Sklep online
Sklep online

Choroby stawów u psów

Spowolnione ruchy, niechęć do spacerów i zabawy, brak apetytu oraz kłopoty ze wstawaniem – to tylko niektóre z symptomów świadczących o problemach stawowych u psów. Schorzenia, takie jak dysplazja czy artroza, oraz rozmaite dolegliwości z nimi związane wcale nie są rzadkością u czworonogów. Co ciekawe zapadają na nie zarówno seniorzy, jak i całkiem młode zwierzaki. Z jakimi chorobami stawów borykają się psy? Co je powoduje i jak można im zapobiec?

https://kakadu.pl/blog/wordpress/jak-dbac-o-stawy-u-psow-duzych-ras/

Dysplazja stawów u psa

Jedną z najczęstszych chorób stawowych u psów jest tak zwana dysplazja stawu biodrowego » lub łokciowego. Schorzenie to polega na nieprawidłowym wykształceniu się powierzchni stawowych w okresie dorastania, niedopasowaniu lub rozluźnieniu struktur budujących staw. Może to prowadzić do przesunięcia się głowy kości udowej, zwichnięcia lub nadwichnięcia stawu.

Dysplazja jest dosyć powszechnym schorzeniem, dotykającym zwłaszcza psy ras dużych i olbrzymich, co jedna wcale nie oznacza, że pozostałe zwierzaki są na nią odporne. Czynnikiem chorobowym jest także zła dieta lub nadmierna aktywność fizyczna, prowadząca do nierównomiernego rozwoju szkieletu oraz tkanek miękkich. Schorzenie to może prowadzić do ostrego stanu zapalnego, a w efekcie poważnej choroby zwyrodnieniowej.

Choroba zwyrodnieniowa stawów u psa

Zwyrodnienie stawów u psa bywa efektem uszkodzenia chrząstki lub stanu zapalnego. Pod wpływem choroby dochodzi do stopniowej degeneracji chrząstki stawowej, przerostu kości w obrębie stawu oraz zmian w strukturze błony maziowej, więzadeł oraz przylegających do niech mięśni. Skutkiem tego jest przeważnie nieodwracalne uszkodzenie budowy stawu, dotkliwy ból oraz kulawizna.

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa, występuje zwykle u psów w podeszłym wieku, otyłych lub obarczonych dziedziczną skłonnością do zachorowania. Problem ten dotyczy wszystkich psów bez względu na wielkość, choć niektóre z nich uważa się za szczególnie narażone. Psy z grupy największego ryzyka to między innymi owczarek niemiecki, labrador, nowofundland, dog czy rottweiler.

↓ WITAMINY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE STAWY ↓

Jakie są przyczyny chorób stawów u psa?

Schorzenia stawowe u psów mogą mieć wiele przyczyn, choć w przypadku dysplazji kluczowy wydaje się czynnik genetyczny, czyli skłonność do zachorowania odziedziczona po rodzicach. Ponadto na jej rozwój wpływają także warunki środowiskowe, takie jak zła dieta lub niewłaściwy dla zwierzaka rodzaj aktywności fizycznej. Błędy żywieniowe, przekarmiane lub nadmierny wysiłek mogą znacznie przyczynić się do rozwoju dysplazji.

Jeśli zaś chodzi o chorobę zwyrodnieniową, to ta rozwija się przeważnie po przebytym urazie, uszkodzeniu stawu lub jego zwichnięciu. Najczęstszą przyczyną zmian w obrębie stawu jest jednak nieleczony stan zapalny. Zwykle dochodzi do niego pod wpływem ubogiej diety lub złych warunków bytowych zwierzęcia. Na zmiany zwyrodnieniowe narażone są również psy starsze, otyłe oraz mało aktywne. Wyjątkowo podatne są także psy dużych ras, takie jak owczarki czy dogi niemieckie.

Objawy problemów ze stawami u psa?

Choroby stawów u psów są dosyć podstępne, gdyż w pierwszej fazie przebiegają niemal niezauważalnie. Pierwsze zmiany w zachowaniu pupila zauważamy dopiero, gdy zaczynie odczuwać silny ból. Pierwszym symptomem świadczących o rozwoju choroby będzie wyraźne spowolnienie ruchów pupila. Pies może mieć problemy ze wstawaniem, siadaniem bądź wygodnym ułożeniem się na posłaniu. Ból i dyskomfort będą towarzyszyły mu także podczas skakania czy chodzenia po schodach. Zwierzęta ze schorzeniami stawów wyraźnie tracą ochotę do zabawy, unikają spacerów oraz biegania. Z powodu bólu i złego samopoczucia pies traci również apetyt, a w miarę rozwoju choroby zacząć kuleć lub popiskiwać podczas poruszania się.

Profilaktyka chorób stawowych u psa

Warto pamiętać, że większość zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów u psa jest nieodwracalna i nieuleczalna. Po rozpoznaniu choroby wdraża się odpowiednią terapię, a niekiedy również rehabilitację. Skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od tego, jak szybko wychwycimy niepokojące sygnały w zachowaniu pupila. Tak czy inaczej zwierzak, którego dotknęło schorzenie tego rodzaju do końca życia pozostanie pod kontrolą lekarską. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak uchronić psa przed chorobą stawów? »Przede wszystkim pamiętajmy o prawidłowej, dobrze zbilansowanej diecie. Trzymajmy się stałych pór posiłków i unikajmy przekarmiania. Zadbajmy także o właściwą stymulację ruchową pupila. Dzięki temu unikniemy nadwagi i otyłości. Pamiętajmy też o regularnych odwiedzinach u weterynarza. Badania kontrolne pomogą wychwycić pierwsze oznaki choroby i w porę zapobiec dalszym zmianom zwyrodnieniowym.

↓ KARMY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE STAWY ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim … Czytaj dalej Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Czytaj więcej
Jak oduczyć psa żebrania o jedzenie?

Wiele psów ma w zwyczaju żebrać o jedzenie. Można powiedzieć, że jest to jeden z najczęstszych problemów z naszymi pupilami. Bywa, że zwierzak jest przy tym tak natarczywy, że nie … Czytaj dalej Jak oduczyć psa żebrania o jedzenie?

Czytaj więcej
Akcesoria do biegania z psem

Akcesoria do biegania z psem to zestaw trzech elementów, niezbędnych zarówno do właściwej amortyzacji wstrząsów podczas biegu, jak i do zwiększenia możliwości ciągnięcia przez psa oraz do ochrony kręgosłupa przed … Czytaj dalej Akcesoria do biegania z psem

Czytaj więcej
Karma slow food dla szczeniąt

Jaki model karmienia najlepiej wybrać dla szczeniaka? Eksperci do spraw żywienia zwierząt domowych co jakiś czas podsuwają nam gotowe techniki i pomysły na to, jak karmić szczenięta, aby dostarczyć im … Czytaj dalej Karma slow food dla szczeniąt

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram