Nierozłączki

Nierozłączki

Nierozłączki należą do najbardziej popularnych papug, obok papużki falistej. Niestety w swoim naturalnym środowisku zagrożone są wyginięciem, dlatego zostały objęte ochroną. Oprócz nierozłączki czerwonoczelnej, wszystkie sprzedawane gatunki muszą posiadać świadectwo pochodzenia CITES!

Środowisko naturalne nierozłączek

Nierozłączki pochodzą ze wschodniej i południowej Afryki. Wyjątkiem jest zamieszkująca Madagaskar nierozłączka siwogłowa.

Wygląd nierozłączek

Papużki nierozłączki są małymi ptakami, 13 – 16 cm. Mają krępe ciała z dużą głową i krótkimi ogonami. Jak na niewielkie rozmiary, mają całkiem pokaźne dzioby i duże, silne nogi. Jak u wszystkich papug, dwa palce skierowane są do przodu, a dwa do tyłu. Dominującą barwą upierzenia u wszystkich gatunków jest barwa zielona. Mogą one występować w kilku odmianach barwnych.

Długość życia nierozłączek

Nierozłączki mogą dożyć dziesięciu lat.

Zachowanie i wymagania nierozłączek

Nierozłączki są bardzo towarzyskimi ptakami. Najbardziej jednak lubią własne towarzystwo. Są dosyć głośne, a wydawane przez nie dźwięki raczej trudno uznać za przyjemne. Są bardzo ruchliwe i szybko latają. Klatka dla nierozłączek powinna być więc sporych rozmiarów.

Lubią sypiać w dziuplach, dlatego w ich klatkach zawsze mogą znajdować się budki, nie tylko w okresie lęgowym. Papużki te dają się oswoić, chociaż wymaga to od opiekuna dużo cierpliwości.

Niewątpliwie samotny ptak szybciej nawiąże kontakt z opiekunem, ale nie powinno się trzymać nierozłączek pojedynczo. Zawsze odbija się to niekorzystnie na ich psychice. Z ptasiego punku widzenia, partner-człowiek powinien przebywać z nim przez całą dobę, w dzień i w nocy, co z prozaicznych powodów nie jest możliwe. Nawet kilka godzin dziennie spędzonych z opiekunem nie wystarczy papużce do szczęścia.

Pożywienie nierozłączek

Podstawowym pożywieniem nierozłączek są gotowe pokarmy dla nierozłączek. Jako urozmaicenie możemy podawać im warzywa, owoce i zieleninę.

Rozmnażanie nierozłączek

U większości gatunków nie ma różnic w kolorze upierzenia, trudno więc rozpoznać płeć danego osobnika. Samiec i samica różnią się między sobą tylko kształtem głowy. U niezrozłączek siwogłowych samiec ma głowę jasnoszarą, a samica zieloną.

Nierozłączki żyją w monogamicznych związkach. Więź między partnerami jest tak silna, że znalazła nawet odzwierciedlenie w ich polskiej nazwie. Nie jest jednak prawdą to, że śmierć jednego ze „współmałżonków” pociąga za sobą śmierć drugiego. „Owdowiały” ptak może ponownie „wstąpić w związek małżeński”.

Jaja składane są w budkach lęgowych. Niektóre nierozłączki, w przeciwieństwie do większości papug, wyściełają swoje gniazda. Stosują ciekawy sposób przenoszenia materiału na gniazdo: gałązki, źdźbła traw, a nawet skrawki papieru wtykają sobie między pióra na grzbiecie.

Systematyka nierozłączek

Wszystkie gatunki nierozłączek zaliczane są do tego samego rodzaju i znajdują się w podrodzinie papug właściwych, tej samej do której należą papużki faliste.

Najbardziej popularnymi i najczęściej sprzedawanymi w sklepach są nierozłączki czerwonoczelne. Innymi gatunkami są: nierozłączka siwogłowa, nierozłaczka Fischera, nierozłączka czarnogłowa.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: papugowate
Podrodzina: papugi właściwe
Rodzaj: Agapornis

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Małe ssaki
Akwarystyka
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. @Xana
    Maj 08, 2016 - 09:17 AM

    Chciała bym kupić taką papużkę ale zastanawia mnie w jakiej są cenie i czy MUSZĘ mieć tak KONIECZNIE 2?

    Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zoologiczne sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 42 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »
Zoologiczny sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»
Prezenty
Wybierz prezent do zakupów w e-sklepie! Obejrzyj katalog prezentów»
Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G,
03-236 Warszawa
NIP: 524-27-77-396
tel. 22 762 97 07,
fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy
Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.

Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota » Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.

Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni » Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.

Wszystko dla ptaków egzotycznych » Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.

Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium » Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu