Pchły to jedne z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych ektopasożytów, tj. pasożytów zewnętrznych, u psów. Choć powszechnie kojarzą się raczej z zaniedbanymi zwierzętami, to tak naprawdę może się nimi zarazić nawet...
Choroby skóry, czyli dermatozy zdarzają się u psów dosyć często. Wiele z tych schorzeń ma podobne objawy, dlatego czasami konieczne są dokładniejsze badania, by wykryć prawdziwą przyczynę problemów ze skórą u psa. Głównymi objawami są: zaczerwienienia, świąd, wyłysienia, strupy i krosty. Psy najczęściej cierpią z powodu: alergii pokarmowej, alergii wywołanej przez pchły, świerzbowca, grzybic skóry, zapalenia skóry wywołanego przez bakterie oraz schorzeń o podłożu hormonalnym.
Coraz więcej psów cierpi z powodu alergii pokarmowej, czyli wrażliwości na niektóre składniki diety, przejawiającą się autoimmunologiczną reakcją organizmu. Dokładniej mówiąc, uczula zawarte w pokarmie białko. Najczęściej jest to białko z mięsa kurzego, z mleka, jajek i z pszenicy. Alergia pokarmowa może pojawić się u psów w każdym wieku.
↓ KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA STAN SIERŚCI I SKÓRY ↓
Alergiczne zapalenie skóry jest dosyć powszechnym schorzeniem, które występuje u psów. Przyczyną, jak łatwo się domyśleć, są pasożytujące na ciele zwierzęcia pchły. Podczas ugryzienia, wprowadzają do skóry swą ślinę, w której znajdują się działające alergizująco substancje. Wystąpienie objawów tego schorzenia nie zależy przy tym od liczby pcheł, ale od wrażliwości psa.
Świerzbowce psie są pasożytniczymi roztoczami, które drążą kanaliki w skórze zwierzęcia. Najbardziej nimi są osobniki, które żyją w złych warunkach i są osłabione. Zaatakowane przez świerzbowce psy zwykle odczuwają silny świąd, więc intensywnie się drapią, co zwiększa objawy choroby: zaczerwienienia skóry, krosty i wyłysienia. W skrajnych przypadkach dochodzi do wyniszczenia organizmu i śmierci.
Choroby skóry u psów wywołane przez pasożytnicze gatunki grzybów są uciążliwe i często trudne do wyleczenia. Objawy mogą być stosunkowo łagodne i ograniczające się kilku niewielkich zmian, ale mogą obejmować również całe ciało. Grzybice psie stanowią również zagrożenia dla człowieka, który może się od psa zarazić, dlatego podczas leczenia pupila trzeba zachować ostrożność i dbać o higienę.
Ropne zapalenia skóry u psów towarzyszą często infekcjom bakteryjnym. Objawami charakterystycznymi są zmiany ropne, sączące wyłysienia, krosty, strupy oraz świąd.
Wiele problemów ze skórą u psów spowodowane jest zaburzeniami w pracy gruczołów dokrewnych i związanych z nimi zaburzeń hormonalnych. Najczęściej dermatozy towarzyszą niedoczynności lub nadczynności tarczycy, chorobom jąder i jajników oraz cukrzycy.
↓ WITAMINY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ I SKÓRĘ ↓
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Pchły to jedne z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych ektopasożytów, tj. pasożytów zewnętrznych, u psów. Choć powszechnie kojarzą się raczej z zaniedbanymi zwierzętami, to tak naprawdę może się nimi zarazić nawet...
Delikatna i cienka skóra psiaków jest wyjątkowo podatna na podrażnienia i infekcje. Gwałtowny rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych niejednokrotnie prowadzi u czworonogów do poważnych problemów dermatologicznych. Jakie czynniki sprzyjają zakażeniom skóry u...
Nie ulega wątpliwości, że kontakt ze zwierzętami wywiera pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Liczne badania wykazały, że przebywanie pośród czworonogów poprawia nasze samopoczucie, działa kojąco na układ nerwowy i motywuje...