Karma dla koszatniczki

Karma dla koszatniczki

Większość z nas z pewnością nie miałaby problemu z wybraniem dobrej karmy dla psa czy kota. Nieco inaczej jednak kwestia ta wyglądać mogłaby w przypadku koszatniczek. Zwierzaki te wciąż należą do grona mało znanych domowych pupili. W sklepach zoologicznych Kakadu są już jednak dostępne z myślą o nich specjalne żywieniowe specjały.

Co lubią jeść koszatniczki?

Menu koszatniczek

Koszatniczki » to przybysze z odległego Chile. Naturalnym środowiskiem tych niewielkich gryzoni są skaliste zachodnie zbocza Andów, a więc obszary w przeważającej mierze porośnięte trawami, sukulentami i niskimi krzewami. Sposobem tym jadłospis dziko żyjących koszatniczek bazuje przede wszystkim na trawie, ziołach oraz na liściach i korze niektórych gatunków drzew. Tę żywieniową kompozycję uzupełniają też wybrane warzywa i nasiona.

Kierując się tymi naturalnymi upodobaniami, w menu koszatniczek hodowanych w domach dominować powinno siano, np. te złożone głównie z tymotki łąkowej. Smakowitym dodatkiem do takiej podstawy będą zaś gałązki i kora brzozy bądź lipy oraz rozmaite świeże zioła lub dostępne w sklepach zoologicznych Kakadu gotowe suszone ziołowe mieszanki. Hodując koszatniczkę, warto zadbać też o to, by w miseczce jej zawsze znajdowała się gotowa karma dla koszatniczki.

↓ SIANO DLA KOSZATNICZKI ↓

Karma dla koszatniczki

Zanim koszatniczki cieszyć zaczęły się większą popularnością, gryzonie te często karmione były mieszanką dla świnek morskich. Wiadomo, że koszatniczki nie powinny spożywać karm dla królików, jednak i te dla świnek, choć bezpieczniejsze, wcale nie są dla nich idealnym kąskiem. Karma świnek jest zbyt bogata w tłuszcze, których nadmiar koszatniczkom może zaszkodzić. Na rynku są już dostępne specjalne mieszanki stworzone z myślą o tych chilijskich gryzoniach.  Na półkach z pokarmami powinniśmy szukać więc produktów opatrzonych hasłem “karma dla koszatniczki“.

Na czele składu dobrej karmy dla koszatniczek figurować musi błonnik, później białko, którego powinno być nie więcej niż 15%, na szarym końcu zaś tłuszcze. Podstawę takiego specjału stanowi więc bogata mieszanka roślin łąkowych, dodatkiem są zaś warzywa i zioła oraz np. siemię lniane, kukurydza czy ostropest plamisty. Dobrze też, gdy w składzie mieszanki uwzględnione są i te rośliny, które koszatniczki zjadałyby w naturalnych warunkach. Z puli tej w grę wchodzić może topinambur, maca czy szarłat. Pełnowartościowy pokarm, zwierający wszystkie minerały, witaminy oraz inne niezbędne składniki odżywcze, najlepiej przyswajalny jest wówczas, gdy ma on formę granulatu. Jedzenie przygotowane w takiej właśnie formie zapobiega selektywnemu żerowaniu, a więc wybieraniu co lepszych kąsków.

Na co powinniśmy uważać, karmiąc koszatniczkę?

Wspomniana naturalna dieta koszatniczek niezwykle uboga jest nie tylko w tłuszcze, ale i w cukry. Zwierzaki te nie tylko jadają niewiele węglowodanów, ale i mają problem z ich metabolizowaniem oraz z regulowaniem we krwi poziomu cukru. Dziko żyjącym koszatniczkom cukrzyca nie grozi, jednocześnie jednak przypadłość ta dość często doskwiera zwierzakom, gdy te są hodowane w domach. Chcąc uchronić pupila przed chorobą, za którą to ewidentnie stoi nieprawidłowe odżywianie, zrezygnujmy z przysmaków, w których składzie gości glukoza, fruktoza czy miód, a więc wszelkiego rodzaju cukier. Kolejnym zakazanym dla koszatniczek specjałem jest melasa, podnosząca smakowitość przysmaków dla innych gryzoni (poczytaj więcej o przysmakach dla koszatniczki KLIK).

Tak też, jeśli koszatniczki karmić zaczniemy karmą dedykowaną nie dla nich, narazić możemy je na spożycie zbyt dużej ilości białka i tłuszczów, na niedobór minerałów i witamin oraz na konsumpcję substancji im zabronionych.

↓ KARMY DLA KOSZATNICZKI ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © focus finder – stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu