Sklep online
Sklep online

Porada eksperta: Jak karmić bojwnika?

Skąd wiadomo czym karmić bojowniki

Dzikie formy bojowników pochodzą płytkich i ciepłych wód południowo-wschodniej Azji, a dokładnie z rozlewisk Mekongu i Menamu na Półwyspie Indochińskim. Gatunek ten jest dziś na tych terenach zagrożony wyginięciem, jednak można go spotkać również w rowach melioracyjnych i na sztucznie nawadnianych polach ryżowych. Występuje także poza Azją, czyli na kontynentach wszystkich Ameryk, gdzie pojawił się na wskutek działań człowieka. Takie akweny są często mętne i ubogie w tlen, jednak bardzo bogate w substancje mineralne i różne formy życia. Jest to znakomite środowisko dla rozwoju wielu gatunków owadów, których larwy żyją w wodzie. Właśnie one stanowią podstawę diety tych ciekawych i pięknych rybek. Jako uzupełnienie menu zjadają one także różne resztki organiczne – również roślinne. Sprzedawany dziś w sklepach zoologicznych „Bojownik wspaniały” (Betta splenders), choć został wyhodowany w niewoli i zdecydowanie różni się wyglądem od swoich dzikich kuzynów, to je dokładnie to samo.

Żywienie bojowników w zależności od warunków hodowli

Trzymając bojownika w akwarium ogólnym, zazwyczaj nie ma żadnych problemów z jego żywieniem. Przy odpowiedniej obsadzie zbiornika i jego wystroju, gdy ryba nie jest narażona na stres, bojownik z powodzeniem będzie jadł nawet płatki przeznaczone dla różnych gatunków ryb akwariowych. Oczywiście będzie zachwycony, jeśli od czasu do czasu dostanie porcję żywego lub mrożonego pokarmu. Z powodzeniem można karmić go larwami ochotki, wodzienia czy doniczkowca. Nadają się również drobne skorupiaki i plankton jak rozwielitka, solowiec, oczlik i drobny kryl. Niestety większość bojowników, trzymana jest w warunkach daleko odbiegających od naturalnych. Całe życie spędzają samotnie w niewielkim zbiorniku. W takiej sytuacji karmienie może wyglądać inaczej.

Dlaczego bojownik może być wybredny w jedzeniu

Często zdarza się, że bojownik mieszkający samotnie w kilku litrach wody, staje się osowiały, wykazuje brak apetytu lub przyjmuje wyłącznie jeden rodzaj pokarmu. Niestety jest to świadectwo, że takie warunki nie są dla niego dobre. Taka sytuacja może być właśnie przyczyną zaburzeń w zachowaniu zwierzęcia, również dotyczącym jedzenia. W kuli, czy też bardzo małym akwarium, zazwyczaj z braku miejsca, nie ma filtra i grzałki, co uniemożliwia zapewnienie stabilnych parametrów wody, a zła jej jakość i temperatura mają zdecydowany wpływ na zdrowie bojownika.

Dlatego najlepiej zmienić mu lokum, chociażby na akwarium o pojemności 30–40 litrów i obsadzić je gęsto roślinami. Wtedy samcowi można dokupić do towarzystwa 3-4 samiczki, tworząc namiastkę ich naturalnego habitatu.  Zapewne ryby będą miały znakomity apetyt i ze smakiem jadły różne pokarmy.

Żywienie wybrednego bojownika

A co jeśli w grę wchodzi tylko kula? Może się zdarzyć, że nie będzie żadnego problemu. Przy regularnej wymianie wody i utrzymywaniu jej w odpowiedniej temperaturze, bojownik może mieć znakomity apetyt i dotrzymywać nam w zdrowiu towarzystwa przez długi czas.

Jednak jeśli jest inaczej, trzeba wtedy wypróbować różne pokarmy i wybrać ten, który jest zjadany najchętniej. Naprzeciw problemowi wyszli producenci pokarmów dla ryb akwariowych, którzy oferują produkty zaadresowane specjalnie dla bojowników. Wśród nich są płatki czy liofilizowane larwy owadów. Jednak największą popularnością cieszą się granulaty w formie drobnych kuleczek o idealnym rozmiarze do połknięcia, na raz, przez rybę. Skład takiego pokarmu jest odpowiednio zbilansowany, zawiera pełną paletę składników potrzebnych do życia tego gatunku. Dlatego można go podawać jako jedyny, bez konieczności uzupełniania innym. Taka forma karmienia ogranicza też zanieczyszczanie wody, żadne resztki nie pozostają w toni, gdzie mogłyby się rozkładać tworząc toksyczne związki amonowe. Dlatego bardzo ważne jest, aby jednorazowo podawać najwyżej po kilka granulek, które od razu zostaną zjedzone. Czynność należy powtarzać kilka razy dziennie, obserwując brzuch ryby, w ten sposób łatwo ocenić czy jest już najedzona.

Przekarmianie to częsta przyczyna chorób przewodu pokarmowego, ponieważ ryby zazwyczaj nie odczuwają sytości. Wynika to z tego, iż w środowisku naturalnym bardzo rzadko występuje nadmiar pokarmu.

Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

sklep_akwarystyczny_ch_zielony_park

Michał Kutyna
Wieloletni pasjonat akwarystyki. Od 2002 roku związany jest zawodowo z branżą zoologiczną a od 2008 z siecią sklepów Kakadu, gdzie zajmuje się e-marketingiem. W wolnych chwilach dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami serwisu Kakadu.pl :)

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Little Fish – Nowe żwirki do akwarium w sklepach Kakadu

Przedstawiamy żwirki do akwarium marki Little Fish, dzięki którym Wasz zbiornik nabierze wyjątkowo atrakcyjnego wyglądu i wzbudzi zachwyt wszystkich gości. Żwirki te, występujące w kilku rodzajach, dostępne są we wszystkich...

Czytaj więcej
Neony

Neonami nazywa się niewielkie ryby z rodziny kąsaczowatych, które „świecą” przy słabym świetle. Najbardziej popularnym gatunkiem jest neon innesa. Środowisko naturalne neonów W naturze neony żyją w „czarnych” wodach Ameryki...

Czytaj więcej
Jak utrzymać odpowiednią temperaturę wody w akwarium?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury wody w akwarium to sprawa bardzo ważna, bo wpływa bezpośrednio na życie roślin oraz ryb, które hodujemy w zbiorniku. W zależności od gatunku ryb, woda musi być...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Właśnie zastanawiałam się nad karmieniem bojowników ponieważ planuję wprowadzić te rynki do mojego akwarium.

    1. Witaj Anastazjo,

      Cieszymy się, że mogliśmy Ci pomóc! 🙂

      Pozdrawiamy,
      Zespół Kakadu

    2. Dodatkowo musisz wiedzieć , że bojowniki nie mogą mieszkać w jednym akwarium z innymi rybami. Najczęściej siedzą sami, ale kilka ryb mogą „cierpieć „ , dokładnie zapytaj w skliepie. Stad nazwa: bojownik.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram