Odrobaczanie psów

Odrobaczanie psa

Robaczyca u psa », czyli zakażenie pasożytami wewnętrznymi należy do najczęstszych problemów zdrowotnych u psów, niezależnie od ich wieku czy rasy. Wiele szczeniąt przychodzi na świat już z robakami, które nabywają od własnej matki. Niestety uchronienie pupili przed nimi jest niemal niemożliwe ze względu na rozpowszechnienie tych pasożytów w środowisku, dlatego tak ważne jest regularne ich odrobaczanie. Tym bardziej, że robaki stanowią również zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Jak odrobaczyć psa?

Jakie robaki atakują nasze psy?

Wyróżniamy dwa rodzaje robaków: obłe i płaskie. Do pierwszych zaliczamy między innymi najczęściej występujące u psów glisty, do drugich zaś równie liczne tasiemce. Nazywamy je pasożytami wewnętrznymi, ponieważ żyją wewnątrz organizmów zwierząt. Do grupy tej należą jeszcze inne gatunki, takie jak przywry czy pierwotniaki, ale nie są one robakami.

Wszystkie pasożyty należy zwalczać, gdyż odżywiając się kosztem swoich nosicieli i zatruwając je swoimi wydalinami są dużym zagrożeniem ich dla zdrowia. Robaki u psa », na przykład wędrujące po ciele żywiciela larwy glist, mogą poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne. Przyczyniają się także do spadku odporności, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób. Duża liczba pasożytów bytujących w jelitach może spowodować ich niedrożność. Najgroźniejsze są dla szczeniąt, hamując ich wzrost i rozwój.

Psy zwykle zarażają się pasożytami drogą pokarmową, zjadając je wraz z pokarmem. Szczenięta mogą je „złapać” jeszcze w okresie płodowym od swojej matki, jak to się dzieje w przypadku glisty psiej, której larwy wnikają do krwi suki i poprzez łożysko przenikają do krwiobiegów jej rozwijającego się potomstwa. Źródłem zakażenia są także pasożyty zewnętrzne, jak pchły, które roznoszą formy inwazyjne tasiemca psiego (poczytaj więcej o psim tasiemcu KLIK).

Jak odrobaczać psy?

Do objawów zarobaczenia zaliczamy między innymi czkawki, wzdęty brzuch, tzw. saneczkowanie oraz obecność robaków w kale. Oczywiście nie należy czekać, aż zwierzę zarazi się pasożytami, tylko regularnie odrobaczać pupila, podając mu odpowiedni lek. Do najczęściej stosowanych preparatów należy Drontal, dostępny pod postacią tabletek. Istnieją również środki w formie past, które są łatwiejsze w podawaniu.

Jeśli pies jest ogólnie zdrowy, na odrobaczanie nie musimy zabierać go koniecznie do gabinetu weterynaryjnego (dobrze jest to jednak zrobić w przypadku szczeniaka, by lekarz go przy okazji zbadał). Musimy tylko wiedzieć, ile nasz pupil waży, ponieważ wszystkie preparaty odrobaczające dawkuje się według wagi.

Szczenięta pierwszy raz odrobaczamy, gdy osiągną wiek 2-4 tygodni, drugi około 4-6 tygodnia życia, a trzeci około 10 tygodnia. Zwykle do ukończenia przez nie 6 miesiąca zaleca się podawać preparaty odrobaczającego co miesiąc. W przypadku psów starszych robi się to zwykle raz na kwartał lub raz na pół roku. Bardzo ważne jest, by odrobaczać pupila przed każdym szczepieniem, ponieważ u zarobaczonych zwierząt szczepionki są mniej skuteczne.

Nie zapomnijmy również o regularnym stosowaniu preparatów przeciw pchłom i kleszczom, które – jak to już sobie powiedzieliśmy na początku – są nosicielami robaków.

↓ ŚRODKI PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu