Pyszczaki

Pyszczaki

Nazwą „pyszczaki” określa się te ryby z rodziny pielęgnicowatych, które noszą swoją ikrę i potomstwo w pyskach.

Środowisko naturalne pyszczaków

Pochodzą z Afryki. Większość gatunków zamieszkuje dwa wielkie jeziora tego kontynentu: Malawi i Tanganikę.

Wygląd pyszczaków

Gatunków tych ryb jest dużo, dlatego trudno opisać ich wygląd. Generalnie są nadzwyczaj pięknie i jaskrawo ubarwione. Bardziej wyraziste kolory mają chyba tylko gatunki zamieszkujące rafy koralowe.

Zachowanie i wymagania pyszczaków

Ich zachowanie jest równie interesujące, jak wygląd. Przede wszystkim są to zwierzęta terytorialne, przy czym terytorium może należeć zarówno do jednego osobnika, jak i do pary, czyli samca i samicy. Ryby strzegą swoich praw własności i przeganiają ze swojego rewiry każdego intruza. Jest nim każda inna ryba, nie tylko tego samego gatunku. Niestety wykazują bardzo dużą agresję terytorialną i w zasadzie nie można z nimi trzymać żadnych innych ryb, nie-pyszczaków. Mogą one przebywać wyłącznie z innymi pyszczakami, ale i w takim przypadku słabsze osobniki zostają czasami zabite przez silniejsze. Do tragedii dochodzi najczęściej wówczas, gdy do akwarium wpuszczane są nowe ryby.

Osobniki, które przebywają ze sobą przez pewien czas, ustalają między sobą mniej lub bardziej stabilną hierarchię i agresja jest do pewnego stopnia złagodzona. Nagłe pojawienie się nowych ryb destabilizuje tę „społeczność” i dochodzi do gwałtownych walk. Dlatego zakładając akwarium z pyszczakami najlepiej od razu zaplanować, jakie gatunku i ile ryb zamierza się hodować. Najlepiej wpuścić do zbiornika dużą grupę bardzo młodych zwierząt, które dorastając przyzwyczają się do siebie, ustalą między sobą hierarchię, dobiorą się w pary i wybiorą rewiry. Co prawda, niektóre osobniki mogą zostać zabite, niektóre zapewne trzeba będzie wyłowić, ale pozostałe stworzą w miarę zgodną grupę.

Akwarium powinno być duże lub bardzo duże, najlepiej o jak największej powierzchni dna. Nie musi być natomiast bardzo wysokie. Pyszczaki lubią skaliste kryjówki, zatem wystrój akwarium powinien przypominać skalisty brzeg jeziora. Dno akwarium najlepiej przykryć drobnym piaskiem. Wszystkie skały i groty powinny być bardzo stabilne, tak by nie przewróciły je kopiące w piasku ryby. Niestety większość z nich niszczy rośliny, wyrywając je lub zjadając.

Woda w akwarium z pyszczakami powinna być twarda i zasadowa. Temperatura około 26 – 27ºC.

Pożywienie pyszczaków

Chętnie jedzą każdy pokarm, ale w diecie niektórych gatunków powinien przeważać pokarm roślinny. Są bardzo żarłoczne.

Rozmnażanie pyszczaków

Zwykle bardzo łatwo rozmnażają się w akwarium, o ile oczywiście mają dobre warunki życia. Ikra inkubowana jest w pysku rodzica. Tam też szukają schronienia wyklute i podrastające młode.

Systematyka pyszczaków

Ryby te zaliczane są do wielkiej rodziny pielęgnicowatych. Najbardziej charakterystyczną cechą jej przedstawicieli jest opieka nad potomstwem. Do pielęgnic należą również paletki, skalary, pięlęgniczki kakadu, pielęgnice pawiookie i tilapie.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: okoniokształtne
Rodzina: pielęgnicowate

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu