Rogatek sztywny

Rogatek sztywny

Jeszcze trzy dekady temu rogatek sztywny był jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych w zbiornikach polskich akwarystów. Przyczyną była jego ogólna dostępność w wodach naszych krajowych jezior, stawów i rzek gdzie nurt jest niewielki. Ten hydrofit występuje na wielu kontynentach świata. U nas najczęściej rośnie na niżu i podgórzu. Dziś widuje się go w akwariach dość rzadko, choć to bardzo dekoracyjna, szybkorosnąca, odporna i niewymagająca roślina.

Wygląd rogatka sztywnego

Jego łodygi  mogą osiągać przeszło metr długości. W niewielkich odległościach od siebie wyrastają na nich liście tworząc charakterystyczne rozetki. Bardzo ciekawą cechą tej rośliny jest właśnie budowa liści. Są one igłowate i podzielone widlasto dwu lub trzykrotnie. W związku z dużą ilością zawartego w nich wapnia są bardzo sztywne i chropowate. Brzegi mają ząbkowane i ostre na końcach.  Zapewne stąd wzięła się nazwa tej rośliny.

Wegetacja rogatka sztywnego

W krajowych wodach rogatek kwitnie od lipca do września. Do całego procesu dochodzi pod wodą. W efekcie roślina wydaje jajowate owoce, ale i tak głównie rozmnaża się wegetatywnie.
Pędy nie ukorzeniają się jak u większości roślin. Wszystkie niezbędne składniki do życia ten gatunek absorbuje przez liście. Także nimi rogatek zaczepia się do dna akwenu. Jednak ich wygląd jest inny przypominający korzenie. Pędy rogatka mogą też rosnąć pod liśćmi grążeli żółtych i grzybieni  białych tworząc pod nimi kłębowisko. Często ich warstwa jest na tyle gruba, że do niższych partii wodnych nie dociera światło co uniemożliwia życie innym roślinom.

Hodowla rogatka sztywnego w akwarium

Roślinę tą bardzo łatwo uprawiać w domowym akwarium. Należy jednak pamiętać, że jeśli została ona wyłowiona z naturalnego zbiornika, to zanim włożymy ją do akwarium, trzeba dokładnie obejrzeć, czy na liściach i łodydze nie ma jakiegoś „nieproszonego gościa”. Mogą być to różne bezkręgowce żyjące w polskich wodach, często będące pasożytami ryb. Należy też wykonać proces dezynfekcji używając specjalnych preparatów akwarystycznych. Dobrze jest też przeprowadzić dwutygodniową kwarantannę. Pozwoli to uniknąć wyklucia się w akwarium zwierząt, których jajeczka mogą być przytwierdzone do rogatka.

Jest to roślina bardzo uniwersalna, nadaje się nie tylko do akwarium, ale także do oczka wodnego. W związku z wyglądem, strukturą liści i występowaniem w chłodnych wodach nadaje się także do hodowli z różnymi odmianami karasi ozdobnych (welonów, złotych rybek itp.), które uwielbiają obgryzać liście większości  akwariowej flory.  Rogatek nie jest wrażliwy na odczyn i twardość wody. Jedyną trudnością jest jego trwałe umiejscowienie w podłożu i konieczność częstego przycinania łodyg oraz usuwania starych ich części. Zawsze możemy też traktować rogatka jako roślinę pływającą doskonałą jako schronienie dla narybku.

Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.