tasiemiec psi

Tasiemiec psi

Choroby pasożytnicze są na ogół mylnie przypisywane jedynie porzuconym lub zaniedbanym czworonogom. W rzeczywistości problem jest dużo bardziej powszechny, niż pozornie może się wydawać. Do zarażenia pasożytami może bowiem dojść w różnych, często przypadkowych okolicznościach. Po czym poznać, że naszego pupila właśnie zaatakował tasiemiec? Jakie działania podjąć, by zmniejszyć ryzyko rozwoju tasiemczycy u psiaka?

Jak odpchlić psa?

 

Jak pies może zarazić się tasiemcem?

Tasiemiec psi (Dipylidium caninum) to bez wątpienia trudny przeciwnik. Zaliczany do robaków płaskich (płazińców) pasożyt jest obecnie szeroko rozpowszechniony na całym świecie. Dipylidium caninum, wbrew nazwie, nie atakuje jedynie psiaków, ale również koty, a w niektórych przypadkach także ludzi. Inwazja jest dość częsta u czworonogów i dotyka nawet nieco ponad 50% psów. Nasi podopieczni są żywicielami ostatecznymi tych pasożytów – w jelicie cienkim zwierzaków bytują i rozmnażają się zatem dorosłe formy tasiemców. Do rozwoju tasiemczycy dochodzi na skutek spożycia przez czworonoga zarażonej pchły lub wszoła (będących żywicielami pośrednimi pasożyta). W ten sposób cykl rozwojowy tasiemca zamyka się, a postać larwalna płazińca, po upływie około 2-3 tygodni od zarażenia psiaka, zmienia się w dojrzałą. Wraz z odchodami zwierzaka człony pasożyta wypełnione jajami ponownie trafiają do środowiska.

Objawy tasiemczycy u psa

Zdarza się, że zarażenie tasiemcem nie daje żadnych wyraźnych objawów. U sporej grupy czworonogów symptomy są z kolei na tyle niespecyficzne, że powiązanie ich z chorobą pasożytniczą nastręcza wielu trudności. Nieco inaczej tasiemczyca wygląda u młodych psiaków. U czworonożnych juniorów jej przebieg może być dosyć ciężki i doprowadzić do poważnych problemów rozwojowych. Co powinno skierować nas na trop tasiemca występującego u pupila? Przede wszystkim dokuczliwy świąd odbytu, który powoduje, że zwierzak pociera zadem o podłoże. Do mniej charakterystycznych objawów należą: utrata wagi, niedokrwistość, wymioty, biegunki, spadek energii, zmatowienie okrywy włosowej. Czasami wydalone człony tasiemca można zauważyć gołym okiem. Niekiedy mogą one się nawet poruszać. Segmenty pasożyta są białe i przypominają ziarnka ryżu. Znaleźć można je zarówno w odchodach czworonoga, otoczeniu, jak i – przyczepione bezpośrednio do futra – w okolicy odbytu psa.

Diagnostyka i leczenie inwazji tasiemca

Jeśli zauważymy u psiaka jakiekolwiek objawy, które mogą mieć związek z tasiemczycą, jak najszybciej udajmy się ze zwierzakiem do weterynarza. By potwierdzić zarażenie pasożytem, konieczne jest przeprowadzanie badaniu kału. Bywa, że obecność tasiemca można wykryć dopiero po zbadaniu kilku próbek. Leczenie tasiemczycy u psa polega na podawania odpowiednich preparatów przeciwpasożytniczych. W zależności od intensywności inwazji, weterynarz ustala właściwe dawki specyfików oraz planowany czas terapii.

Jak chronić psa przed tasiemcem?

Ze względu na to, że istotną rolę w cyklu rozwojowym tasiemca odgrywają pchły i wszoły, działania profilaktyczne muszą koncentrować się na eliminowaniu ich z otoczenia czworonoga. Warto sięgnąć po skuteczne preparaty zwalczające ektopasożyty lub wyposażyć pupila w obrożę przeciwpchelną ». Bardzo ważne jest, by wszelkie produkty stosować regularnie. Na nic zda się jednak zabezpieczenie ulubieńca przed krwiopijnymi insektami, jeśli będą one nadal znajdować się w środowisku zwierzaka. Zakupmy więc specyfik owadobójczy, który zlikwiduje pchły kryjące się w domowych zakamarkach (dowiedz się, jak zwalczyć pchły u psa KLIK). Ryzyko inwazji pcheł, a co za tym idzie – również tasiemczycy, mogą ponadto zmniejszyć regularne zabiegi pielęgnacyjne. Zadbajmy zatem o dokładne wyczesywanie i kąpanie psiaka.

↓ OBROŻE PRZECIWPCHELNE DLA PSA ↓

Nie powinniśmy jednak zapominać, że najlepszą metodą zapobiegającą rozprzestrzenianiu się tasiemców w środowisku jest regularne odrobaczanie psa ». Pozostawiane przez chorego zwierzaka człony pasożyta są bowiem źródłem jaj, zjadanych następnie przez pchły. Insekty z kolei przenoszą tasiemce na kolejne czworonogi. By przerwać to błędne koło, niezbędne jest wyleczenie dotkniętych tasiemczycą zwierzaków. Warto zauważyć, że nawet jeśli nie obserwujemy u pupila żadnych niepokojących objawów, nie możemy być zupełnie pewni, że nie cierpi on z powodu pasożytów. Właśnie dlatego każdy psiak powinien otrzymać specyfik odrobaczający przynajmniej raz na kwartał (poczytaj więcej o odrobaczaniu psa KLIK).

↓ TABLETKI NA ODROBACZANIE PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu