ma to przede wszystkim związek z ich wielkością. Psy ras małych najpóźniej wkraczają w wiek starczy, mniej więcej około 9-12 roku życia. Psy ras średnich zaczynają się starzeć, gdy skończą 7-9 lat. Najszybciej starzeją się psy ras dużych i olbrzymich, osobnik 6-8 letni już uważany jest za starego. Oczywiście istnieją również różnice indywidualne, które wynikają z różnic genetycznych, przebytych chorób, itd. Duże znaczenie ma opieka, jaką pies był otaczany przez całe życie oraz żywienie.

Pierwsze oznaki starzenia trudno jest czasami zauważyć. Mimo upływających lat nasz pies nadal wydaje się młody i sprawny. Jednak w jego organizmie już zachodzą procesy związane z wiekiem. Sierść starszego psa matowieje i rzednie, a pewnego dnia ze zdziwieniem zauważamy, że posiwiał mu pysk. Jakby nieco wolniej się też poruszał, nieco więcej śpi i nie biegnie już tak chętnie na spacery.

Z wiekiem organizm psa zaczyna nieco szwankować. Jego mięśnie i stawy nie pracują już tak sprawnie, dlatego chód staje się sztywniejszy i wolniejszy. Do tego dochodzi mniejsza wydolność układu krążenia i układu oddechowego, co sprawia że zwierzę znacznie szybciej się męczy.

Zmysły starszego psa słabną, dlatego gorzej widzi i słyszy. Osłabienie słuchu czy wzroku u naszego pupila może być początkowo zupełnie dla nas niezauważalne, ponieważ doskonale zna on na pamięć rozkład mieszkania i najbliższej okolicy domu i porusza się „na czuja”.

Apetyt starszego psa, przynajmniej początkowo może nie ulegać zmianie. A jednak, mimo że je tyle samo, co zwykle, może przybierać na wadze. Zmienia się bowiem jego metabolizm, no i zwierzę mniej się porusza.

Opieka nad psim seniorem

Wraz z postępującymi zmianami w zachowaniu i zdrowiu psa zmianie musi ulec nasza dotychczasowa opieka nad nim.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że psi senior potrzebuje więcej spokoju. Umieśćmy jego legowisko w miejscu, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. Zadbajmy, by było mu ciepło i przytulnie.

Wszelkie nowości, które u szczeniaka budzą zainteresowanie, psiego staruszka zwykle tylko denerwują. Trzeba zatem ograniczyć zmiany w jego życiu. Nie zmuszajmy również psa do intensywnych zabaw. Z drugiej jednak strony bardzo ważne jest, by utrzymać go w dobrej kondycji fizycznej. Regularne spacery i zabawy są więc nadal konieczne.

Zimą i przy brzydkiej pogodzie spacery będziemy musieli z czasem ograniczyć. Stary pies szybciej marznie i jest podatny na schorzenia stawów, którym chłód i deszcz bardzo szkodzi. Być może będziemy zmuszeni sprawić naszemu pupilowi ciepłe ubranko dla psa, które będzie go chroniło.

Troska o zdrowie psa seniora

Zmiany w zachowaniu i wyglądzie starzejącego się psa następują powoli i są naturalnymi objawami procesu starzenia. Nasze obawy powinny wzbudzać jednak wszelkie gwałtowne zmiany, np. utrata zdolności poruszania się, nagła apatia, czy zachowania agresywne. Wizyta w gabinecie weterynaryjnym staje się wówczas konieczna, ponieważ zmiany te mogą być objawem choroby.

Generalnie z wizytami u weterynarza nie należy przesadzać. Starszy pies potrzebuje bowiem spokoju, a odwiedziny w gabinecie weterynaryjnym i badania lekarskie zwykle są dla psa bardzo stresujące. Co nie znaczy, że opieka weterynaryjna nad psim seniorem nie jest konieczna.

Regularne badania kliniczne umożliwią wykrycie ewentualnej choroby w jej wczesnym stadium, a tym samym szybsze podjęcie leczenia i jego większa skuteczność. Przynajmniej raz w roku warto zatem wykonać psu ogólne badanie zdrowia, zrobić morfologię krwi i analizę moczu, czy prześwietlić klatkę piersiową.

Oczywiście nie zapominamy o doraźnych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak szczepienia, odrobaczanie i kontrola uzębienia. To ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ zęby starszego psa są słabsze i podatne na osadzanie kamienia nazębnego. Pamiętajmy, że choroby zębów i dziąseł mogą prowadzić do infekcji bakteryjnej całego organizmu.

Żywienie psa seniora

Bardzo ważną sprawą w profilaktyce geriatrycznej jest właściwe żywienie. Z wiekiem wzrasta u psów zapotrzebowanie na białko. Powinno być łatwo przyswajalne, a zatem pochodzić z jak najlepszego źródła. Dieta starszego psa powinna zawierać również odpowiednią ilość minerałów i witamin oraz związki opóźniające procesy starzenia.

U psów w podeszłym wieku zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne. Z wiekiem bowiem metabolizm słabnie a aktywność maleje. Zatem karma powinna być mniej kaloryczna, czyli przede wszystkim musi być nisko tłuszczowa.

Dobrym rozwiązaniem w żywieniu starszych psów jest podawanie im suchej karmy dla psich seniorów. Dobrej jakości karma dla starszego psa jest doskonale zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne dla niego składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Musimy tylko pamiętać, by była dostosowana do wielkości naszego psa. W sklepach zoologicznych znajdziemy karmy dla psów ras małych, karmy dla psów ras średnich, karmy dla psów ras dużych oraz karmy dla psów ras olbrzymich.

Odpowiednie żywienie i właściwa opieka nad psim staruszkiem pozwoli nam długo utrzymać go w dobrej kondycji i zdrowiu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu