alergia u kota

Alergia u kota

Alergia jest błędną reakcją systemu immunologicznego na obecne w środowisku alergeny. Sposobem tym, niegroźne zazwyczaj substancje stają się dla alergików naprawdę niebezpieczne, gdyż wywołują one uciążliwe objawy uczulenia. Alergikami bywają nie tylko ludzie – na przypadłość tę cierpieć mogą też koty. Oto lista tych uczuleń, które najczęściej doskwierają naszym domowym mruczkom.

Jak skutecznie odpchlić kota?

→ Alergiczne pchle zapalenie skóry u kota

Nikogo specjalnie nie zdziwi chyba fakt, że pchły potrafią kotom nieźle dać się we znaki. W ślinie tych pasożytów wykryto aż 15 różnych uczulających substancji. Pchle ugryzienia mogą być więc naprawdę uciążliwe (dowiedz się więcej na temat pcheł u kota KLIK).

Objawy

Uczulenie na substancje zawarte w ślinie pcheł daje o sobie znać silnym świądem. Kot zaczyna więc intensywnie drapać się i w celach uśmierzenia bólu lizać swe futro. Zwierzak może być też znacznie bardziej rozdrażniony niż zazwyczaj. Obecność pcheł wykryć uda nam się również podczas przeczesywania kota specjalnym grzebieniem. Przy jego pomocy wyczeszemy pozostawione na zwierzaku czarne pchle odchody.

Środki zaradcze

Chcąc ustrzec się przed nieproszonymi gośćmi, zawczasu sięgnąć powinniśmy po odpowiednie preparaty przeciwpchelne dla kota. Do wyboru mamy tu obroże przeciwpchelne », środki typu spot on », spraye czy pudry. W przypadku wykrycia pcheł warto sięgnąć po specjalne przeznaczone do walki z tymi pasożytami szampony. Weterynarz przepisać może też środki zmniejszające swędzenie i powstałe stany zapalne.

↓ ŚRODKI PRZECIWPCHELNE DLA KOTA ↓

→ Alergia pokarmowa u kota

Za ok. 10-15% kocich alergii odpowiada jedzenie.[1] Ten typ uczulenia nie jest zatem aż tak częsty – nie tak łatwo go jednak zdiagnozować i odkryć jego konkretną przyczynę. Każdy składnik kociego menu okazać może się zagrażającym naszemu mruczkowi alergenem. Faktycznie jednak w grupie tej prym wiedzie jagnięcina, wołowina, gluten pszenny, kukurydza, owoce morza i produkty mleczne.[2] W pierwszej kolejności to właśnie je warto wziąć więc pod lupę.

Objawy

Symptomy kociej alergii pokarmowej do złudzenia przypominać mogą objawy wskazujące na alergie wywołane obecnością pcheł bądź na atopowe zapalenie skóry. Najczęstszym alarmującym sygnałem jest więc w tym wypadku intensywne drapanie się oraz nim spowodowane podrażnienia i zaczerwienienia skóry, a także miejscowa utrata sierści. Ponadto kotu doskwierać mogą też infekcje uszne oraz problemy żołądkowo-jelitowe, w tym przede wszystkim wymioty i biegunka. Na trop alergii pokarmowej najłatwiej będzie nam natknąć się wtedy, gdy powyższe dolegliwości pojawią się zimową porą. Wówczas to sprawniej wykluczyć można inne rodzaje uczulenia.

Środki zaradcze

W przypadku alergii pokarmowej podstawą kuracji jest dieta eliminacyjna. Tę zaś wdrażać powinniśmy w oparciu o te kocie żywieniowe propozycje, które bazują na jednym tylko rodzaju białka i jednym rodzaju węglowodanów. Konkretny rodzaj karmy dla kota alergika » stosujmy nie krócej niż przez 12 tygodni. Gdy po takim czasie pupilowi naszemu nic nie doskwiera, możemy być pewni, że wszystkie zawarte w tej formule składniki są dla niego w pełni bezpieczne.

↓ KARMY DLA KOTA Z ALERGIĄ POKARMOWĄ ↓

→ Alergie wziewne u kota

Alergie wziewne zakresem swym obejmują uczulenia na wszystkie te alergeny, które obecne są w powietrzu, a do kociego organizmu dostają się drogą oddechową. Najczęściej więc spośród tej kategorii kota drażnić mogą roztocza, kurz, pyłki traw i drzew, pleśń czy zarodniki grzybów.

Objawy

Zwierzakowi cierpiącemu na alergie wziewne doskwierać może świąd głowy, uszu i szyi, zapalenie skóry, symetryczne łysienie czy złuszczenie skóry na pyszczku. Rozpoznanie alergii wziewnej jest łatwiejsze wówczas, gdy ta pojawia się tylko sezonowo – tak jest w przypadku uczuleń na pyłki. Nieco trudniej zdiagnozować ją, jeśli ma ona charakter całoroczny.

Środki zaradcze

Radzenie sobie z alergią wziewną u kota nie jest tak prostą sprawą. W przeciwieństwie do dwóch wspomnianych powyżej typów uczuleń, w tym wypadku niezwykle trudno jest odizolować zwierzaka od szkodzących mu alergenów. W okresie intensywnych dolegliwości objawy łagodzić możemy przy pomocy kortykosteroidów, środków przeciwhistaminowych i specjalnych hipoalergicznych szamponów leczniczych. Na niektóre rodzaje alergii wziewnych dobrze działa też zastosowanie suplementów bazujących na kwasach tłuszczowych. Innym, choć drogim i wciąż mało popularnym, sposobem likwidacji problemu są strzały alergiczne inaczej zwane też immunoterpią. Ta polega na wstrzykiwaniu zwierzakowi niewielkich dawek alergenów w celu uodpornienia organizmu.

→ Alergia kontaktowa u kota

W przypadku kotów okrytych zazwyczaj pokaźną warstwą futra, alergie kontaktowe, zwane też skórnymi należą do najrzadziej występujących uczuleń. Zdarza się jednak, że te wywoływane są przez kontakt z detergentami, lekami, a nawet roślinami. Niebezpieczne okazać mogą się też nieatestowane, wykonane z toksycznych materiałów psie zabawki i legowiska.

Objawy

Alergia kontaktowa najczęściej daje o sobie znać zmianami skórnymi, a więc swędzeniem, wysypką czy zaczerwienieniami. Nierzadko jednak konsekwencją jej mogą być też znacznie poważniejsze w skutkach zaburzenia neurologiczne.

Środki zaradcze

I w tym wypadku chcąc chronić zdrowie kociego alergika, powinniśmy zadbać o to, by pupil trzymał się z dala od alergizujących go substancji. W razie wystąpienia świądu ten łagodzony może być przy użyciu kortykosteroidów. Na wtórne bakteryjne infekcje jednym środkiem zaradczym zazwyczaj są antybiotyki.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

[1] https://www.avodermnatural.com/blog/common-cat-food-allergies
[2] http://www.peteducation.com/article.cfm?c=1+2141&aid=142

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu