Jak-skutecznie-odrobaczyc-kota

Jak skutecznie odpchlić kota?

Inwazja pcheł potrafi uprzykrzyć życie każdemu kotu. Intensywne drapanie, wygryzanie sierści i niepokój – to zazwyczaj pierwsze sygnały obecności krwiopijnych pasożytów u naszego pupila. Choć insekty potrafią być niezwykle uciążliwe, na szczęście istnieją efektywne sposoby na ich całkowite wyeliminowanie. Jak skutecznie zwalczyć pchły u kota?

Nie ma chyba właściciela kota, który nie słyszałby o pchłach. Rzeczywiście, krwiopijne owady są tak szeroko rozpowszechnione, że niemal każdemu przyjdzie się z nimi kiedyś zmierzyć. Problemu nie wolno nigdy jednak bagatelizować. Pchły powodują bowiem nie tylko dokuczliwy świąd, ale przenoszą też groźne pasożyty np. tasiemce . Koty, ze względu na wyjątkowo staranną toaletę, są szczególnie narażone na połknięcie owadów, a co za tym idzie – na zarażenie pasożytami wewnętrznymi. Warto wiedzieć, że u mruczków najczęściej występuje pchła kocia (Ctenocephalides felis) – co nie oznacza wcale, że futrzaka nie może dotknąć inwazja pcheł psich (Ctenocephalides canis) czy ludzkich (Pulex irritans).

Jak skutecznie odrobaczyć kota?

Jak skutecznie walczyć z pchłami?

Do skutecznego zwalczania pcheł konieczne jest poznanie ich cyklu rozwojowego. Nie wystarczy bowiem pozbyć się dorosłych owadów, lecz trzeba zadziałać na osobniki we wszystkich stadiach rozwojowych. Należy pamiętać, że samice po napiciu się krwi szybko przystępują do rozrodu. Kiedy już złożą jaja, w mgnieniu oka kolonizują całe otoczenie zwierzaka. Larwy chowają się bowiem w ciemnych zakamarkach, aby w sprzyjających warunkach przeobrazić się i ponownie zaatakować naszego mruczka. Oprócz preparatów nanoszonych na skórę futrzaka, konieczne jest więc również zastosowanie specyfików, które wyeliminują insekty z otoczenia kota.

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Wśród całej gamy produktów do zwalczania pcheł u kotów najpopularniejsze są: obroże biobójcze (przeczytaj więcej o tym, jak działa obroża przeciwpchelna dla kota KLIK), preparaty spot-on i spraye. Preparaty spot-on nanosi się bezpośrednio na skórę karku pupila. Eliminują one pchły i zapobiegają ponownej inwazji przez okres około 4-5 tygodni. Dawkę substancji należy zawsze dopasować do wagi zwierzaka. Również bezpośrednio na skórę rozpyla się preparaty w sprayu. Istotne jest, aby zawsze przed ich użyciem odgarnąć określoną partię sierści mruczka. Jeśli chcemy na długo zabezpieczyć futrzaka przed inwazją insektów, możemy zastosować obrożę przeciwpchelną. Zapewnia ona ochronę przed owadami nawet na 6-8 miesięcy.

Wszystkie specyfiki przeciwpchelne działają na podobnej zasadzie – zawarta w nich substancja czynna (u kotów m.in. fipronil, imidaklopryd, flumetryna) rozprzestrzenia się w warstwie lipidowej skóry, oddziałując w sposób kontaktowy. Uwalniana substancja powoduje paraliż i śmierć dorosłych pcheł. Owady umierają zazwyczaj już po 24-48 godzinach od zastosowania produktu. Często wybrany specyfik zawiera także hormon juwenilny, który przerywa cykl rozwojowy insektów i nie dopuszcza do rozwoju nowych osobników z jaj, a także do przeobrażenia się larw. Na rynku oprócz standardowych produktów insektobójczych znaleźć możemy również specyfiki z dimetikonem. W wyniku ich działania pchły przestają się poruszać, dlatego tego typu preparaty mogą być pomocne zwłaszcza w profilaktyce antypasożytniczej.

Jak wyeliminować pchły z otoczenia kota?

W przypadku inwazji pcheł nie obejdzie się bez dokładnego wysprzątania mieszkania. Warto również wyprać dywany i legowisko naszego mruczka. Aby ostatecznie rozprawić się z pchłami, w miejscach chętnie uczęszczanych przez naszego kota, powinniśmy zastosować również spray zwalczający krwiopijne insekty.

Profilaktyka przeciwpchelna u kota

W profilaktyce przeciwpchelnej nie do przecenienia jest czujność opiekuna futrzaka. Częste zabiegi pielęgnacyjne pozwolą szybko nam się zorientować, czy pupil jest nosicielem pcheł. Istotne jest zwłaszcza regularne wyczesywanie mruczka, podczas którego można z łatwością dostrzec krwiopijne owady lub ich odchody. Warto również stosować akcesoria odstraszające insekty np. obroże na bazie naturalnych olejków eterycznych. Konieczne jest też częste sprzątanie mieszkania, a szczególnie odkurzanie dywanów, które pozwoli ograniczyć liczebność pcheł w otoczeniu zwierzaka.

Zdjęcie: Fotolia.pl

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu