Nosówka u psów

Nosówka u psów

Nosówka jest wysoce zakaźną chorobą wszystkich psowatych, która występuje na całym świecie. Największe zagrożenie stanowi dla szczeniąt w wieku od 3 do 6 miesięcy, które też najczęściej atakuje. Chorobę tę stwierdzono również u łasicowatych, szopowatych i kotowatych. Leczenie nosówki jest trudne, długotrwałe i niestety nie zawsze skuteczne.

Przyczyny nosówki i drogi zakażenia u psów

Nosówka psów jest chorobą wirusową. Wirus, który ją wywołuje jest mało odporny na działania takich czynników, jak wysoka temperatura, promieniowanie UV i środki dezynfekujące, wykazuje jednak znaczną odporność niskie temperatury (zamrożony może przeżyć wiele lat). Pewną ciekawostką jest to, że wirus nosówki jest bardzo podobny do wirusa odry ludzkiej. Podobieństwo to jest tak duże, że swego czasu w Stanach Zjednoczonych wytwarzano z niego szczepionkę przeciwko odrze.

Zdrowe psy zarażają się nosówką najczęściej przy bezpośrednim kontakcie z osobnikami chorymi. Wirus tej choroby rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, ale znajduje się również w innych wydzielinach organizmu, np. w moczu. Istnieje również możliwość zakażenia drogą pokarmową lub poprzez przedmioty codziennego użytki, takie jak legowiska i miski.

Przebieg i objawy nosówki u psów

W pierwszym etapie choroby, po wniknięciu do organizmu psa, wirus nosówki przedostaje się do migdałków i węzłów chłonnych, gdzie bardzo intensywnie się namnaża, co trwa około 3-5 dni. Następnie wirusy atakują układ oddechowy, pokarmowy, moczowo-płciowy, ośrodkowy układ nerwowy, skórę i gruczoły wydzielania wewnętrznego i zewnętrznego.

Organizm niektórych psów potrafi sobie poradzić sobie z wirusem nosówki, wytwarzając przeciwciała, które go niszczą, jednak u większości osobników choroba rozwija się. Pierwszym objawem jest gorączka, która zwykle po kilku dniach ustępuje, co nie oznacza jednak, że zwierzę wyzdrowiała. Wysoka temperatura powraca, a zwierzę staje się osowiałe i nie chce jeść, pojawiają się u niego wycieki z oczu i nosa, a czasami również biegunka.

Ze względu na objawy wyróżnia się kilka form nosówki. Najczęściej mamy do czynienia z postacią oddechową, dla której charakterystyczny jest jest obfity, ropny wyciek z nosa oraz nieżytowe zapalenie krtani, oskrzeli i zapalenie płuc. Ostatnim etapem jest pojawienie się duszności, która nasilając się, może doprowadzić do zapaści krążeniowej.

Postać żołądkowo-jelitowa objawia się zapaleniem gardła, migdałków i nieżytem żołądka i jelit. Pies ma wymioty i biegunkę.

W postaci ocznej obserwujemy światłowstręt, łzawienie, zapalenie rogówek i spojówek oraz owrzodzenia rogówek. Może dojść do utraty wzroku.

W postaci skórnej dochodzi do zaczerwienia skóry oraz pojawienia się na niej krost i pęcherzy. Pojawiają się również stany zapalne wewnętrznych przewodów słuchowych.

Najbardziej groźna jest postać nerwowa, będąca skutkiem wniknięcia wirusa nosówki do ośrodkowego układu nerwowego. W tej postaci może dojść między innymi do obumierania komórek nerwowych, skurczy mięśni kończyn i pyska, konwulsji, ślinotoku, nietrzymania moczu i kału oraz zaburzeń równowagi.

Leczenie i profilaktyka nosówki u psów

Leczenie nosówki polega głównie na łagodzeniu jej objawów i zwalczaniu towarzyszącej jej często infekcji wtórnych. W walce z tą chorobą największe znaczenie ma profilaktyka, czyli szczepienia uodparniające. Pierwszą szczepionkę można podawać się szczeniętom w wieku 6-7 tygodni. Szczepienie należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie, gdy skończą 9-10 tygodni i 12 tygodni.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu