{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zaginięcie psa – co robić?

Trudno wyobrazić sobie, co przeżywa opiekun, którego pupil zaginął. W takiej sytuacji należy jednak zapanować nad emocjami, bo od tego, jak szybko zaczniesz działać, zależy los Twojego psa. Co robić, gdy zaginie pies? Gdzie i jak zacząć poszukiwania?

Dlaczego psy uciekają?

Niestety ucieczki i zaginięcia psów zdarzają się dość często. Przeważnie dotyczy to zwierzaków młodych, mających skłonność do włóczęgostwa i ignorowania poleceń opiekuna. Niektóre psy potrafią uciec z własnej posesji, podkopując się pod ogrodzeniem lub po prostu je przeskakując. Duże znaczenie ma tu rasa i temperament psa, ale także czynniki, takie jak tryb życia, brak sterylizacji czy po prosu nuda.

Oczywiście ucieczki zdarzają się także w przypadku psów tresowanych i dobrze ułożonych. Bywa, że nawet najbardziej posłuszny i grzeczny pies zrywa się ze smyczy i pędzi na oślep przed siebie. Dzieje się tak, gdy coś go nagle przestraszy lub pobudzi instynkt łowiecki. Co robić w takiej sytuacji?

Co robić, gdy zaginie pies?

Stres i nerwy w takiej sytuacji są całkowicie zrozumiałe. Psa mogło w końcu spotkać coś złego, na przykład potrącenie przez samochód czy inny równie groźny wypadek. A jednak warto zapanować nad emocjami i od razu zabrać się do poszukiwań. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa, że pupil wróci do domu cały i zdrowy. Od czego zacząć?

  1. Poczekaj w miejscu, w którym pies widział Cię po raz ostatni

Większość psów ma świetną orientację w przestrzeni i bez problemu odnajduje drogę powrotną do domu. Jeśli w czasie spaceru zdarzy się, że pies zerwie się ze smyczy i ucieknie, pozostań przez chwilę tam, gdzie pies widział Cię ostatnio i nawołuj go przez cały czas. Możliwe, że po kilku czy kilkunastu minutach pupil sam wróci dokładnie w to samo miejsce.

Jeżeli zwierzak się nie pojawi, wróć do domu tą samą trasą, którą zawsze z nim wracasz. Bardzo możliwe, że pies szukający drogi powrotnej obierze właśnie Waszą stałą trasę spacerową. Po drodze możesz też popytać przechodniów czy nie widzieli nigdzie samotnego psa.

  1. Zadzwoń do schroniska dla zwierząt

Najlepiej obdzwonić wszystkie schroniska w pobliżu Twojego miasta i poinformować je o zaginięciu psa. Podaj jego rysopis, rasę lub jakieś cechy charakterystyczne. Jeśli masz taką możliwość, warto też dostarczyć do schroniska zdjęcie psa lub ogłoszenie o jego zaginięciu. Jeśli zwierzak trafi pod opiekę takiej placówki, zostanie szybciej zidentyfikowany i odesłany do domu.

Nie zaszkodzi zadzwonić także do straży miejskiej. Błąkające się psy szybko zwracają uwagę i często zgłasza się je właśnie do strażników miejskich. Być może dzięki nim łatwiej będzie Ci odnaleźć pupila.

  1. Rozwieś ogłoszenia o zaginięciu psa

Jeżeli pies nie znajdzie się w ciągu doby, rozwieś ogłoszenia w całej okolicy, najlepiej w odległości kilku kilometrów od miejsca zaginięcia. Na ulotne z ogłoszeniem koniecznie musi znaleźć się zdjęcie psa i jego krótki opis. Podaj wiek psa, jego rasę, płeć, rozmiar oraz umaszczenie. Ważne są szczegóły, więc jeśli pupil miał na sobie szelki, kolorową obrożę czy cokolwiek innego, koniecznie o tym wspomnij. Zamieść także informację, kiedy dokładnie i gdzie pies zaginął. Dodaj też dane kontaktowe – swoje nazwisko, numer telefonu oraz e-mail.

  1. Zamieść ogłoszenia w internecie

Ogłoszenie o zaginięciu psa warto zamieścić też w internecie. Dodaj je na swoim profilu w mediach społecznościowych oraz grupach na facebook’u, takich jak spotted czy innych podobnych. Jeśli masz kontakt ze schroniskiem, poproś o dodanie ogłoszenia na ich profilu.

Warto przeszukać też ogłoszenia na portalach takich jak OLX czy Gumtree. Być może ktoś odnalazł Twojego pupila i teraz szuka jego właściciela.

Jak uchronić psa przed zaginięciem?

Zaginięcie psa to ogromny stres i tragedia dla każdego opiekuna. Aby zaoszczędzić nerwów sobie i zwierzakowi, warto już zawczasu podjąć odpowiednie środki ostrożności. Najlepiej zaczipować psa albo przynajmniej zawiesić na jego obroży adresatkę ze swoimi danymi. Koniecznie podaj numer telefonu lub inny adres, pod którym znalazca psa będzie mógł się z Tobą skontaktować.

Pamiętaj, by zaopatrzyć się w porządne szelki i smycz. Jeżeli uprząż lub linka są gdzieś przetarte, istnieje ryzyko, że zerwą się, gdy pies mocniej pociągnie. Ważne jest także dopasowanie akcesoriów do wielkości czworonoga. Jeśli obroża lub szelki będą za luźne, pies może po prostu się z nich wyswobodzić. Dla bezpieczeństwa nie należy też spuszczać psa ze smyczy w miejscach, takich jak las. Istnieje ryzyko, że zwierzak wyczuje tam sarnę lub dzika, a zapach ten pobudzi jego instynkt łowiecki. W takiej sytuacji większość psów niestety gna na oślep w pogoni za zwierzyną. Aby tego uniknąć, warto też trenować z psem uważność i umiejętność skupiania się na poleceniach opiekuna.

↓ Adresówki ↓

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu