Kiedy z papużką falistą trzeba iść do weterynarza?

Kiedy z papużką falistą trzeba iść do weterynarza?

Papugi faliste, to ptaki niezwykle sympatyczne i towarzyskie. Przeważnie są radosne i pełne energii. Lubią się bawić i ciekawie zaglądają w każdy kąt, a ich hałaśliwe poćwierkiwanie wypełnia cały dom. Każdy właściciel papugi falistej, który poznał już dobrze jej niezwykły temperament, powinien być wyczulony na wszelkie odstępstwa od normalnego zachowania i wyglądu. Nagła ospałość lub brak apetytu powinny być sygnałem alarmowym, mogą bowiem świadczyć o złym samopoczuciu albo chorobie. Papużki nie wolno leczyć na własną rękę, najlepiej zatem od razu udać się do weterynarza.

Jak rozpoznać, że papuga falista jest chora?

W diagnozowaniu potencjalnych stanów chorobowych u papużek bardzo ważne jest to, jak dobrze znamy ich zwykłe zachowanie oraz jak szybko zauważymy w nim jakieś zmiany. Niewprawnemu hodowcy, który nie poznał jeszcze tak dobrze zwyczajów swojej papugi trudno będzie zaobserwować coś niepokojącego. Objawy niektórych chorób początkowo bywają łagodne i prawie niezauważalne, a ich zaostrzenie może świadczyć o wyjątkowo ciężkim stanie zwierzęcia.

Do podstawowych objawów chorobowych należy brak apetytu. Jeśli nasza papużka przestała jeść powinniśmy najpierw upewnić się co do jakości podawanego pokarmu. Jeżeli podaliśmy zwierzęciu nową mieszankę, może mu ona po prostu nie smakować, a być może ziarno jest stare lub spleśniałe. Podajmy inny pokarm, jeśli papuga nie zacznie jeść należy udać się do weterynarza. Kolejnym niepokojącym objawem jest osowiałość. Jeśli papuga zwykle była bardzo aktywna, a nagle stała się apatyczna i straciła zainteresowanie otoczeniem może to oznaczać osłabienie chorobą lub gorsze samopoczucie. Zwracajmy baczną uwagę również na stan upierzenia papugi. Pióra u zdrowego osobnika powinny być gładkie, błyszczące, a ich kolory żywe. Jeśli stały się blade, zmierzwione lub wypadają świadczy to o niedoborze witamin lub chorobie. Często chory ptak przestaje czyścić swoje piórka, stąd ich zły stan. Jeśli zauważymy pozlepiane pierze na głowie ptaka, znaczy to, że papuga wymiotowała. Natomiast jeśli papuga drapie się lub wydziobuje sobie pióra bardzo możliwe, że boryka się z pasożytami, na przykład świerzbem czy ptaszyńcem. Wtedy zaobserwujemy również osłabienie i utratę wagi.

Badajmy także oczy zwierzęcia. Jeżeli są półprzymknięte, zmętniałe, opuchnięte lub pojawiła się wydzielina, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Pozlepiane piórka wokół otworów usznych świadczą o wydobywającej się z nich wydzielinie.

Choroby papugi falistej

Częstą chorobą papugi falistej jest nieżyt żołądka i jelit. Przyczyn może być wiele, na przykład infekcje bakteryjne, zatrucie, przeziębienie lub niewłaściwe odżywianie. Najczęstszymi objawami są biegunka, wymioty, brak apetytu, senność oraz utrata wagi. Jeśli zauważymy podobne oznaki przede wszystkim zdezynfekujmy klatkę, odstawmy zielonkę i owoce. Podawajmy zwierzęciu jedynie przegotowaną wodę, proso i płatki owsiane. Jeżeli objawy nie ustąpią niezwłocznie udajmy się do lekarza. Jeśli papuga odżywia się prawidłowo, ale ciągle chudnie możliwe, że ma pasożyty wewnętrzne, takie jak nicień czy tasiemiec. Konieczna jest konsultacja z weterynarzem, który poda odpowiednie lekarstwa.

Wyjątkowo niebezpiecznymi chorobami są nieżyt nosa i tchawicy oraz zapalenie płuc. Można je wyleczyć jedynie w początkowych stadiach, więc ważne jest szybkie działanie opiekuna. Alarmujące są również wydzielina z nosa lub kaszel, a także ciężki albo świszczący oddech.

Równie groźną chorobą, przenoszącą się także na ludzi jest papuzica, wywoływana przez chlamydie. Zapadają na nią nie tylko papugi, ale również inne gatunki ptaków. Człowiek zaraża się drogą kropelkową. W jej leczeniu niezbędne są antybiotyki.

Papugi narażone są również na niedobory witamin, szczególnie A i B. Powoduje to szereg problemów, na przykład układu nerwowego i mięśniowego, kłopoty z koordynacją ruchową, a także zahamowanie wzrostu.

Zdjęcie: Fotolia.pl
{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu