zapalenie stawow u psa

Zapalenie stawów u psa

Zapalenie stawów to schorzenie, które często dotyka naszych czworonożnych przyjaciół. Zazwyczaj z dolegliwością tą zmagają się psi seniorzy. Zdarza się jednak, że na skutek zaniedbania cierpieć mogą na nią i znacznie młodsze zwierzaki. Nie każde zapalenie stawów da się zupełnie wyleczyć. Każde wymaga jednak naszej uwagi, w tym przede wszystkim należytej terapii.

Czym jest zapalenie stawów?

Zapalenie stawów u psa związane jest z uszkodzeniem bądź też zwyrodnieniem chrząstki stawowej. Kości łączące się w stawie w celu ułatwienia ruchu i zminimalizowania tarcia zabezpieczone są niewielką ilością płynu stawowego oraz otaczającą je chrząstką. Gdy ta na skutek zmian tracić zaczyna swą gładkość, kości przestają płynnie pracować i zaczynają ocierać się o siebie. To zaś wywołuje ból, obrzęki oraz sztywnienie, a tym samym ograniczenie ruchliwości stawu.

Choroby stawów u psów

Czynniki sprzyjające zapaleniu stawów u psów

Najczęściej zapalenie stawów dotyka starszych wiekiem pupili. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości dodatkowo zwiększa się u psów otyłych, u zwierzaków cierpiących na dysplazję stawów » oraz na cukrzycę (dowiedz się, jak chronić psa przed dysplazją stawów KLIK). W przypadku psów młodszych chorobowe zmiany w obrębie stawów zazwyczaj pojawiają się u tych psiaków, które mieszkając na podwórkach, narażone są na zimno i wilgoć. Na zdrowie stawów niekorzystnie wpływają też infekcje, przebyte urazy oraz kiepskiej jakości jedzenie.

Objawy świadczące o tym, że psiak może cierpieć na zapalenie stawów

Im wcześniej leczyć zaczniemy zapalenie stawów u psa, tym lepiej. Chrząstek stawowych nie da się zreperować tak, by działały, jak nowe. Ważne jednak, by w porę złagodzić ból i powstrzymać dalszą ich degenerację. Niestety w początkowym etapie dolegliwość tę wcale nie tak łatwo jest rozpoznać. Często zauważamy, że z naszym milusińskim dzieje się coś złego dopiero wtedy, gdy stan zapalany przeradza się już w zwyrodnienie. Zawczasu warto więc pod lupę wziąć wszystkie niepokojące zmiany w psim zachowaniu.

Na dolegliwości związane ze stawami wskazywać może utykanie zwierzaka czy też pojawiający się nagle problem z pokonywaniem schodów. Przy kładzeniu się lub wstawaniu pies może skomleć bądź popiskiwać z bólu. Często pupilom takim problem sprawia też znalezienie wygodnej pozycji do snu. Pamiętajmy, że zmiany zwyrodnieniowe nie zawsze dotyczą tylko psich łap – występować mogą one też w obrębie kręgosłupa. Te zazwyczaj dają o sobie znać bólami odcinka szyjnego i dostrzegalnymi zmianami w postawie ciała. Zwierzęta cierpiące na zapalenie stawów zwykle liżą też i gryzą te obszary ciała, które stają się bolesne. W takich sytuacjach zdarza się również, że psiaki drażliwie reagować mogą na dotyk.

Jak pomóc psu zmagającemu się z zapaleniem stawów?

W przypadku podejrzenia zapalenia stawów niezbędna jest konsultacja weterynaryjna. Lekarz zleca badania rentgenowskie i laboratoryjne. On przepisuje leki i w razie potrzeby środki przeciwbólowe. Z nim warto też konsultować podawanie zwierzakowi wspierających leczenie suplementów, wśród których na szczególną uwagę zasługują preparaty zawierająca chondroitynę i glukozaminę. Związki te łagodzą sztywność stawów, stymulują komórki stawowe do naprawy oraz pomagają chrząstce zachować niezbędną jej wilgotność.

Dieta wspomagająca leczenie

W przypadku każdej choroby czynnikiem wspierającym leczenie jest odpowiednio zbilansowana dieta. W menu pupili cierpiących na dolegliwości stawów w pierwszej kolejności niezbędne będą więc kwasy tłuszczowe omega-3 wykazujące działanie przeciwzapalne, zmniejszające ból i obrzęk. Wśród dobroczynnych składników diety ważne miejsce zajmować powinny też antyoksydanty, w tym m.in. beta-karoten, cynk oraz witamina E, C i A.

WITAMINY DLA PSA WZMACNIAJĄCE STAWY ↓


Pamiętajmy, że dietę bogatą w substancje chroniące stawy, warto stosować nie tylko wówczas, gdy pupil nasz boryka się już ze zdrowotnymi problemami (poczytaj więcej o karmach wzmacniających stawy psa KLIK). W przypadku infekcji i urazów organizm dobrze odżywionego zwierzaka znacznie sprawniej jest w stanie wykaraskać się z problemów – delikatne stany zapalne rzadziej przeradzać będą się więc w dotkliwe dla psa zwyrodnienia. Również stosowane w młodości suplementy z glukozaminą i chondroityną » należycie zabezpieczają stawy na przyszłość.

Jak jeszcze chronić możemy psiaka przed zapaleniem stawów?

Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób stawów u psów », zadbać powinniśmy o to, by pupil nasz nie borykał się z otyłością. Odpowiednia dieta w połączeniu z należycie dopasowaną dawką ruchu z pewnością pomoże nam utrzymać w ryzach wagę zwierzaka. Przy okazji na uwadze musimy mieć też ograniczenie tych aktywności, które często prowadzą do obrażeń. Z całą pewnością pies nie powinien więc skakać z foteli, łóżek czy kanap. Inną kluczową kwestią jest zapewnienie milusińskiemu wygodnego, miękko wyściełanego legowiska.

↓ KARMY DLA PSA WZMACNIAJĄCE STAWY ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu