Sklep online
Sklep online

Ryby żyworodne z rodziny piękniczkowatych

Niemal każdy akwarysta zaczynał swoją przygodę z akwarystyką od stadka gupików, mieczyków, lub innych ich krewniaków z rodziny piękniczkowatych.  Te rybki żyworodne należą bowiem do najmniej kłopotliwych i wymagających mieszkańców akwarium, a przy tym są bardzo kolorowe.

Środowisko naturalne rybek żyworodnych

Ryby żyworodne zamieszkują wody Ameryki Południowej, Środkowej oraz południowych obszarów Ameryki Północnej.

Wygląd rybek żyworodnych

Mają bardzo ładne, żywe barwy, które często są wynikiem wieloletniej selekcji hodowlanej. Prym wiodą oczywiście gupiki, które nawet w naturze cechują się dużą różnorodnością ubarwienia. Przy czym najbardziej kolorowe są samce. U mieczyków, zmienniaków czy molinezji samice dorównują urodą swoim partnerom.

Zachowanie i wymagania rybek żyworodnych

Większość gatunków jest spokojna i łagodna. Nadają się zatem do akwarium wielogatunkowego. Nie żyją w ławicach, nie mniej jednak lubią towarzystwo przedstawicieli swojego gatunku, dlatego lepiej jest trzymać je w grupach, najlepiej z przewagą samic. Można trzymać przedstawicieli tylko jednej płci, na przykład same samce.

Pływają w całej toni wodnej, ale najchętniej żerują tuż przy powierzchni. Lubią akwaria porośnięte roślinnością, ale z pozostawioną przestrzenią do pływania. Delikatne rośliny mogą być zjadane. Twardość wody i pH nie mają większego znaczenia, wystarczy zwykła woda kranowa z dodatkiem uzdatniacza.

Temperatura około dwudziestu sześciu, dwudziestu siedmiu stopni.

Rozmnażanie rybek żyworodnych

U ryb żyworodny bardzo łatwo rozpoznać płeć. Płetwa odbytowa samców przekształcona jest w narząd kopulacyjny, tak zwane gonopodium. Samice zwykle są większe i, u niektórych gatunków, mniej jaskrawo ubarwione. Samce mieczyków mają także „miecz”, który tworzą wydłużone promienie płetwy ogonowej.

U ryb z tej rodziny występuje zapłodnienie wewnętrzne. Samice mogą magazynować nasienie samca, dlatego jednorazowe zaplemnienie wystarcza im na długi czas.

Jak sama nazwa wskazuje, rybki te rodzą żywe młode. Rodzice nie opiekują się potomstwem, wręcz przeciwnie chętnie potraktują je jako przekąskę, jeśli tylko będą miały okazję. W hodowli stosuje się wiec specjalne kotniki, które uniemożliwiają zjadanie młodych. Jeśli jednak akwaryście nie zależy na dużej liczbie potomstwa, może obsadzić zbiornik gęstą roślinnością, w której narybek znajdzie schronienie. Przynajmniej część małych rybek przeżyje.

Pożywienie rybek żyworodnych

Podstawą pożywienia może być wieloskładnikowy pokarm dla rybek. Chętnie jedzą również mrożone i żywe larwy owadów oraz skorupiaki planktonowe.

Systematyka rybek żyworodnych

Ryby żyworodne z rodziny piękniczkowatych należą do rzędu kapieńcokształtnych. Najbardziej popularne rybki żyworodne zaliczane są do rodzajów Poecillia i Xiphophorus.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ryby
Rząd: karpieńcokształtne
Rodzina: piękniczkowate

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Ryby do oczek wodnych

Coraz częściej w naszych przydomowych ogródkach pojawiają się oczka wodne. Zazwyczaj ich właściciele pragną, aby kwitło w nich życie niczym w prawdziwym stawie wielkiego przepięknego ogrodu. Dekoracje naszego oczka, prócz...

Czytaj więcej
Poskoczek mułowy

Poskoczek mułowy jest jedną z najdziwniejszych ryb na świecie. Jest niezwykły, ponieważ wiele czasu spędza poza wodą, sprawnie poruszając się przy pomocy swoich silnie umięśnionych płetw piersiowych. Środowisko naturalne poskoczków...

Czytaj więcej
Wewnętrzne filtry do akwariów

W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki asortyment filtrów wewnętrznych. Bywają stosowane nawet w większych akwariach, zależnie od swej wydajności. Większość z nich nadaje się jednak raczej do mniejszych zbiorników. We wszystkich...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram