Papuzica u ptaków i u ludzi

Papuzica u ptaków i u ludzi

Zoonozy to choroby odzwierzęce, czyli takie, które mogą przenieść się ze zwierzęcia na człowieka. Do grupy tej należy również choroba ptaków papuzica, bardziej fachowo nazywana ornitozą. Zarazić się nią mogą wszystkie gatunki ptaków, ale większość przypadków infekcji u ludzi pochodzi od papug (stąd jej potoczna nazwa).

Chorobę te wywołują pasożytnicze bakterie Chlamydia psittaci. Jak wszystkie mikroorganizmy z rodzaju Chlamydia, nie potrafią one rozmnażać się poza organizmami żywicieli, którymi w tym przypadku są ptaki i ludzie. Zarażenie się nimi może być dla człowieka bardzo groźne w skutkach.

Na szczęście papuzica jest chorobą uleczalną, a jej nosicielami są przede wszystkim ptaki dzikie, a większość naszych domowych skrzydlatych pupili pochodzi z hodowli, a nie z odłowu.

Papuzica u ptaków

Zdiagnozowanie papuzicy u ptaków nie jest łatwe (potrzebne są testy laboratoryjne). Przede wszystkim dlatego, że u większości z nich zakażenie chlamydią przebiega bezobjawowo. Ptaki nie chorują, ale mogą zarażać zarówno swych pobratymców, jak i ludzi. A jeśli objawy już się one pojawią, to są niespecyficzne, czyli mogą być symptomami wielu innych chorób.

U chorych osobników możemy zaobserwować opuchliznę oczu, wydzieliny z oczu (według niektórych źródeł najczęściej się pojawia), duszności, rozwolnienie, brak apetytu, osłabienie i osowiałość, przy czym pojawić się może tylko jeden z tych objawów, kilka lub wszystkie. Dlatego przy ich wystąpieniu dobrze jest jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Chorobie sprzyja stres. Jego przyczyną mogą być złe warunki, w jakich trzymane są ptaki, na przykład przegęszczenie. Wydaje się również, że niektóre gatunki są bardziej podatne na zakażenie. Ornitoza rozprzestrzenia się głównie poprzez odchody – formy przetrwalnikowe zarazków mogą przetrwać w nich przez wiele miesięcy.

Papuzicę u ptaków leczy się antybiotykami podawanymi razem z wodą pitną lub w zastrzykach. Leczenie przynosi najlepsze rezultaty, gdy choroba została wcześnie wykryta. Wyleczone ptaki dobrze jest poddać jeszcze raz badaniu na obecność chlamydii, ponieważ niektóre z nich, chociaż zdrowe, pozostają ich nosicielami.

Papuzica u ludzi

Ludzie zarażają się ornitozą wdychając unoszące się w powietrzu drobinki ptasiego kału zawierające formy przetrwalnikowe bakterii. To główna droga zakażenia (bakterie mogą wniknąć do ludzkiego organizmu także przez rany na skórze, ale zdarza się to rzadziej).

Podobnie jak u ptaków, rozpoznanie papuzicy u ludzi bywa kłopotliwe, ponieważ w pierwszej fazie choroby jej objawy są niespecyficzne. Przypominają te, które towarzyszą zwykłej grypie: ogólne osłabienie, bóle mięśni i głowy, dreszcze, podwyższona temperatura ciała. Gdy zatem trafimy do lekarza z tymi symptomami, a mamy kontakt z ptakami, dobrze jest poinformować go o tym.

Do innych objawów ornitozy należą krwawienie z nosa, nadwrażliwość na światło, bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle w klatce piersiowej, suchy kaszel, plucie krwią. Niekiedy na skórze pojawia się plamista wysypka. Może także rozwinąć się śródmiąższowe zapalenie płuc.

Namnażające się w komórkach ludzkiego organizmu chlamydia wydzielają toksynę, która uszkadza naczynia krwionośne, co z kolei może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych takich, jak wątroba i śledzona. Największe jednak spustoszenia bakterie czynią w układzie oddechowym.

Leczenie papuzicy może trwać kilka tygodni. Pacjentom podaje się antybiotyki, które zaleca się stosować jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby konieczna jest hospitalizacja. W rzadkich przypadkach (około 1%) zakażenie ornitozą kończy się śmiercią.

Zapobieganie papuzicy

W walce z papuzicą bardzo ważna jest profilaktyka. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby i uniknąć zakażenia wskazane jest:

  • poddawanie kwarantannie wszystkich importowanych ptaków, szczególnie pochodzących z odłowu,
  • noszenie odzieży ochronnej podczas kontaktów z ptakami, które mogą być nosicielami chlamydii (na przykład tymi, które żyją w wolierach zewnętrznych),
  • dbać o higienę osobistą,
  • regularnie sprzątać i dezynfekować klatki i pomieszczenia, w których przebywają ptaki,
  • zapewnić ptakom jak najlepsze warunki życia i odpowiednią dietę, co zwiększa ich odporność na zakażenie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu