Sklep online
Sklep online

Odmulacz do akwarium


Odmulacz do akwarium kup w e-sklepie Kakadu »

Do czego służy odmulacz do akwarium

Wśród kilku niezbędnych akcesoriów każdego akwarysty powinien znajdować się także odmulacz.
Dzięki niemu z łatwością można pozbyć się z dna akwarium, osiadających tam resztek niezjedzonego pokarmu, obumarłych części roślin a przede wszystkim produktów przemiany materii mieszkańców zbiornika.

Kiedy i jak używać odmulacza do akwarium

Regularne sprzątanie dna akwarium jest konieczne i to nie tylko ze względów estetycznych.
Przede wszystkim należy to robić, aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu w wodzie poziomu azotanów i fosforanów oraz by uniknąć ryzyka pojawienia się trujących dla ryb związków amonowych. Utrzymywanie odpowiedniej czystości podłoża pomoże też w stabilnym utrzymaniu innych parametrów wody - np. PH (odczynu).

W zależności od wielkości, wystroju i obsady akwarium częstość potrzeby odmulania będzie różna.
Najlepiej tą czynność połączyć z podmianą wody, czyli przy dobrze zrównoważonym zbiorniku, należy to robić średnio co dwa tygodnie.

W trakcie odmulania akwarium trzeba uważać na korzenie roślin oraz delikatne elementy dekoracji i oczywiście na zwierzęta. Zazwyczaj nie ma potrzeby odławiania ryb ze zbiornika na czas odmulania, byłoby to dla nich o wiele większym stresem niż obecność przy porządkach.

Odmulacze do akwarium dzwonowe grawitacyjne

W sklepach zoologicznych Kakadu można kupić różne rodzaje odmulaczy do akwarium.
Najprostsze są zbudowane z plastikowej rury (tzw. dzwonu) połączonej z silikonowym wężem, którym pozbywamy się z akwarium starej wody wraz z nieczystościami.

Różnica średnic dzwonu i węża powoduje, iż żwir unosi się lekko do góry, ale zasysane są wyłącznie lżejsze od niego cząsteczki brudu. Większość tego typu odmulaczy posiada również zawór zwrotny, dzięki któremu nie trzeba ustami zasysać wody w celu jej spuszczenia.
Aby zaczęła spływać wystarczy po zanurzeniu dzwonu poruszyć nim kilkukrotnie w górę i w dół. Oczywiście wiadro na brudną wodę musi stać niżej niż akwarium – czym większa różnica poziomów tym większa będzie moc ssania dzwonu.

Przy wyborze odmulacza należy go dopasować rozmiarem do wielkości posiadanego zbiornika.
Jeśli kupimy za duży, zanim uda się odmulić całe dno pozbędziemy się za dużej ilości wody.
Zbyt duża średnica dzwonu może również przeszkadzać w dotarciu do wszystkich zakamarków oraz być przyczyną uszkodzenia roślin czy kompozycji w zbiorniku. Można kupić odmulacz do akwarium z dzwonem o trójkątnym przekroju, którym łatwo dokładnie wyczyścić podłoże w narożnikach.

Zaletą opisanych powyżej odmulaczy jest duża skuteczność i przystępna cena oraz to że przy podmianie wody od razu odmulamy dno. Wadą jest jednak to, że na wykonanie tej operacji jest określona ilość czasu. Trzeba robić to sprawnie i szybko, aby nie pozbyć się za dużej ilości wody.

Odmulacze do akwarium przelewowe z filtrem

Dla mniej wprawionych akwarystów lub posiadaczy niewielkich zbiorników, gęsto obsadzonych roślinami, jednoczesne odmulanie i podmiana wody mogą okazać się kłopotliwe.
Rozwiązaniem tego problemu jest zakup odmulacza do akwarium, który nie wylewa wody z nieczystościami na zewnątrz, tylko przecedza ją przez specjalny woreczek lub filtr zamocowany do urządzenia.

Producenci oferują dwa rodzaje takich odmulaczy - zasilane pompką napowietrzającą lub bateriami.

Pierwsze działają na zasadzie zasysania wody przez bąble powietrza, które ciśnienie wypiera ku górze rury aparatu. Są to jedne z najtańszych odmulaczy, ale ich wydajność jest bardzo słaba.
Nadają się one wyłącznie do bardzo małych akwariów. Dodatkowo aby ich używać konieczna jest pompka powietrza. Dziś często rezygnujemy z jej zakupu, gdyż wewnętrzne filtry do akwarium posiadają funkcję napowietrzania.

W odmulaczach elektrycznych brudną wodę zasysa, do zainstalowanego w nich filtra, turbinka. Urządzenia te są bardzo wydajne, lecz niestety drogie i powodu baterii dość ciężkie oraz mało poręczne.

Wspólną wadą obu rodzajów odmulaczy przelewowych jest to, że woreczek czy filtr nie zatrzymuje najdrobniejszych cząsteczek brudu przepuszczając je z powrotem do wody.

Tekst i zdjęcie: Michał Kutyna

banerek-promocyjny-kakadu1

sklep_akwarystyczny_ch_zielony_park

Michał Kutyna
Wieloletni pasjonat akwarystyki. Od 2002 roku związany jest zawodowo z branżą zoologiczną a od 2008 z siecią sklepów Kakadu, gdzie zajmuje się e-marketingiem. W wolnych chwilach dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami serwisu Kakadu.pl :)

Powiązane artykuły

Akwaria Aquael

Jak zacząć przygodę z akwarystyką? Jak rozeznać się w przebogatej ofercie zbiorników, filtrów, grzałek i całej masy innych akcesoriów niezbędnych do utrzymania akwarium? Początkującym hodowcom ryb i roślin wodnych zapewne...

Czytaj więcej
Wewnętrzne filtry akwariowe Aquael

Akwarium pełne kolorowych rybek to niezwykle efektowna dekoracja mieszkania. Pamiętajmy jednak, że aby w pełni cieszyć się tym miłym widokiem, trzeba najpierw zadbać o czystość wewnątrz zbiornika oraz odpowiednie dla...

Czytaj więcej
Pokrywy do akwarium

W większości przypadków akwarium nakrywamy specjalną pokrywą. Pokrywy do akwarium spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim to w nich zainstalowane jest oświetlenie. Ponadto wydatnie zmniejszają parowanie, uniemożliwiają rybom wyskakiwanie z akwarium...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Rozsądny tekst, bez hurra optymizmu wobec odmulaczy elektrycznych. Tego oczekuję od fachowych sprzedawców. Klient zadowolony wraca, klient oszukany się odwraca. Pozdrawiam autora.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa

Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem
Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota
Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota
Pokarmy oraz inne artykuły dla małych ssaków
Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.
Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium
Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram