Rogatek sztywny

Rogatek sztywny

Jeszcze trzy dekady temu rogatek sztywny był jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych w zbiornikach polskich akwarystów. Przyczyną była jego ogólna dostępność w wodach naszych krajowych jezior, stawów i rzek gdzie nurt jest niewielki. Ten hydrofit występuje na wielu kontynentach świata. U nas najczęściej rośnie na niżu i podgórzu. Dziś widuje się go w akwariach dość rzadko, choć to bardzo dekoracyjna, szybkorosnąca, odporna i niewymagająca roślina.

Wygląd rogatka sztywnego

Jego łodygi  mogą osiągać przeszło metr długości. W niewielkich odległościach od siebie wyrastają na nich liście tworząc charakterystyczne rozetki. Bardzo ciekawą cechą tej rośliny jest właśnie budowa liści. Są one igłowate i podzielone widlasto dwu lub trzykrotnie. W związku z dużą ilością zawartego w nich wapnia są bardzo sztywne i chropowate. Brzegi mają ząbkowane i ostre na końcach.  Zapewne stąd wzięła się nazwa tej rośliny.

Wegetacja rogatka sztywnego

W krajowych wodach rogatek kwitnie od lipca do września. Do całego procesu dochodzi pod wodą. W efekcie roślina wydaje jajowate owoce, ale i tak głównie rozmnaża się wegetatywnie.
Pędy nie ukorzeniają się jak u większości roślin. Wszystkie niezbędne składniki do życia ten gatunek absorbuje przez liście. Także nimi rogatek zaczepia się do dna akwenu. Jednak ich wygląd jest inny przypominający korzenie. Pędy rogatka mogą też rosnąć pod liśćmi grążeli żółtych i grzybieni  białych tworząc pod nimi kłębowisko. Często ich warstwa jest na tyle gruba, że do niższych partii wodnych nie dociera światło co uniemożliwia życie innym roślinom.

Hodowla rogatka sztywnego w akwarium

Roślinę tą bardzo łatwo uprawiać w domowym akwarium. Należy jednak pamiętać, że jeśli została ona wyłowiona z naturalnego zbiornika, to zanim włożymy ją do akwarium, trzeba dokładnie obejrzeć, czy na liściach i łodydze nie ma jakiegoś „nieproszonego gościa”. Mogą być to różne bezkręgowce żyjące w polskich wodach, często będące pasożytami ryb. Należy też wykonać proces dezynfekcji używając specjalnych preparatów akwarystycznych. Dobrze jest też przeprowadzić dwutygodniową kwarantannę. Pozwoli to uniknąć wyklucia się w akwarium zwierząt, których jajeczka mogą być przytwierdzone do rogatka.

Jest to roślina bardzo uniwersalna, nadaje się nie tylko do akwarium, ale także do oczka wodnego. W związku z wyglądem, strukturą liści i występowaniem w chłodnych wodach nadaje się także do hodowli z różnymi odmianami karasi ozdobnych (welonów, złotych rybek itp.), które uwielbiają obgryzać liście większości  akwariowej flory.  Rogatek nie jest wrażliwy na odczyn i twardość wody. Jedyną trudnością jest jego trwałe umiejscowienie w podłożu i konieczność częstego przycinania łodyg oraz usuwania starych ich części. Zawsze możemy też traktować rogatka jako roślinę pływającą doskonałą jako schronienie dla narybku.

Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu