Ptasie pióra

Ptasie pióra

Pierwsze pióra rozwinęły się u przodków współczesnych ptaków – drapieżnych dinozaurów z grupy teropodów. Co ciekawe, początkowo wcale nie służyły do latania, ale stanowiły izolację termiczna, czyli chroniły ciało przed utratą ciepła.

Budowa ptasiego pióra

Podobnie jak włosy ssaków, pióra są wytworem naskórka.

Podstawę pióra stanowi wydłużona stosina. Odchodzą od niej liczne promienie, które łącząc się ze sobą przy pomocy mikroskopijnych haczyków, tworzą chorągiewkę.

Część pióra, pozbawiona chorągiewki, która schowana jest w skórze nosi nazwę dutki. Tak zbudowane są pióra konturowe, lotki i sterówki. Pióra puchowe nie mają haczyków, co sprawia, że brak w nich zwartych chorągiewek. Z kolei puch to pióra bez stosiny – promienie wyrastają więc prosto z dutki.

Rodzaje ptasich piór i ich rola

U ptaków możemy wyróżnić kilka rodzai piór, które różnią się wyglądem i wielkością, w zależności od funkcji, które pełnią.

Pióra puchowe i puch

Tak jak u pierwszych posiadaczy piór – dinozaurów, ptasie pióra chronią ciało ptaków przed utratą ciepła. Taką funkcję pełnią przede wszystkich puch i pióra puchowe. Dzięki swojej budowie, utrzymują wokół ciała warstwę ogrzanego powietrza. Pióra te tworzą wewnętrzną warstwę piór.

Pióra konturowe
Pióra konturowe, które nazywamy również pokrywowymi, stanowią zewnętrzną warstwę piór. Przede wszystkim zabezpieczają ciało przed deszczem lub śniegiem.

U wielu ptaków wodnych, takich jak kaczki, pióra te pokryte są dodatkowa warstwą specjalnej wydzieliny, wytwarzanej przez gruczoł kuprowy, która stanowi dodatkową, doskonałą ochronę przed wilgocią. Pióra pokrywowe mogą wszakże spełniać jeszcze i inne funkcje. Barwa piór i wzór może pomagać ptakom ukryć się w otoczeniu.

Jest to funkcja ochronna. Na przykład, dzięki takiemu ochronnemu ubarwieniu wysiadujące jaja samice stają się mniej widoczne na tle otaczającej gniazdo roślinności. Z kolei wiele samców w okresie godowym ma pióra w bardzo jaskrawych kolorach, które mają na celu zwabić samice i odstraszać inne samce.

Lotki
Są to duże i sztywne pióra, osadzone na krawędziach skrzydeł. To właśnie one tworzą powierzchnię nośną, czyli utrzymującą ptaka w powietrzu. Zatem dzięki tym piórom ptaki mogą latać.

Sterówki
Sterówki wyrastają na ogonie. Stanowią dodatkową powierzchnię nośną, ale przede wszystkim umożliwiają wykonywanie zwrotów w powietrzu. Stanowią zatem swoisty ster – stąd ich nazwa.

U wielu ptaków sterówki samców są ozdobą, służącą do imponowania samicom. W takich przypadkach są często duże i mocno wydłużone, a czasami bardzo kolorowe.

Pióra ozdobne
Jak łatwo się domyśleć, służą ku ozdobie. Często osadzone są na głowie i szyi, gdzie tworzą czuby i kryzy (na przykład u rajskich ptaków lub batalionów), na grzbiecie (u pawi) lub ogonie (u wdówki rajskiej).

Pióra te posiadają głównie samce, które przy ich pomocy wabią samice. Niektóre jednak tego typu ozdoby służą również do komunikację wewnątrzgatunkowej. Nimfy, na przykład, przy pomocy czubów, sygnalizują swój nastrój.

Skąd się bierze barwa ptasich piór

Piórach są kolorowe dzięki obecności specjalnych związków. Są to głownie dwa rodzaje barwników: melaniny i lipochromy. Pierwsze odpowiadają za występowanie kolorów brązowych, szarych i czarnych, drugie zaś kolory: żółte, czerwone.

U niektórych gatunków możemy spotkać jednak także inne, specyficzne dla nich barwniki. Ciekawe jest to, że barwniki gromadzą się w piórach tylko podczas ich wzrostu. Dojrzałe pióro jest martwe i nic już nie zmieni jego koloru. Dlatego pokarmy zawierające barwniki, które podaje się np. czerwonym kanarkom, należy stosować tylko w okresie pierzenia.

Kolor upierzenia u ptaków zależy jednak nie tylko od obecności w piórach barwników, ale również od ich wewnętrznej struktury i jest efektem załamywania i rozszczepiania się promieni słonecznych. W ten właśnie sposób powstaje np. niebieska barwa piór u papużek falistych.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu