Sklep online
Sklep online

Jak opiekować się kotem po operacji?

Mruczki to wyjątkowi pacjenci. Choć z reguły szybko dochodzą do siebie po zabiegach chirurgicznych, ze względu na wrodzoną niezależność miewają problemy z zaakceptowaniem pooperacyjnych ograniczeń. W jaki sposób ułatwić futrzakowi rekonwalescencję? Jak dbać o kota po operacji?

https://kakadu.pl/blog/wordpress/jak-czesto-trzeba-chodzic-z-kotem-do-weterynarza/

Opieka nad kotem po operacji – powrót do domu

Operacja przebiegła pomyślnie – możemy wreszcie zabrać mruczącego podopiecznego do domu. Warto pamiętać, że odebranie kota z gabinetu powinno nastąpić dopiero wtedy, gdy w pełni wybudzi się z narkozy. Mruczek po zabiegu, za sprawą podawanych leków, może zachowywać się inaczej niż zwykle. Niewykluczone, że zaobserwujemy u niego senność, niepokój, trudności z utrzymaniem równowagi. Objawy te powinny ustąpić po upływie kilku bądź kilkunastu godzin. Po zakończeniu operacji lekarz z pewnością przekaże nam dokładne informacje na temat stanu zdrowia kociego pacjenta, czasu i przebiegu rekonwalescencji.

Każdy zabieg weterynaryjny wiąże się dla kota z dużym stresem. Narkoza powoduje też obniżenie temperatury ciała, co zwiększa ryzyko wychłodzenia organizmu. Po wybudzeniu u futrzaka mogą ponadto wystąpić wymioty. Dla komfortu podopiecznego warto zadbać o odpowiednie warunki transportu. Kota po operacji należy położyć w transporterze, wyłożonym materiałem izolacyjnym i podkładami higienicznymi. By uchronić zwierzaka przed wyziębieniem, warto okryć go miękkim, ciepłym kocem, o znajomej woni. Transporter kota » można dodatkowo spryskać syntetycznymi feromonami – zredukują one u kota poziom stresu. W trakcie podróży należy cały czas mieć pupila na oku. Warto do niego przemawiać łagodnym, spokojnym głosem – może to podziałać na niego uspokajająco.

↓ PODKŁADY HIGIENICZNE ABSORBUJĄCE WILGOĆ ↓

Kącik wypoczynkowy dla kota po operacji

Dla bezpieczeństwa i komfortu kociego rekonwalescenta niezwykle ważne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do wypoczynku. Niestety, nie obejdzie się bez modyfikacji przestrzeni. Wszelkie zmiany w domowym otoczeniu warto jednak przeprowadzić jeszcze przed zabiegiem – dzięki temu kot będzie mógł się do nich przyzwyczaić i nie będzie narażony na dodatkowy stres po operacji. Kącik wypoczynkowy dla kota po operacji najlepiej stworzyć w zacisznym i ciepłym miejscu. U mruczków po zabiegach występuje nadwrażliwość na światło i dźwięki, dlatego trzeba odizolować je od hałaśliwych urządzeń domowych, zakryć okna roletami i przysłonić legowisko kotarami. Futrzakowi można udostępnić legowisko w formie budki, które ogranicza dopływ niepokojących bodźców. Posłanie dla zwierzaka musi być ulokowane na podłodze.

Po operacji kot nie może wspinać się ani skakać. Z otoczenia należy usunąć drapaki i inne akcesoria do wspinaczki. Warto utrudnić mruczkowi dostęp do mebli i półek. Jeżeli nasz pupil jest wyjątkowo ruchliwy, dobrym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie go w przestronnej klatce. Wszystkie najważniejsze akcesoria (kuwety, miseczki na pokarm i wodę) należy umieścić w pobliżu posłania zwierzaka.

↓ LEGOWISKO DLA KOTA ↓

Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mruczka, warto spędzać z nim jak najwięcej czasu. W przypadku większości zabiegów aktywność futrzaka musi być ograniczona przez 2 tygodnie. W tym czasie nie należy wypuszczać kotów wychodzących na samotne przechadzki. Jeśli nasz podopieczny źle znosi ciągły pobyt w domu, warto pozwolić mu przynajmniej poobserwować otoczenie przez okno. Należy zadbać także o wzbogacenie domowego otoczenia. Lepiej unikać szalonych zabaw. W okresie rekonwalescencji najlepiej sprawdzą się zabawki interaktywne, angażujące koci intelekt. Zamiast zabawy można też zafundować pupilowi sesje głaskania.

Kontrole weterynaryjne i ochrona szwów u kota po operacji

Stały monitoring kociego samopoczucia to niezbędny element opieki nad kotem po operacji. Bezwzględnie powinniśmy stosować się do wszystkich zaleceń weterynarza i chodzić z kotem na wizyty kontrolne. Nic nie zastąpi jednak naszej czujności. Warto regularnie badać temperaturę ciała zwierzaka. Dwa razy w ciągu dnia należy również sprawdzać stan rany pooperacyjnej. Zwracajmy uwagę na wszystkie niepokojące objawy występujące u pupila. Jeśli nasz mruczek jest apatyczny, ma gorączkę, trudności z oddychaniem, problemy z oddawaniem moczu czy kału, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Sygnałem alarmowym jest też wysięk z rany pooperacyjnej czy obrzęk w okolicy szwów.

↓ TRANSPORTER DLA KOTA ↓

Ranę pooperacyjną i szwy u kota należy chronić przed wylizywaniem i wygryzaniem. Aby je zabezpieczyć, warto zastosować specjalny kubraczek ochronny lub kołnierz pooperacyjny. Niestety akcesoria tego typu uniemożliwiają futrzakom wykonywanie typowych zachowań pielęgnacyjnych, przez co ich stosowanie może wywołać depresję. Z tego względu ich użycie zawsze należy rozważyć indywidualnie. Jeśli u kota po założeniu kubraczka czy kołnierza zaobserwujemy silną apatię, niechęć do aktywności i jedzenia, powinniśmy raczej zrezygnować z ich stosowania.

Dieta dla kota po operacji

Odpowiednie działania dietetyczne mogą znacznie ułatwić kotu szybki powrót do zdrowia. Bezpośrednio po operacji nie należy karmić pupila. Pierwszy posiłek zwykle można zaoferować mruczkowi dopiero po upływie 6 godzin od operacji. W przypadku niektórych zabiegów (zwłaszcza w obrębie przewodu pokarmowego) czas głodówki może być dłuższy. Po operacji trzeba zapewnić kotu nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody.

Opieka nad kotem po operacji to także wprowadzenie specjalnej diety. Posiłki mruczka powinny być lekkostrawne, dobrze przyswajalne i wysokoenergetyczne. Kota należy karmić pożywieniem o wysokiej smakowitości. Bardzo dobrze sprawdzą się więc karmy mokre, które wyróżniają się intensywnym zapachem, naturalną konsystencją i nieprzeciętnym smakiem. Dzięki temu mogą przeciwdziałać spadkowi apetytu – często występującemu u kotów po operacjach. Warto sięgnąć po produkty w formie musów, pasztetów czy zup. Dobrym pomysłem jest także stosowanie specjalnych karm dla rekonwalescentów. Cechuje je wysoka zawartość białka, energii, witamin i minerałów. Dzięki temu chronią zwierzaki przed utratą masy mięśniowej, dodają sił i przyspieszają regenerację organizmu. U niektórych futrzaków konieczne może być zastosowanie formuł weterynaryjnych przeznaczonych dla zwierzaków z określonymi problemami zdrowymi (np. chorobami przewodu pokarmowego). Pamiętajmy jednak, że wybierając karmę dla kota po operacji, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

↓ LEKKOSTRAWNA KARMA DLA WRAŻLIWYCH KOTÓW ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © Kesterhu — istockphoto.com

Małgorzata Paszko
Z wykształcenia i zamiłowania etnolog i religioznawca, dodatkowo włóczykij, który najlepiej czuje się z plecakiem na plecach, w drodze i z dala od wszelakich planów. Podróże, te bliskie, do miejsc ukrytych tuż za rogiem, jak i te wiodące w nieco bardziej odległe zakątki globu to już prawdziwe uzależnienie. Jeśli na miejscu, to z książką w ręku i na peryferiach, tam gdzie wielkomiejski zgiełk nie dochodzi. W sferze marzeń gospodarstwo zaszyte w dziczy i hodowla owiec, choć w grę wchodzą też południowoamerykańskie alpaki. Z domowych ulubieńców od lat niekwestionowanymi faworytami pozostają koty.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Nowy żwirek dla kotów – Brylant biały

Prezentujemy absolutną nowość na rynku zoologicznym: biały bentonitowy żwirek dla kotów naszej własnej marki Brylant. Można go nabyć we wszystkich sklepach zoologicznych Kakadu, w tym również w sklepie internetowym. Brylant...

Czytaj więcej
Kerabol Biotin – preparat, dzięki któremu zadbasz o przesuszoną i wypadającą sierść psa i kota

Piękny wygląd psiej i kociej sierści to zasługa nie tylko skrupulatnej pielęgnacji, ale również starannie zbilansowanego żywienia. Nadmierne wypadanie i blaknięcie włosa oraz przesuszenie skóry to częste sygnały niedoborów pewnych...

Czytaj więcej
Kwiaty i rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota - sprawdź tę listę

Rośliny domowe i ogrodowe wzbudzają duże zainteresowanie kotów. Choć mruczki raczej nie potrafią docenić ich wizualnych walorów, często traktują je jako interesującą przekąskę. Niestety, wiele gatunków roślin może być toksycznych...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram