Sklep online
Sklep online

Wymioty u psa

Wymioty u psa są jednym z najczęstszych objawów chorobowych. Ich przyczyną bywają zwykle zaburzenia pracy układu pokarmowego, ale mogą one być także jednym z pierwszych symptomów dużo poważniejszych schorzeń. O ile sporadyczne zwracanie resztek pokarmu może przytrafiać się naszym pupilom, tak intensywne i nawracające torsje zdecydowanie powinny nas zaniepokoić. Zobaczmy więc, co zrobić, gdy pies wymiotuje i kiedy należy wybrać się do weterynarza.

Zaburzenia jelitowe u psa

Przyczyny wymiotów u psa

Pośród najczęstszych przyczyn wymiotów u psa wymienić można przede wszystkim różnego rodzaju błędy żywieniowe oraz choroby układu pokarmowego. Dieta składająca się z posiłków zbyt tłustych lub nafaszerowanych szkodliwymi substancjami w rodzaju konserwantów i sztucznych barwników, może bardzo szybko odbić się na zdrowiu pupila. Pokarm tego rodzaju obciąża żołądek czworonoga, może podrażnić wątrobę, trzustkę i jelita, wywołać niestrawność, a także inne, dużo poważniejsze dolegliwości.

Równie powszechnym problemem u psów są alergie pokarmowe. Wymioty mogą być jedną z reakcji alergicznych na jeden ze składników diety. Torsje przytrafiają się także zwierzakom, które lubią podjadać wszelkiego rodzaju „przekąski”, które wcale nie nadają się do jedzenia. Mogą to być, na przykład śmieci znalezione na spacerze, jakieś resztki czy odpadki. Organizm zwierzaka broni się przed takimi smakołykami i szybko je zwraca (poczytaj więcej o diecie psa alergika KLILK »).

Niestety wymioty u psa mogą być też objawem wielu poważnych chorób, takich jak parwowiroza, udar cieplny, ropomacicze, zakażenie pasożytnicze, niewydolność nerek, niedrożność jelit, a nawet zmiany nowotworowe. Jeśli torsje są silne i nie ustępują, koniecznie zabierzmy pupila do weterynarza.

Wymioty a regurgitacja u psa – czy się różnią?

Warto wiedzieć, że w przypadku czworonogów zwracanie resztek pokarmu nie zawsze oznacza wymioty. Niektóre zwierzęta, między innymi psy, mogą zwracać treść pokarmową również poprzez tak zwaną regurgitację. Czym różni się to od zwykłych torsji? Mówiąc najogólniej, wymioty to wymuszone przesuniecie i wydalenie treści z żołądka poza jamę gębową, zwykle poprzedzone mdłościami i nadmiernym ślinieniem. Regurgitacja z kolei przebiega w sposób bierny, bez skurczów żołądka ani charakterystycznego odruchu wymiotnego. Pies zwraca nadtrawione resztki pokarmu bez trudu. Ptaki oraz niektóre ssaki wykorzystują regurgitację do karmienia potomstwa.

Co robić, gdy pies wymiotuje?

Gdy nasz pies wymiotuje, ale nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące objawy, możemy spróbować pomóc mu na własną rękę. Pamiętajmy tylko, że taka domowa kuracja nie może trwać w nieskończoność. Jeśli stan pupila nie poprawi się po 1-2 dniach, będziemy musieli poszukać pomocy u specjalisty. Najpierw jednak zadbajmy o to, by zwierzak się nie odwodnił. Miejmy na uwadze, że wymioty u psa osłabiają i odwadniają organizm, należy więc podawać pupilowi letnią wodę, małymi porcjami mniej więcej co pół godziny.

Jeśli podejrzewamy, że za dolegliwościami pupila może kryć się niestrawność lub zatrucie pokarmowe, możemy zafundować mu lekką głodówkę. Pierwszy posiłek podajemy po około 10 godzinach od ostatnich wymiotów. Lepiej odstawić na chwilę dotychczasową karmę, a zamiast niej podać psu coś delikatniejszego, na przykład ryż i gotowane mięso kurczaka. To lekkostrawny posiłek, który nie podrażni jego żołądka.

Pamiętajmy też, by nigdy nie podawać psu żadnych środków przeciwwymiotnych przeznaczonych dla ludzi. Preparaty tego rodzaju mogą jeszcze bardziej zaszkodzić zwierzakowi.

Kiedy trzeba wybrać się do weterynarza?

Jak już wspomnieliśmy wizyta u weterynarza wskazana jest w przypadku, gdy wymioty nie ustąpią w ciągu 1-2 dni. To jednak dotyczy tylko sytuacji, w której poza wymiotami pupilowi nic więcej nie dolega. Jeśli jednak zauważymy, że pupil wymotuje długo i obficie, do tego ma biegunkę, jest osłabiony i osowiały, to nie powinniśmy zwlekać. Zwierzak jak najszybciej musi trafić do lecznicy, gdzie weterynarz wykona mu niezbędne badania. Prawdopodobnie konieczna będzie morfologia, testy laboratoryjne, a nawet rentgen lub USG.

Dalsze postępowanie zależeć będzie od diagnozy. Weterynarz może podać psu specjalne leki przeciwwymiotne dedykowane czworonogom lub kroplówkę, w celu nawodnienia jego organizmu. Jedną z przyczyną wymiotów może być także zaczopowanie jelit jakimś połkniętym ciałem obcym, a wtedy konieczna będzie operacja, która udrożni układ trawienny. Po wszystkim pupil potrzebował będzie delikatnych i lekkostrawnych posiłków, które pomogą mu odzyskać siły.

↓ KARMA DLA PSA Z PROBLEMAMI GASTRYCZNYMI ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © chalabala — stock.adobe.com

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Furminator dla psa

Okres linienia psim właścicielom może nieźle dać się we znaki. Są takie momenty, w których ukochany pupil z łatwością doprowadzić może nas do szaleństwa. Dzieje się tak np. wówczas, gdy...

Czytaj więcej
Badanie USG u psa - jak przygotować pupila?

Badanie ultrasonograficzne (czyli w skrócie USG) jest najszybszym i absolutnie bezinwazyjnym sposobem, aby sprawdzić, czy w organizmie pupila nie dzieje się nic złego. To, czego normalnie nie widać gołym okiem,...

Czytaj więcej
Porada eksperta: Co zrobić, gdy pies je trawę?

„Mój pies często zjada trawę podczas spacerów. Zdarza się też, że później wymiotuje. Czy jedzenie trawy mu nie szkodzi? Czy można go od tego odzwyczaić?” – Grażyna M. Wiele psów...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram