Nierozłączki

Nierozłączki

Nierozłączki należą do najbardziej popularnych papug, obok papużki falistej. Niestety w swoim naturalnym środowisku zagrożone są wyginięciem, dlatego zostały objęte ochroną. Oprócz nierozłączki czerwonoczelnej, wszystkie sprzedawane gatunki muszą posiadać świadectwo pochodzenia CITES!

Środowisko naturalne nierozłączek

Nierozłączki pochodzą ze wschodniej i południowej Afryki. Wyjątkiem jest zamieszkująca Madagaskar nierozłączka siwogłowa.

Wygląd nierozłączek

Papużki nierozłączki są małymi ptakami, 13 – 16 cm. Mają krępe ciała z dużą głową i krótkimi ogonami. Jak na niewielkie rozmiary, mają całkiem pokaźne dzioby i duże, silne nogi. Jak u wszystkich papug, dwa palce skierowane są do przodu, a dwa do tyłu. Dominującą barwą upierzenia u wszystkich gatunków jest barwa zielona. Mogą one występować w kilku odmianach barwnych.

Długość życia nierozłączek

Nierozłączki mogą dożyć dziesięciu lat.

Zachowanie i wymagania nierozłączek

Nierozłączki są bardzo towarzyskimi ptakami. Najbardziej jednak lubią własne towarzystwo. Są dosyć głośne, a wydawane przez nie dźwięki raczej trudno uznać za przyjemne. Są bardzo ruchliwe i szybko latają. Klatka dla nierozłączek powinna być więc sporych rozmiarów.

Lubią sypiać w dziuplach, dlatego w ich klatkach zawsze mogą znajdować się budki, nie tylko w okresie lęgowym. Papużki te dają się oswoić, chociaż wymaga to od opiekuna dużo cierpliwości.

Niewątpliwie samotny ptak szybciej nawiąże kontakt z opiekunem, ale nie powinno się trzymać nierozłączek pojedynczo. Zawsze odbija się to niekorzystnie na ich psychice. Z ptasiego punku widzenia, partner-człowiek powinien przebywać z nim przez całą dobę, w dzień i w nocy, co z prozaicznych powodów nie jest możliwe. Nawet kilka godzin dziennie spędzonych z opiekunem nie wystarczy papużce do szczęścia.

Pożywienie nierozłączek

Podstawowym pożywieniem nierozłączek są gotowe pokarmy dla nierozłączek. Jako urozmaicenie możemy podawać im warzywa, owoce i zieleninę.

Rozmnażanie nierozłączek

U większości gatunków nie ma różnic w kolorze upierzenia, trudno więc rozpoznać płeć danego osobnika. Samiec i samica różnią się między sobą tylko kształtem głowy. U niezrozłączek siwogłowych samiec ma głowę jasnoszarą, a samica zieloną.

Nierozłączki żyją w monogamicznych związkach. Więź między partnerami jest tak silna, że znalazła nawet odzwierciedlenie w ich polskiej nazwie. Nie jest jednak prawdą to, że śmierć jednego ze „współmałżonków” pociąga za sobą śmierć drugiego. „Owdowiały” ptak może ponownie „wstąpić w związek małżeński”.

Jaja składane są w budkach lęgowych. Niektóre nierozłączki, w przeciwieństwie do większości papug, wyściełają swoje gniazda. Stosują ciekawy sposób przenoszenia materiału na gniazdo: gałązki, źdźbła traw, a nawet skrawki papieru wtykają sobie między pióra na grzbiecie.

Systematyka nierozłączek

Wszystkie gatunki nierozłączek zaliczane są do tego samego rodzaju i znajdują się w podrodzinie papug właściwych, tej samej do której należą papużki faliste.

Najbardziej popularnymi i najczęściej sprzedawanymi w sklepach są nierozłączki czerwonoczelne. Innymi gatunkami są: nierozłączka siwogłowa, nierozłaczka Fischera, nierozłączka czarnogłowa.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: papugowate
Podrodzina: papugi właściwe
Rodzaj: Agapornis

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej! 5% rabatu na zakupy w e-sklepie Kakadu!
Super oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Terrarystyka
Ptaki
Psy
Małe ssaki
Ryby

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. @Xana
  Maj 08, 2016 - 09:17 AM

  Chciała bym kupić taką papużkę ale zastanawia mnie w jakiej są cenie i czy MUSZĘ mieć tak KONIECZNIE 2?

  Reply
 2. Klaudia
  Lip 03, 2018 - 05:13 PM

  Można kupić młodą nierozłączkę czerwonoczelną? W jakiej są cenie?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne
Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 43 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »
Zoologiczny sklep internetowy
Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»
Prezenty
Wybierz prezent do zakupów w e-sklepie! Obejrzyj katalog prezentów»
Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G,
03-236 Warszawa
NIP: 524-27-77-396
tel. 22 762 97 07,
fax. 22 762 97 17
kakadu@kakadu.pl

Zapytaj eksperta
Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »
Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy
Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.

Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota » Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.

Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni » Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.

Wszystko dla ptaków egzotycznych » Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.

Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium » Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu