Jak walczyć z glonami w oczku wodnym

Jak walczyć z glonami w oczku wodnym?

Oczko wodne to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Już samo jego planowanie i zakładanie sprawia mnóstwo radości, a gdy efekt końcowy zostanie osiągnięty – jest źródłem ogromnej satysfakcji. Nasz mały, prywatny staw cieszy oko… pod warunkiem, że nie zostanie opanowany przez glony.

Dlaczego trzeba walczyć z glonami?

Glony obecne są tak naprawdę w każdym oczku wodnym, stanowiąc ważny element ekosystemu. I dopóki nie zaczynają w nim dominować, nie musimy się martwić. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy dojdzie do ich nadmiernego rozrostu. Zazwyczaj do czynienia mamy z dwoma rodzajami glonów. Jednokomórkowe, np. zielenice, pływają w toni oczka, a gdy dojdzie do ich namnożenia – występuje tzw. zakwit wody, która staje się mętna i zmienia kolor na brunatny bądź zielony. Drugi rodzaj glonów to organizmy wielokomórkowe, porastające różne elementy zbiornika, np. brunatnice i krasnorosty.

Z nadmierną ilością glonów należy walczyć nie tylko z uwagi na nieestetyczny wygląd objętego nimi zbiornika. Przede wszystkim zabierają one tlen i związki odżywcze innym roślinom i zwierzętom, a ponadto sinice wytwarzają zagrażające im toksyny. Jeśli więc glonów będzie w oczku wodnym za dużo, szybko mogą stać się jedynym zamieszkującym go organizmem.

Jak zapobiegać pojawieniu się glonów w oczku wodnym?

Aby zrozumieć, dlaczego glony rozwinęły się w naszej sadzawce, wystarczy poznać ich „zwyczaje” i potrzeby. Do ich namnażania najszybciej dochodzi w zbiornikach nasłonecznionych, płytkich, a więc szybko nagrzewających się, bogatych w związki odżywcze, głównie związki fosforu i azotu. Jeśli takie warunki panują w naszym oczku wodnym, to kwestia czasu, aż życie w nim zostanie zdominowane właśnie przez glony. Żeby do tego nie dopuścić, należy zadbać o odpowiednie usytuowanie i zorganizowanie oczka. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim już na etapie jego zakładania wybierzmy miejsce lekko zacienione. Za najbardziej korzystną uważa się ekspozycję południowo-zachodnią bądź południowo-wschodnią. Od strony południowej słońca będzie za dużo, a od strony północnej – za mało. Jeśli jednak takie rozplanowanie jest niemożliwe i oczko wystawione będzie przez wiele godzin na działanie promieni słonecznych – obsadźmy je roślinami z dużymi liśćmi, które promienie te będą absorbować (mogą to być rośliny pływające, np. grzybienie).

Oczko wodne nie powinno być zbyt płytkie – im jego głębokość mniejsza, tym szybciej będzie się nagrzewać. Głębokość ta powinna wynosić co namniej 0,5 m, a nawet 1 m, jeśli planujemy hodować ryby.

Zadbajmy o wybór odpowiednich organizmów, które będą zasiedlać zbiornik. Warto wprowadzić do niego zwierzęta, które w naturalny sposób filtrują wodę, np. szczeżuje czy rozwielitki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że rozwielitki prędzej czy później padną łupem ryb. Aby temu zapobiec, na czas działania rozwielitek można wyłowić ryby i przenieść je do innego zbiornika. Zaleca się obsadzenie oczka roślinami, które konkurują z glonami o obecne w wodzie związki odżywcze (np. mięta nadwodna, rogatek sztywny). Pamiętajmy o tym, aby nie nawozić roślin rosnących w bezpośrednim otoczeniu oczka – obecne w nawozach związki będą spływać do sadzawki i przyczyniać się do ekspansji glonów.

Zwróćmy uwagę na odpowiednią ilość pokarmu podawanego rybom. Odmierzajmy taką porcję, aby została spożyta w ciągu kilku minut. Zaleganie niezjedzonego pokarmu przyczynia się do rozwoju glonów.

Kluczowe do utrzymania równowagi biologicznej w oczku wodnym jest systematyczne pozbywanie się z niego obumarłych organizmów. Unoszące się na powierzchni sadzawki resztki roślin i szczątki organizmów zwierzęcych usuniemy za pomocą gęstego sita z długą rączką. Można dodatkowo wspomóc się urządzeniem o nazwie skimmer (filtr powierzchniowy pływający), które umieszczone jest w wodzie i zasysa ją, gromadząc znajdujące się w niej większe zanieczyszczenia.

Konieczne jest zamontowanie dobrego filtra, o mocy i wydajności dostosowanej do wielkości oczka wodnego. Warto zdecydować się na taki, który wyposażony jest w lampę UV. Promieniowanie niszczy glony jednokomórkowe, które przepływają przez filtr razem z wodą. Można wesprzeć się naturalnymi filtrami – zaleca się umieszczenie w oczku worka jutowego wypełnionego kwaśnym torfem, który obniża pH wody (glony nie lubią kwaśnego odczynu) i uwalnia do niej garbniki o działaniu dezynfekującym. Torf dodatkowo zmienia kolor wody na bursztynowy, co sprawia, że przenika przez nią mniej światła, a więc ograniczony zostaje rozwój glonów. Podobnie działają szyszki olchy i liście dębu.

Pomocna będzie także pompa napowietrzająca – zbiorniki z wodą stojącą szybciej się nagrzewają, a w nagrzanej wodzie ilość tlenu zmniejsza się, co może stanowić zagrożenie dla zamieszkujących ją organizmów. W tej roli sprawdzi się również fontanna czy kaskada. Można także nabyć gotowy zestaw składający się z filtra i pompy. Zawartość tlenu w wodzie zwiększa też wspomniany skimmer.

Jak usunąć glony z oczka wodnego?

Jeśli nie uda się zapobiec pojawieniu się glonów, możemy sięgnąć po specjalistyczne preparaty przeznaczone do ich usuwania. Trzeba mieć na uwadze, że inny rodzaj środka skuteczny będzie w przypadku organizmów jednokomórkowych, a inny, gdy mamy do czynienia z glonami wielokomórkowymi. Jak przekonują producenci, tego typu preparaty nie szkodzą roślinom i zwierzętom zamieszkującym staw, niszcząc jedynie glony. Nie należy jednak sięgać po nie zbyt często. Przed zastosowaniem wybranego środka warto zmierzyć pH wody – jego działanie może być ograniczone w wodzie o odczynie zasadowym, a właśnie w takim najlepiej „czują się” glony. Przy wartości pH powyżej 8,5 efektów możemy w ogóle nie zauważyć. Odczyn obniżymy, sięgając po przeznaczone do tego preparaty bądź stosując wspomniane wyżej naturalne metody – kwaśny torf, szyszki olchy czy liście dębu.

Niezbędne jest regularne oczyszczanie oczka wodnego z glonów. Przydatny będzie kij (bądź grabie), na który nawinąć można długie, wielokomórkowe algi i wyłowić je ze zbiornika. Przy znacznym nasileniu problemu warto rozważyć zakup specjalnego odkurzacza do odmulania dna. Atutem tego typu urządzenia jest brak konieczności wypompowania wody przed jego użyciem. Poziom wody w oczku zazwyczaj trzeba obniżyć, jeśli nagromadzone zanieczyszczenia usuwać będziemy za pomocą łopaty. Takie gruntowne oczyszczanie dobrze jest przeprowadzić po każdym użyciu preparatu do usuwania glonów – obumarłe algi opadają na dno, stając się pożywieniem dla nowych glonów, nie pozbywając się ich, możemy więc wpaść w błędne koło.

Zdjęcie: Fotolia

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu