Jaką klatkę wybrać dla chomika?

Jaką klatkę wybrać dla chomika?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Klatkę dla chomika kup w e-sklepie Kakadu »

Chomik to małe, niepozorne stworzonko. Nie oznacza to jednak, że można zignorować jego potrzeby i wymagania co do przestrzeni, w której przyjdzie mu żyć. Jest dokładnie na odwrót – należy poznać „styl życia” chomika, aby zrozumieć, że do szczęścia nie wystarczy mu niewielkie akwarium wyłożone cienką warstwą ściółki. Jak stworzyć mu odpowiednie warunki do szczęśliwej egzystencji (a nie wegetacji)?

Odpowiednia klatka dla chomika

Aby wybrać najlepsze lokum dla chomika, trzeba zapoznać się z jego trybem życia i warunkami, w jakich przebywa na wolności. Przede wszystkim jest to zwierzę naziemne, a nawet – można by rzec – podziemne. Nie wspina się po drzewach (których zresztą w jego naturalnym środowisku – stepy, pustynie, półpustynie – próżno szukać), lecz wędruje po ziemi i drąży w niej tunele. W poszukiwaniu pożywienia przemierza dziennie nawet kilka kilometrów, a najbardziej aktywny jest w nocy.

Skoro już wiemy, w jakich warunkach chomik żyje w stanie dzikim, wystarczy przełożyć je na warunki, jakie powinien mieć zapewnione w hodowli. Bez względu więc na to, czy wybierzemy klatkę, terrarium czy akwarium, bardzo ważne jest, aby podstawa miała odpowiednio dużą powierzchnię – minimum (!) 60×40 cm. Lepiej więc zrezygnować z wąskich akwariów, w których nie dość, że gryzoń nie ma możliwości swobodnego poruszania się, to dodatkowo brakuje miejsca na gadżety i zabawki, które mogłyby urozmaicić mu czas. Lokum nie musi być wysokie, choć dobrym pomysłem będzie pięterko, na które chomik będzie mógł się wspinać. W zupełności wystarczy jedno. Klatka nie powinna być zbyt wysoka – niektóre chomiki mogą mieć wspinaczkowe zapędy, a kiedy uczepią się sufitu i spadną na podłoże, może to się dla nich źle skończyć.

Klatka ma tę przewagę, że dzięki ścianom z prętów zapewniony jest stały przepływ powietrza, który z kolei nieco utrudniony jest w terrariach czy akwariach (szczególnie tych wąskich i wysokich). Łatwiej też ją wyczyścić – wystarczy zdjąć górną część i umyć plastikową podstawę. Nie ma też ryzyka, że przez przypadek ulegnie rozbiciu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że chomik, grzebiąc w ściółce, będzie ją wysypywał na podłogę. Jeśli decydujemy się na klatkę, warto wybrać taką, w której plastikowa kuweta ma wysokie ściany, nie tylko po to, aby zminimalizować problem zasypywania okolicy trocinami. Chomiki uwielbiają drążyć tunele. O ile do szczęścia nie jest im potrzebne wspomniane pięterko, o tyle zbyt cienka warstwa podłoża, uniemożliwiająca zakopywanie się w nim, pozbawi ich szansy na zaspokajanie podstawowych instynktów.

W przypadku akwarium i terrarium nie ma zagrożenia, że gryzoń przeciśnie się między prętami. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z klatki – wystarczy wybrać taką, w której odstępy między prętami będą dostosowane do rozmiarów chomika (nie powinny być większe niż 1 cm, a w przypadku chomików Roborowskiego powinny wynosić jeszcze mniej, ok. 0,5 cm). Jeśli wybraliśmy dość niskie akwarium czy terrarium, warto zabezpieczyć sufit siatką, zwłaszcza gdy umieścimy w środku domek czy inny obiekt, po którym chomik mógłby się wspiąć i uciec.

Wyposażenie klatki dla chomika

Kiedy już kupiliśmy idealne lokum dla pupila, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Każdy chomik musi mieć dostęp do kołowrotka. W klatce czy akwarium nie ma możliwości urządzania sobie wielokilometrowych wędrówek, kołowrotek pozwoli zapewnić gryzoniowi niezbędną dawkę ruchu. Zwróćmy jednak uwagę, aby wymiary kołowrotka były dostosowane do rozmiarów pupila. Im chomik większy, tym również większa powinna być średnica koła (np. w przypadku chomików syryjskich – ok. 20 cm, a dla chomików Roborowskiego – ok. 11 cm), w przeciwnym razie kręgosłup gryzonia będzie zbyt mocno wygięty.

W klatce nie może zabraknąć domku, w którym chomik będzie mógł się schować. Najlepiej, aby był drewniany – wówczas pupil będzie mógł go bezpiecznie podgryzać. Niezbędne jest poidełko. Można zakupić miseczkę na karmę, np. ceramiczną, choć można obyć się bez niej – chomiki uwielbiają grzebać w ściółce w poszukiwaniu jedzenia. Chomiki są bardzo czystymi stworzeniami – wystarczy umieścić w jednym z rogów klatki czy akwarium pojemnik, a nasz gryzoń będzie traktował go jako toaletę. Może to być kupiona w sklepie zoologicznym specjalna kuwetka, ale równie dobrze sprawdzi się też zwykły słoik.

Aby chomik się nie nudził, oprócz kołowrotka warto umieścić w jego mieszkanku różnego rodzaju zabawki, np. hamak, tunel, bujawkę.

Gdzie umieścić klatkę dla chomika?

Mamy już w pełni wyposażoną klatkę. Gdzie ją umieścić? Przede wszystkim w miejscu zacisznym, tak aby nasz gryzoń miał spokój, co jest szczególnie ważne na etapie oswajania. Lokum chomika nie powinno być ustawione bezpośrednio na podłodze, najlepiej na stoliku czy szafce. Pupil nie może być narażony na przeciągi czy przegrzanie – klatka musi więc znajdować się z dala od kaloryfera czy często otwieranego okna. Pamiętajmy też, że chomiki są najbardziej aktywne w nocy. Jeśli więc nawet najmniejszy szmer wybudza nas ze snu, lepiej nie umieszczać klatki w naszej sypialni, bo buszujący w ściółce chomik może wpędzić nas w bezsenność.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

6 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Dominika
  mar 13, 2016 - 10:07 AM

  Nareszcie ktoś kto nie uważa że klitka 10×15 nadaje się dla chomika! Brawo <3 🙂

  Reply
 2. XD
  kw. 07, 2018 - 09:55 AM

  Dobre porady. Polecam

  Reply
 3. XD
  kw. 07, 2018 - 09:58 AM

  Czy ktoś mi może powiedzieć jak się montuje drzwi?!

  Reply
 4. Joanna
  lis 20, 2018 - 02:43 PM

  Ja mam dość nietypowe pytanie, co się lepiej sprawdzi w klatce chomika – miseczka z wodą czy poidełko? Kiedy miałam królika sprawdzało się u mnie poidełko, ale obawiam się, że chomik będzie miał problemy z piciem. Z góry dziękuję za pomoc!

  Reply
  • Anita Jachimczuk
   lis 26, 2018 - 08:34 AM

   Dzień dobry,

   Joanno, ze względów higienicznych, zdecydowanie polecamy zastosowanie w klatce chomika poidełka.

   Pozdrawiamy,
   Zespół Kakadu

   Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Klatka dla chomika | Sieć sklepów zoologicznych Kakadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu