Parwowiroza psów (tyfus psów)

Parwowiroza psów (tyfus psów)

Parwowiroza psów jest bardzo zaraźliwą chorobą wirusową rozpowszechnioną na całym świecie. Wirus, który ją wywołuje jest odporny na warunki atmosferyczne i poza organizmem w temperaturze pokojowej żywiciela może przetrwać do pół roku, a zamrożony wiele lat.

W jaki sposób psy zarażają się parwowirozą?

Pies może zarazić się parwowirozą poprzez bezpośredni kontakt z chorym osobnikiem albo pośrednio. Psy chore lub takie, które przechodzą zakażenie bezobjawowo wydalają bowiem z kałem ogromne ilości wirusów, które zanieczyszczają trawniki. Bardzo łatwo możemy chorobę zawlec do domu, przenosząc parwowirusa na butach lub ubraniu, dlatego zagrożone są nawet zwierzęta nie wychodzące na dwór.

Objawy i przebieg parwowirozy u psów

Parwowiroza może mieć dwie formy: sercową i jelitową. Pierwsza występuje u bardzo młodych szczeniąt i zwykle prowadzi do ich szybkiej śmierci. Najczęściej mamy do czynienia z postacią jelitową.

Parwowirus namnaża się w szybko dzielących się komórkach, po czym przedostaje się do układu pokarmowego. Jego obecność w jelitach powoduje uszkodzenie nabłonka, co sprzyja wtórnym zakażeniom bakteryjnym. Początkowo pies traci apetyt i energię, później zaczyna wymiotować i dostaje biegunki, co jest skutkiem uszkodzenia przewodu pokarmowego.

Wymioty i biegunka są bardzo charakterystycznymi objawami choroby. Zwierzę wymiotuje żółcią i krwią, a wydalany kał jest wodnisty i cuchnący. Ostateczna diagnoza stawiana jest jednak na podstawie laboratoryjnych badań, ponieważ wspomniane objawy mogą dotyczyć innych niż parwowiroza chorób, np. koronawirozy, niedrożności jelit, jelitowej formy nosówki, zarobaczenia, itd.

Leczenie i zapobieganie parwowirozie u psów

Silne wymioty i biegunka szybko prowadzą do odwodnienia organizmu psa, dlatego ważnym elementem leczenia jest podawanie kroplówek, które uzupełniają utracone płyny i wyrównują poziom elektrolitów. Ponieważ w pierwszym etapie leczenia stosuje się bezwzględną głodówkę, podaje się również glukozę i inne preparaty odżywcze. Zaleca się także stosowanie leków przeciwbakteryjnych, ze względu na możliwość wtórnych zakażeń, a czasami leków przeciwkrwotocznych, przeciwbólowych i rozkurczowych i przeciw pasożytniczych. Po ustąpieniu wymiotów i biegunki konieczne jest przestrzeganie lekkostrawnej diety.

Zapobieganie parwowirozie polega na profilaktycznych szczepieniach. Pierwszą szczepionkę zaleca się podawać szczeniętom w wieku około 6 tygodni, kiedy spada nabyta z mlekiem matki odporność. Szczepienie należy powtórzyć dwukrotnie, w 9 i 12 tygodniu życia. Jeśli chodzi o dorosłe psy, to producenci szczepionek zalecają wykonywanie szczepień co roku, wielu jednak lekarzy weterynarii jest zdania, że wystarczy robić to co 2 lata.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu