Sklep online
Sklep online

Jak walczyć z glonami w oczku wodnym?

Oczko wodne to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Już samo jego planowanie i zakładanie sprawia mnóstwo radości, a gdy efekt końcowy zostanie osiągnięty – jest źródłem ogromnej satysfakcji. Nasz mały, prywatny staw cieszy oko... pod warunkiem, że nie zostanie opanowany przez glony.

Dlaczego trzeba walczyć z glonami?

Glony obecne są tak naprawdę w każdym oczku wodnym, stanowiąc ważny element ekosystemu. I dopóki nie zaczynają w nim dominować, nie musimy się martwić. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy dojdzie do ich nadmiernego rozrostu. Zazwyczaj do czynienia mamy z dwoma rodzajami glonów. Jednokomórkowe, np. zielenice, pływają w toni oczka, a gdy dojdzie do ich namnożenia – występuje tzw. zakwit wody, która staje się mętna i zmienia kolor na brunatny bądź zielony. Drugi rodzaj glonów to organizmy wielokomórkowe, porastające różne elementy zbiornika, np. brunatnice i krasnorosty.

Z nadmierną ilością glonów należy walczyć nie tylko z uwagi na nieestetyczny wygląd objętego nimi zbiornika. Przede wszystkim zabierają one tlen i związki odżywcze innym roślinom i zwierzętom, a ponadto sinice wytwarzają zagrażające im toksyny. Jeśli więc glonów będzie w oczku wodnym za dużo, szybko mogą stać się jedynym zamieszkującym go organizmem.

Jak zapobiegać pojawieniu się glonów w oczku wodnym?

Aby zrozumieć, dlaczego glony rozwinęły się w naszej sadzawce, wystarczy poznać ich „zwyczaje” i potrzeby. Do ich namnażania najszybciej dochodzi w zbiornikach nasłonecznionych, płytkich, a więc szybko nagrzewających się, bogatych w związki odżywcze, głównie związki fosforu i azotu. Jeśli takie warunki panują w naszym oczku wodnym, to kwestia czasu, aż życie w nim zostanie zdominowane właśnie przez glony. Żeby do tego nie dopuścić, należy zadbać o odpowiednie usytuowanie i zorganizowanie oczka. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim już na etapie jego zakładania wybierzmy miejsce lekko zacienione. Za najbardziej korzystną uważa się ekspozycję południowo-zachodnią bądź południowo-wschodnią. Od strony południowej słońca będzie za dużo, a od strony północnej – za mało. Jeśli jednak takie rozplanowanie jest niemożliwe i oczko wystawione będzie przez wiele godzin na działanie promieni słonecznych – obsadźmy je roślinami z dużymi liśćmi, które promienie te będą absorbować (mogą to być rośliny pływające, np. grzybienie).

Oczko wodne nie powinno być zbyt płytkie – im jego głębokość mniejsza, tym szybciej będzie się nagrzewać. Głębokość ta powinna wynosić co namniej 0,5 m, a nawet 1 m, jeśli planujemy hodować ryby.

Zadbajmy o wybór odpowiednich organizmów, które będą zasiedlać zbiornik. Warto wprowadzić do niego zwierzęta, które w naturalny sposób filtrują wodę, np. szczeżuje czy rozwielitki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że rozwielitki prędzej czy później padną łupem ryb. Aby temu zapobiec, na czas działania rozwielitek można wyłowić ryby i przenieść je do innego zbiornika. Zaleca się obsadzenie oczka roślinami, które konkurują z glonami o obecne w wodzie związki odżywcze (np. mięta nadwodna, rogatek sztywny). Pamiętajmy o tym, aby nie nawozić roślin rosnących w bezpośrednim otoczeniu oczka – obecne w nawozach związki będą spływać do sadzawki i przyczyniać się do ekspansji glonów.

Zwróćmy uwagę na odpowiednią ilość pokarmu podawanego rybom. Odmierzajmy taką porcję, aby została spożyta w ciągu kilku minut. Zaleganie niezjedzonego pokarmu przyczynia się do rozwoju glonów.

Kluczowe do utrzymania równowagi biologicznej w oczku wodnym jest systematyczne pozbywanie się z niego obumarłych organizmów. Unoszące się na powierzchni sadzawki resztki roślin i szczątki organizmów zwierzęcych usuniemy za pomocą gęstego sita z długą rączką. Można dodatkowo wspomóc się urządzeniem o nazwie skimmer (filtr powierzchniowy pływający), które umieszczone jest w wodzie i zasysa ją, gromadząc znajdujące się w niej większe zanieczyszczenia.

Konieczne jest zamontowanie dobrego filtra, o mocy i wydajności dostosowanej do wielkości oczka wodnego. Warto zdecydować się na taki, który wyposażony jest w lampę UV. Promieniowanie niszczy glony jednokomórkowe, które przepływają przez filtr razem z wodą. Można wesprzeć się naturalnymi filtrami – zaleca się umieszczenie w oczku worka jutowego wypełnionego kwaśnym torfem, który obniża pH wody (glony nie lubią kwaśnego odczynu) i uwalnia do niej garbniki o działaniu dezynfekującym. Torf dodatkowo zmienia kolor wody na bursztynowy, co sprawia, że przenika przez nią mniej światła, a więc ograniczony zostaje rozwój glonów. Podobnie działają szyszki olchy i liście dębu.

Pomocna będzie także pompa napowietrzająca – zbiorniki z wodą stojącą szybciej się nagrzewają, a w nagrzanej wodzie ilość tlenu zmniejsza się, co może stanowić zagrożenie dla zamieszkujących ją organizmów. W tej roli sprawdzi się również fontanna czy kaskada. Można także nabyć gotowy zestaw składający się z filtra i pompy. Zawartość tlenu w wodzie zwiększa też wspomniany skimmer.

Jak usunąć glony z oczka wodnego?

Jeśli nie uda się zapobiec pojawieniu się glonów, możemy sięgnąć po specjalistyczne preparaty przeznaczone do ich usuwania. Trzeba mieć na uwadze, że inny rodzaj środka skuteczny będzie w przypadku organizmów jednokomórkowych, a inny, gdy mamy do czynienia z glonami wielokomórkowymi. Jak przekonują producenci, tego typu preparaty nie szkodzą roślinom i zwierzętom zamieszkującym staw, niszcząc jedynie glony. Nie należy jednak sięgać po nie zbyt często. Przed zastosowaniem wybranego środka warto zmierzyć pH wody – jego działanie może być ograniczone w wodzie o odczynie zasadowym, a właśnie w takim najlepiej „czują się” glony. Przy wartości pH powyżej 8,5 efektów możemy w ogóle nie zauważyć. Odczyn obniżymy, sięgając po przeznaczone do tego preparaty bądź stosując wspomniane wyżej naturalne metody – kwaśny torf, szyszki olchy czy liście dębu.

Niezbędne jest regularne oczyszczanie oczka wodnego z glonów. Przydatny będzie kij (bądź grabie), na który nawinąć można długie, wielokomórkowe algi i wyłowić je ze zbiornika. Przy znacznym nasileniu problemu warto rozważyć zakup specjalnego odkurzacza do odmulania dna. Atutem tego typu urządzenia jest brak konieczności wypompowania wody przed jego użyciem. Poziom wody w oczku zazwyczaj trzeba obniżyć, jeśli nagromadzone zanieczyszczenia usuwać będziemy za pomocą łopaty. Takie gruntowne oczyszczanie dobrze jest przeprowadzić po każdym użyciu preparatu do usuwania glonów – obumarłe algi opadają na dno, stając się pożywieniem dla nowych glonów, nie pozbywając się ich, możemy więc wpaść w błędne koło.

Zdjęcie: Fotolia

Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Redaktorka, dziennikarka, copywriterka, blogerka. Prywatnie żona, matka i fascynatka psychologii. Swoją przygodę ze zwierzętami rozpoczynała od dokarmiania dżdżownic, łapania koników polnych i męczenia rodziców o świnkę morską, co skończyło się na trzech świnkach morskich, dwóch chomikach i jednym króliku. Obecnie swoją miłość do zwierząt przelewa na mieszkającego u wspomnianych rodziców labradora o anielskim usposobieniu.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Preparaty do uzdatniania wody w akwarium

Woda prosto z kranu zupełnie nie nadaje się do hodowli ryb. Możemy ją stosować, ale wpierw musimy poddać ją zabiegowi uzdatniania. Potocznie pod pojęciem uzdatniania wody w akwarium rozumiemy pozbawienie...

Czytaj więcej
Anubiasy

Anubiasy należą do jednych z piękniejszych roślin. Doskonale nadają się do akwariów każdej wielkości. W dużych sadzimy je na pierwszym planie, w małych mogą być głównymi, bądź nawet jedynymi roślinami....

Czytaj więcej
Napowietrzacze do akwarium

Zdania na temat tego, czy napowietrzanie wody w akwarium jest potrzebne czy nie są podzielone. Niewątpliwie dużo zależy do liczby ryb i roślin znajdujących się w zbiorniku. W akwariach z...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram