Najczestsze choroby psow

Najczęstsze choroby psów

Lista schorzeń zagrażających naszym czworonogom jest niestety bardzo długa. W trosce o zdrowie pupila warto poznać najczęstsze choroby psów i wiedzieć, jakie objawy mogą im towarzyszyć. Pamiętajmy też, że schorzenia te mogą dotknąć zarówno szczenięta, jak i starsze psy, bez względu na rasę.

Choroby stawów u psów

Choroby układu pokarmowego u psów

Jednymi z najczęstszych psich dolegliwości są te związane z zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Przeważnie mamy do czynienia z niestrawnością, alergią pokarmową lub nietolerancją na pewne składniki diety. Typowymi dla tych schorzeń objawami są ból brzucha, wymioty oraz biegunka. Z dolegliwościami tego rodzaju zwykłe łatwo sobie poradzić – wystarczy zmiana dotychczasowej diety i ścisła kontrola nad tym, co trafia do miski pupila (poczytaj więcej o zaburzeniach jelitowych u psa KLIK).

↓ KARMA DLA PSA Z ALERGIAMI POKARMOWYMI ↓

Niestety dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wskazywać również na skręt żołądka, czyli schorzenie zagrażające życiu zwierzaka. Dochodzi do niej pod wpływem gromadzących się w żołądku gazów, które rozciągają go nie znajdując ujścia. W ten sposób dochodzi do ucisku na naczynia krwionośnie i przeponę, co ostatecznie może skończyć się nawet śmiercią zwierzaka. Objawami skrętu żołądka są duszności, niepokój, twardy brzuch oraz przyspieszone bicie serca.

Nosówka u psa

Nosówka u psów » to groźna i wysoce zaraźliwa choroba wywoływana przez wirus CDV. Rozwija się bardzo szybko i niestety przeważnie kończy się śmiercią zwierzaka. Typowymi dla niej objawami są przede wszystkim wysoka gorączka, nawet do 41 stopni, kaszel oraz charakterystyczny wysięk z nosa i spojówek. Pies może także wymiotować, być osowiały lub tracić przytomność. Jeśli choroba zaatakuje układ nerwowy może dojść także do paraliżu ciała lub padaczki. Leczenie polega na podawaniu środków wspomagających odporność i antybiotyków. Aby uchronić pupila przed nosówką należy regularnie go szczepić i unikać kontaktu z chorymi osobnikami.

Choroby odkleszczowe u psów

Do listy najczęstszych psich schorzeń dopisać można także groźne choroby odkleszczowe, czyli babeszjozę i boreliozę. Tę pierwszą wywołuje pierwotniak Babesia Canic, atakujący i rozbijający czerwone krwinki w organizmie czworonoga. Objawami, które powinny wzbudzić nasz niepokój są przede wszystkim gorączka, brak apetytu, osowiałość i brak ochoty do zabawy, a także bolesność podczas chodzenia czy skakania. Leczenie babeszjozy polega na podawaniu kroplówek wzmacniających oraz leków niszczących pierwotniaka. Zdarza się, że niezbędna jest również transfuzja krwi.

Borelioza u psa » z kolei jest chorobą objawiającą się zapaleniem i obrzękiem stawów. Do charakterystycznych objawów zalicza się gorączkę, brak apetytu, apatię oraz pojawienie się wędrującego rumienia na skórze zwierzaka. W trakcie leczenia podaje się antybiotyki oraz środki przeciwzapalne. W przypadku chorób odkleszczowych najważniejsza jest profilaktyka i właściwa ochrona psa przed kleszczami. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy wiele skutecznych preparatów na kleszcze, w formie sprayów, kropli spot-on czy obroży antykleszczowych zapewniających ochronę nawet przez kilka miesięcy (poczytaj o najlepszych preparatach na kleszcze dla psa KLIK).

PREPARATY NA KLESZCZE DLA PSA ↓

Wścieklizna u psa

Do najczęstszych chorób psów należy też wścieklizna ». Jest to poważna choroba zakaźna, prowadząca w krótkim czasie do niewydolności układu oddechowego, a ostatecznie do śmierci czworonoga. Objawami wścieklizny są między innymi ślinotok, otępienie, wodowstręt, brak apetytu, biegunka i wymioty. Pies staje się agresywny i pobudzony, mogą też pojawić się zaburzenia równowagi, drgawki lub skurcze mięśni. Pamiętajmy, że wścieklizna to wysoce zaraźliwa choroba, przenosząca się także na ludzi. W przypadku psów prawie zawsze kończy się śmiercią. Jedynym sposobem, by uchronić przed nią pupila są regularne szczepienia (poczytaj więcej o szczepieniu psa przeciw wściekliźnie KLIK).

Pasożyty u psów

Robaczyca » to schorzenie dosyć powszechne u psów. Pasożytami, które najczęściej atakują psi organizm są przede wszystkim tasiemce, glisty, nicienie oraz pierwotniaki. Większość z nich zagnieżdża się w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, skąd czerpie niezbędne do życia substancje odżywcze. Ich bytowanie w organizmie czworonoga powoduje liczne objawy, takie jak nawracające biegunki, wymioty, osłabienie, kaszel oraz swędzenie skóry. Zwierzaki mogą borykać się także z pasożytami zewnętrznymi, czyli pchłami i wszołami zagnieżdżającymi się w ich sierści. Pchły odżywiają się krwią czworonoga, przenoszą liczne choroby oraz larwy pasożytów wewnętrznych. Aby zapobiec inwazji pasożytów należy regularnie odrobaczać psa i stosować preparaty zapobiegające pchłom oraz kleszczom.

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © Halfpoint — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu