pchly u kota

Pchły u kota

Większości z nas pchły kojarzą się głównie z brakiem higieny. Wydawać by się więc mogło, że wypielęgnowany kot, który nigdy nie wyściubia nosa za próg czystego domu jest bezpieczny. Nic bardziej mylnego. Pchłami może zarazić się każdy zwierzak, nawet niewychodzący, ponieważ często sami przynosimy je do domu, na przykład na ubraniu. Pamiętajmy, że pchły bywają nosicielami wielu chorób oraz pasożytów wewnętrznych, takich jak tasiemiec. Warto zatem wiedzieć jak z nimi walczyć i jak skutecznie uchronić przed nimi kota.

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Jakie pchły atakują kota?

Naszym czworonogom zagrażają zwłaszcza dwa gatunki pcheł, są to Ctenocephalides felis – pchła kocia oraz Ctenocephalides canis, czyli pchła psia. Warto dodać, że obydwa te gatunki atakują również ludzi i wszystkie są nosicielami groźnych chorób zakaźnych oraz pasożytniczych.

Pchły są niewielkimi, bezskrzydłymi owadami ze spłaszczonym ciałem. Osiągają nie więcej niż 2 do 5mm długości, a odżywiają się głównie krwią zwierząt, na których bytują. Ich obecność można łato wyśledzić. Nawet gołym okiem widać jak poruszają się w sierści zwierząt. Dosyć charakterystyczne są także odchody tych pasożytów, przypominające drobne ziarenka pieprzu.

Cykl rozwojowy pchły

Pchły rozmnażają się w niemal błyskawicznym tempie i to właśnie dlatego tak trudno z nimi walczyć. Dorosła samica w ciągu zaledwie stu dni składa nawet do 2000 jajeczek, które żywiciel, w tym wypadku nasz kot, roznosi po całym domu. Tak zaczyna się prawdziwa inwazja.

Pchle jaja porzucone na legowiskach, dywanach oraz narzutach rozwijają się w temperaturze pokojowej. Po około tygodniu wykluwają się larwy, które najchętniej bytują w ciepłych, wilgotnych i zaciemnionych miejscach, przeważnie pod meblami oraz w innych tego rodzaju zakamarkach. Żywią się odpadami organicznymi, na przykład odchodami dorosłych pcheł. Po około 2-3 tygodniach przeobrażają się w poczwarki, a po kolejnych 14 dniach w dorosłe osobniki. Młode pchły wyszukują sobie żywiciela natychmiast po przeobrażeniu i od razu wgryzają się w jego skórę. Nowe jaja składają już po 24 godzinach od pierwszego posiłku.

Po czym poznać, ze kot ma pchły?

Najczęstszym objawem świadczącym o inwazji pcheł u kota jest nadmierne drapanie oraz tkliwość skóry, wynikająca z nadwrażliwości na jad tych pasożytów. Jeśli więc zauważymy, że nasz pupil często się drapie i przygryza sierść, może to oznaczać problem z pchłami. U niektórych zwierzaków rozwija się także APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Objawia się ono silnym świądem oraz zmianami skórnymi, takimi jak wysypka, strupy czy rany. Pod wpływem wyjątkowo silnej inwazji pcheł może dojść do anemii, a nawet śmierci zwierzaka.

Jak chronić kota przed pchłami?

Trzeba pamiętać, że ze względu na krótki cykl rozwojowy walka z pchłami nie należy do łatwych. W bardzo krótkim czasie pasożyty te mogą opanować cały nasz dom, a wtedy walka z nim przypomina walkę z wiatrakami. Dlatego lepiej temu zapobiec, stosując odpowiednie preparaty przeciwpchelne (poczytaj więcej o tym, jak odpchlić kota KLIK). Podstawą profilaktyki są kąpiele oraz regularne wyczesywanie sierści. Utrzymując futro pupila w należytym porządku zmniejszamy ryzyko zagnieżdżenia się pasożytów i wcześniej możemy wyśledzić ich obecność. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy specjalne szampony przeciwpchelne, odstraszające i zabijające dorosłe pasożyty.

↓ KROPLE SPOT ON PRZECIWPCHELNE DLA KOTA ↓

By uchronić pupila przed pchłami warto stosować także bardziej zaawansowane środki, w rodzaju kropli spot-on (dowiedz się więcej o kroplach na pchły dla kota KLIK), sprayów czy obroży przeciwpchelnych ». Wszystkie one działają na podobnej zasadzie. Zawarte w nich substancje czynne w kontakcie ze skórą wnikają do warstwy lipidowej, skąd są następnie rozprowadzane po całym ciele czworonoga. Warto stosować je nawet jeśli nasz pupil nie wychodzi na zewnątrz. Zapewniają one skuteczną ochronę przed pchłami oraz innymi pasożytami, takimi jak kleszcze, nawet przez 8 miesięcy.

↓ OBROŻE PRZECIWPCHELNE DLA KOTA ↓

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli nasz pupil już zdarzył zarazić się pchłami, to najprawdopodobniej jaja tych owadów już panoszą się po całym domu. Z pewnością znajdziemy je w kocim legowisku, ta tapicerkach mebli, kocach, narzutach oraz pościeli. Wszystkie te tekstylia należy zatem wyprać w wysokiej temperaturze. Nie zapomnijmy także o starannym wysprzątaniu i odkurzeniu całego mieszkania. Do mycia podług warto użyć wody z dodatkiem octu oraz sody oczyszczonej.

Na rynku znajdziemy także specjalne spraye owadobójcze, do spryskiwania domowych powierzchni i zakamarków. Wybierając je zwróćmy jednak uwagę na skład, gdyż niektóre z nich zawierają substancje z grupy pyretroidów, silne trujące dla kotów.

↓ SPRAYE DO ZWALCZANIA PCHEŁ ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu