Leptospiroza u psów

Leptospiroza u psów

Leptospiroza jest chorobą zakaźną, która atakuje nie tylko psy. Niestety człowiek również może się nią zarazić. Znana jest także pod innymi nazwami: syndrom Weila, gorączka canicola, choroba Stuttgardzka, gorączka Canefield, gorączka nanukayami i gorączka siedmiodniowa. Występuje na całym świecie.

Przyczyny leptospirozy u psów

Leptospirozę wywołują bakterie z rodzaju leptospira, których jest co najmniej pięć: L. interrogans, L. canicola, L. icterohaemorrhagiae, L. pomona i L. grippotyphosa. Nasi czworonożni przyjaciele mogą zarazić się nimi zlizując z trawnika lub ziemi mocz chorego zwierzęcia lub pijąc zainfekowaną wodę (np. z kałuży) – to najczęstsze drogi zakażenia.

Bakterie leptospirozy poza organizmem żywiciela mogą przetrwać tylko w środowisku wodnym. Z tego powodu w naszym klimacie największa liczba zachorowań wśród psów przypada na obwite w opady pory roku.

Zanieczyszczona bateriami woda bywa przyczyną zakażenia także u człowieka. By do tego doszło nie trzeba jej jednak pić, bakterie wnikają do naszych organizmów także przez rany na skórze. Możliwe jest również zarażenie się poprzez kontakt uszkodzonej skóry z krwią lub innymi płynami ustrojowymi chorego zwięrzęcia.

Objawy i przebieg leptospirozy u psów

Leptospiroza u psów może przybierać jedną z trzech postaci. Wszystkie zagrażają życiu naszych pupili.

Postać żółtaczkowa leptospirozy u psów. Jej głównymi objawami są: wysoka gorączka, apatia, wymioty, biegunka, brak apetytu, zapalenie spojówek, sztywność kończyn, drżenie mięśni, zażółcenie błon śluzowych i skóry, ciemnożółte lub pomarańczowe zabarwienie moczu i charakterystyczna dla żółtaczki barwa oczu. Jest to najłagodniejsza postać choroby, ale nie leczona może zakończyć się śmiercią psa.

Postać nerkowa leptospirozy u psów. Typowymi objawami są: zapalenie nerek, nieprzyjemny zapach z pyska, krwawe wymioty i szklista barwa kału. Postać ta jest groźniejsza od poprzedniej, bardziej męcząca i trudniejsza do wyleczenia (okres rekonwalescencji często bywa bardzo długi, a to, czy pies przeżyje zależy w dużej mierze od właściwej opieki).

Postać posocznicowa leptospirozy u psów. Postać ta objawia się wysoką gorączką, silnym osłabieniem, wymiotami, wybroczynami na błonie śluzowej warg oraz skórze, dusznościami, krwawieniem dziąseł, uszkodzeniem serca i nieodwracalnymi zmianami w mózgu. Niestety w tym przypadku choroba prowadzi do śmierci zwierzaka, czasem w ciągu kilku godzin.

Leczenie i zapobieganie leptospirozie u psów

Leczenie leptospirozy u psów opiera się głównie na podawaniu antybiotyków. W przypadkach uszkodzenia nerek stosuje się również dializy. W walce z tą chorobą najważniejsza jest jednak profilaktyka w postaci szczepień ochronnych.

Szczenięta szczepimy dwukrotnie: w 10-12 tygodniu życia i w 16 tygodniu życia (wczesny kalendarz szczepień) lub w 9-10 i 12-14 tygodniu (standardowy kalendarz szczepień) albo w 12 i 14-16 tygodniu życia (późny kalendarz szczepień). Dorosłym psom podajemy szczepionkę co 1-2 lata.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu