Karmy dietetyczne dla kota

Karmy dietetyczne dla kotów

Co to są karmy dietetyczne dla kotów? Jakie karmy dietetyczne są dostępne na rynku? Czym różnią się bytowe karmy dietetyczne od karm weterynaryjnych?

Pojęcie karmy dietetycznej dla kota nie jest zbyt ścisłe. Samo słowo dieta oznacza wszystko to, co – w tym przypadku kot – zjada. W skład diety przodka kota domowego, czyli kota nubijskiego, wchodzą głównie drobne gryzonie, niewielkie ptaki oraz inne małych rozmiarów zwierzęta. Jego potomkowie zaś jedzą obecnie albo myszy, szczury i odpadki – koty zdziczałe, albo karmę dla kotów – w przypadku domowych pieszczochów.

Rozumując w ten sposób, każdą gotową karmę dla kotów możemy uznać za dietetyczną. Jednakże przyjęło się za takowe uznawać produkty przeznaczone dla futrzaków o bardzo specyficznych potrzebach żywieniowych.

Niektóre koty, np. z racji pewnych problemów zdrowotnych, muszą spożywać mniej tłuszczów, albo uczulone są na białko zbożowe, itd. Karmy dietetyczne skomponowane są w ten sposób, by uwzględnić owe indywidualne potrzeby.

Generalnie karmy dietetyczne możemy podzielić na dwa rodzaje: bytowe i weterynaryjne.

Karmy dietetyczne bytowe dla kotów

Karma bytowa dla kota to produkt, który generalnie adresowany jest do zwierząt zdrowych. Zawiera wszystkie niezbędne do życia składniki, utrzymując kota w dobrej kondycji. Czy zatem możemy mówić w tym przypadku o karmach dietetycznych?

Nadwaga, ale nie otyłość, czy brak zdolności rozrodczych w wyniku kastracji to jeszcze nie choroba. Jednakże zarówno kot z nadwagą jak i kot kastrowany wymagają nieco inaczej skomponowanego pożywienia.

Dietetyczne kamy bytowe są tak skomponowane, by sprostać tym wymaganiom. Zatem karmy dla kotów z nadwagą mają obniżoną kaloryczność i dodatek składników przyśpieszając spalanie tłuszczów, a karmy dla kotów kastrowanych – odpowiednio związki minimalizujące ryzyko wystąpienia syndromu urologicznego.

Karmy dietetyczne weterynaryjne dla kotów

Pod pojęciem karm weterynaryjnych dla kotów rozumiemy produkty przeznaczone dla kotów chorych. I one muszą zawierać wszystkie składniki pokarmowe, które potrzebne są zwierzakom do życia. Są jednak tak skomponowane, by wspomagać leczenie konkretnych schorzeń. Wspomagać a nie leczyć! Karma nie jest lekarstwem!

Koty mogą cierpieć na różne dolegliwości. Miewają problemy z nerkami, z żołądkiem, z układem moczowym. Właściwa dieta może przyśpieszyć proces leczenia i powrotu do zdrowia lub hamować rozwój choroby.

Nawet otyłość uważana jest za chorobę, dlatego istnieją specjalne karmy dla kotów, które pomagają wyleczyć zwierza z otyłości.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu