krople-na-pchly-dla-kota

Krople na pchły dla kota

Z pchłami można walczyć na różne sposoby, a sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo specyfików, które mają skutecznie wyeliminować krwiopijne pasożyty u naszego kota. Jednymi z najpopularniejszych preparatów są krople na pchły. Jakie jest ich działanie? Kiedy warto zastosować je u pupila?

Czym charakteryzują się preparaty spot-on?

Preparaty w postaci kropli nanosi się bezpośrednio na skórę kota. Zawarta w nich substancja czynna rozpuszcza się warstwie lipidowej naskórka i rozprzestrzenia po całej powierzchni skóry. Dzięki temu może skutecznie oddziaływać na pchły (a także kleszcze, wszy i wszoły) w sposób kontaktowy. W przypadku kotów najczęstszym składnikiem aktywnym jest fipronil lub imidaklopryd. Nie należy natomiast korzystać z preparatów przeznaczonych wyłącznie dla psów. Niektóre z nich mogą zawierać śmiertelnie trującą dla kotów permetrynę. Specyfiki w postaci kropli zabijają insekty już po upływie kilku lub kilkunastu godzin od zastosowania. Dodatkowo skutecznie chronią zwierzaka przed ponowną inwazją przez około 4-5 tygodni. Większość preparatów spot-on można stosować u kotów powyżej 12. tygodnia życia. Nie zaleca się natomiast ich aplikowania kotkom w ciąży lub laktacji.

Nie wszystkie specyfiki spot-on oparte są na substancjach biobójczych. Innowacyjne preparaty na bazie dimetikonu potrafią być często równie skuteczne, co standardowe krople. Dimetikon, dzięki swoim właściwościom, uniemożliwia pchłom poruszanie się, przez co pasożyty szybko obumierają. Dla kociąt i kotów uczulonych na środki owadobójcze przeznaczone są z kolei specyfiki zawierające wyłącznie substancje naturalne. W tego typu preparatach znajdziemy np. wyciąg z miodli indyjskiej. Nie zabijają one wprawdzie insektów, ale skutecznie je odstraszają. Są przy tym całkowicie bezpieczne, dlatego można stosować je już u dwumiesięcznych zwierzaków.

Jak prawidłowo stosować krople na pchły?

Aby preparat był skuteczny, należy przestrzegać kilku zasad przy jego stosowaniu. Najważniejsza jest oczywiście prawidłowa aplikacja. Krople zazwyczaj nanosi się za pomocą pipetki na skórę między łopatkami. Dawkę specyfiku musimy dobrać do wagi naszego zwierzaka. Przed aplikacją kropli zadbajmy również o własne bezpieczeństwo i załóżmy rękawiczki. Aby właściwie nałożyć preparat, musimy bardzo starannie odgarnąć sierść zwierzaka. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że preparat wniknie w skórę. Przed i bezpośrednio po zastosowaniu kropli lepiej nie kąpać pupila. Najczęściej nie ma jednak powodu, aby całkowicie rezygnować z kąpania futrzaka przez cały okres działania preparatu. Na skuteczność większości kropli woda nie ma żadnego wpływu. Wyjątkiem są specyfiki z dimetikonem, które zaleca się ponownie aplikować po każdej kąpieli kota. Należy też obserwować, czy krople nie spowodowały podrażnienia ani reakcji alergicznej u zwierzaka. Jeśli coś nas zaniepokoi, niezwłocznie skonsultujmy się z weterynarzem.

Kiedy warto zastosować krople na pchły?

Krople można stosować zarówno w przypadku silnej inwazji insektów, jak i w ramach profilaktyki. Silniejsze preparaty aplikuje się zazwyczaj, kiedy chcemy wyeliminować pasożyty, które już zaatakowały naszego kota. Specjalnej ochrony przed pchłami mruczek będzie potrzebował zwłaszcza w okresie wiosny i lata – na ten czas przypada bowiem intensywny rozwój owadów. Jeśli pupil jest stale narażony na inwazję pasożytów, pamiętajmy o regularnym comiesięcznym ponawianiu aplikacji preparatu.

Krople sprawdzą się szczególnie w przypadku kotów wychodzących. Takie mruczki nie zawsze mogą korzystać z obroży przeciwpchelnej (sprawdź, jak działa obroża przeciwpchelna dla kota KLIK). Podczas szalonych eskapad i wspinaczek po drzewach obróżka może się zaczepić. Futrzak może ją też zgubić. Jeśli zaaplikujemy krople, mamy pewność, że kot jest zabezpieczony przed insektami i nie musimy się już niczym martwić.

Jak skutecznie zwalczyć pchły u kota?

Zastosowanie kropli to tylko połowa sukcesu. Na nic zda się nawet najlepszy preparat, jeśli nie zadbamy o wyeliminowanie pcheł z otoczenia naszego mruczka. Pomóc mogą nam w tym specjalne spraye, które rozpyla się na legowiska i dywany. Często to właśnie tam kryją się krwiopijne insekty. Należy też starannie wysprzątać mieszkanie i wyprać akcesoria pupila. Nie zapominajmy o regularnym kontrolowaniu futerka kota. Podczas czesania łatwo zauważyć pasożyty. Nawet jeśli uda nam się usunąć pchły z otoczenia, nigdy nie powinniśmy rezygnować z profilaktyki przeciwpchelnej. Pasożyty mogą wkrótce zaatakować ponownie, dlatego nie możemy stracić czujności ani na chwilę. Aby ustrzec mruczka przed ponowną inwazją, warto wypróbować naturalne olejki eteryczne, które mają działanie odstraszające.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu