Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Chomik to małe, niepozorne stworzonko. Nie oznacza to jednak, że można zignorować jego potrzeby i wymagania co do przestrzeni, w której przyjdzie mu żyć. Jest dokładnie na odwrót – należy poznać „styl życia” chomika, aby zrozumieć, że do szczęścia nie wystarczy mu niewielkie akwarium wyłożone cienką warstwą ściółki. Jak stworzyć mu odpowiednie warunki do szczęśliwej egzystencji (a nie wegetacji)?
Aby wybrać najlepsze lokum dla chomika, trzeba zapoznać się z jego trybem życia i warunkami, w jakich przebywa na wolności. Przede wszystkim jest to zwierzę naziemne, a nawet – można by rzec – podziemne. Nie wspina się po drzewach (których zresztą w jego naturalnym środowisku – stepy, pustynie, półpustynie – próżno szukać), lecz wędruje po ziemi i drąży w niej tunele. W poszukiwaniu pożywienia przemierza dziennie nawet kilka kilometrów, a najbardziej aktywny jest w nocy.
Skoro już wiemy, w jakich warunkach chomik żyje w stanie dzikim, wystarczy przełożyć je na warunki, jakie powinien mieć zapewnione w hodowli. Bez względu więc na to, czy wybierzemy klatkę, terrarium czy akwarium, bardzo ważne jest, aby podstawa miała odpowiednio dużą powierzchnię – minimum (!) 60x40 cm. Lepiej więc zrezygnować z wąskich akwariów, w których nie dość, że gryzoń nie ma możliwości swobodnego poruszania się, to dodatkowo brakuje miejsca na gadżety i zabawki, które mogłyby urozmaicić mu czas. Lokum nie musi być wysokie, choć dobrym pomysłem będzie pięterko, na które chomik będzie mógł się wspinać. W zupełności wystarczy jedno. Klatka nie powinna być zbyt wysoka – niektóre chomiki mogą mieć wspinaczkowe zapędy, a kiedy uczepią się sufitu i spadną na podłoże, może to się dla nich źle skończyć.
Klatka ma tę przewagę, że dzięki ścianom z prętów zapewniony jest stały przepływ powietrza, który z kolei nieco utrudniony jest w terrariach czy akwariach (szczególnie tych wąskich i wysokich). Łatwiej też ją wyczyścić – wystarczy zdjąć górną część i umyć plastikową podstawę. Nie ma też ryzyka, że przez przypadek ulegnie rozbiciu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że chomik, grzebiąc w ściółce, będzie ją wysypywał na podłogę. Jeśli decydujemy się na klatkę, warto wybrać taką, w której plastikowa kuweta ma wysokie ściany, nie tylko po to, aby zminimalizować problem zasypywania okolicy trocinami. Chomiki uwielbiają drążyć tunele. O ile do szczęścia nie jest im potrzebne wspomniane pięterko, o tyle zbyt cienka warstwa podłoża, uniemożliwiająca zakopywanie się w nim, pozbawi ich szansy na zaspokajanie podstawowych instynktów.
W przypadku akwarium i terrarium nie ma zagrożenia, że gryzoń przeciśnie się między prętami. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z klatki – wystarczy wybrać taką, w której odstępy między prętami będą dostosowane do rozmiarów chomika (nie powinny być większe niż 1 cm, a w przypadku chomików Roborowskiego powinny wynosić jeszcze mniej, ok. 0,5 cm). Jeśli wybraliśmy dość niskie akwarium czy terrarium, warto zabezpieczyć sufit siatką, zwłaszcza gdy umieścimy w środku domek czy inny obiekt, po którym chomik mógłby się wspiąć i uciec.
Kiedy już kupiliśmy idealne lokum dla pupila, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Każdy chomik musi mieć dostęp do kołowrotka. W klatce czy akwarium nie ma możliwości urządzania sobie wielokilometrowych wędrówek, kołowrotek pozwoli zapewnić gryzoniowi niezbędną dawkę ruchu. Zwróćmy jednak uwagę, aby wymiary kołowrotka były dostosowane do rozmiarów pupila. Im chomik większy, tym również większa powinna być średnica koła (np. w przypadku chomików syryjskich – ok. 20 cm, a dla chomików Roborowskiego – ok. 11 cm), w przeciwnym razie kręgosłup gryzonia będzie zbyt mocno wygięty.
W klatce nie może zabraknąć domku, w którym chomik będzie mógł się schować. Najlepiej, aby był drewniany – wówczas pupil będzie mógł go bezpiecznie podgryzać. Niezbędne jest poidełko. Można zakupić miseczkę na karmę, np. ceramiczną, choć można obyć się bez niej – chomiki uwielbiają grzebać w ściółce w poszukiwaniu jedzenia. Chomiki są bardzo czystymi stworzeniami – wystarczy umieścić w jednym z rogów klatki czy akwarium pojemnik, a nasz gryzoń będzie traktował go jako toaletę. Może to być kupiona w sklepie zoologicznym specjalna kuwetka, ale równie dobrze sprawdzi się też zwykły słoik.
Aby chomik się nie nudził, oprócz kołowrotka warto umieścić w jego mieszkanku różnego rodzaju zabawki, np. hamak, tunel, bujawkę.
Mamy już w pełni wyposażoną klatkę. Gdzie ją umieścić? Przede wszystkim w miejscu zacisznym, tak aby nasz gryzoń miał spokój, co jest szczególnie ważne na etapie oswajania. Lokum chomika nie powinno być ustawione bezpośrednio na podłodze, najlepiej na stoliku czy szafce. Pupil nie może być narażony na przeciągi czy przegrzanie – klatka musi więc znajdować się z dala od kaloryfera czy często otwieranego okna. Pamiętajmy też, że chomiki są najbardziej aktywne w nocy. Jeśli więc nawet najmniejszy szmer wybudza nas ze snu, lepiej nie umieszczać klatki w naszej sypialni, bo buszujący w ściółce chomik może wpędzić nas w bezsenność.
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nie tylko psy czy koty, ale i ukochane domowe gryzonie zasługują na gwiazdkowy prezent. Śwince morskiej, chomikowi bądź myszce niezwykle łatwo podarować coś, co maluchom tym przypadnie do gustu. W...
Każdy chomik potrzebuje codziennego dostępu do wody i pożywienia. Jednak nie każdy pojemnik na wodę nadaje się dla tych małych gryzoni. Wybór poidła to sprawa niezbyt skomplikowana, ale powinniśmy zdecydować...
Znudzona świnka to nieszczęśliwa świnka. Te małe, sympatyczne gryzonie uwielbiają zabawę i ruch na świeżym powietrzu. Do tego są bardzo ciekawskie, więc możliwość zbadania ogrodu lub działki sprawi im nie...
Nareszcie ktoś kto nie uważa że klitka 10x15 nadaje się dla chomika! Brawo <3 🙂
[…] Jaką klatkę wybrać dla chomika? […]
Dobre porady. Polecam
Czy ktoś mi może powiedzieć jak się montuje drzwi?!
Ja mam dość nietypowe pytanie, co się lepiej sprawdzi w klatce chomika - miseczka z wodą czy poidełko? Kiedy miałam królika sprawdzało się u mnie poidełko, ale obawiam się, że chomik będzie miał problemy z piciem. Z góry dziękuję za pomoc!
Dzień dobry,
Joanno, ze względów higienicznych, zdecydowanie polecamy zastosowanie w klatce chomika poidełka.
Pozdrawiamy,
Zespół Kakadu