Robaki u psów

Robaki u psów

Pasożyty psów, które nazywamy robakami, żyją w przewodzie pokarmowym. Ich obecność stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia, ponieważ pochłaniają niezbędne dla psa składniki pokarmowe i wydzielają toksyczne produkty przemiany materii, którymi zatruwają psi organizm. Skutkować to może niedożywieniem, anemią, osłabieniem odporności, zahamowaniem rozwoju, zamieraniem płodów, alergią, zwiększoną podatnością na choroby, a w przypadku szczeniąt nawet śmiercią.

Jakie robaki atakują nasze psy?

Nasze psy najczęściej cierpią z powodu inwazji dwóch gatunków pasożytniczych robaków: glist i tasiemców.

Glista psia (Toxocara canis) – Dojrzałe osobniki glisty psiej żyją w jelicie cienkim i dorastają nawet do 18 cm długości. Ich larwy jednak wędrują po całym organizmie, uszkadzając organy przez które się przemieszczają. To bardzo pospolite pasożyty, które najczęściej atakują szczenięta. Szacuje się, że zaraża się nimi aż 60% szczeniąt, przed ukończeniem przez nie 3 miesiąca życia.

Tasiemiec psi (Dipylidium caninum) – Jest pasożytem rozpowszechnionym na całym świecie. W Polsce zaraża nie nim około 10 – 51% psów. Dojrzałe osobniki mają postać długiej wstęgi, podzielonej poprzecznie na liczne człony. W każdym takim członie znajduje się komplet męskich i żeńskich narządów rozrodczych.

W jaki sposób psy mogą zarazić się robakami?

Szczenięta zarażają się glistami jeszcze przed przyjściem na świat i tuż po narodzinach, ponieważ wędrujące po ciele suki larwy wnikają do łożyska i gruczołów mlekowych. Do zarażenia dochodzi również drogą pokarmową – gdy pies zje jaja glist – w ten sposób zarażają się wszystkie psy dorosłe i szczenięta po odstawieniu.

Zakażenie tasiemcem wygląda nieco inaczej. W trakcie rozwoju tasiemce potrzebują żywicieli pośrednich, którym w tym przypadku są pchły i wszoły. Nasze zwierzaki zarażają się, gdy zjedzą larwy tych pasożytów. Dlatego w przypadku inwazji pcheł zaleca się również profilaktyczne odrobaczenie psa.

Jakie są objawy zarażenia się robakami u psów?

Najlepszym sposobem potwierdzenia obecności robaków w przewodzie pokarmowym psa jest badanie jego kału. O zarażeniu świadczą znajdujące się w nim larwy glist lub człony tasiemca. Inne objawy zarobaczenia to np. wzdęty brzuch, anemia, osłabienie i tak zwane saneczkowanie, czyli ciągnięcie zadem po ziemi. Objawy te są jednak niespecyficzne i mogą towarzyszyć innym schorzeniom.

Jak pozbyć się robaków u psa?

Walka z robakami polega na podawaniu psom preparatów odrobaczających. Nie warto jednak czekać, aż zwierzę zarazi się robakami, tylko odrobaczać go profilaktycznie, regularnie kilka razy w ciągu roku. Ile razy? Istnieją pod tym względem różnice zdań, najczęściej jednak dorosłe psy zaleca się odrobaczać przynajmniej cztery razy w ciągu roku, a szczenięta kilkakrotnie w odstępach dwutygodniowych.

Bardzo ważne jest profilaktyczne odrobaczanie w przypadku inwazji pcheł, o czym była już wcześniej mowa, oraz przed każdym szczepieniem. W tym drugim przypadku chodzi o to, że obecność pasożytów w przewodzie pokarmowych osłabia działanie szczepionek, a nawet czyni je bezskutecznymi.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu