Jak rozpoznać płeć u ptaków?

Jak rozpoznać płeć u ptaków?

Dla hodowcy prawidłowe rozpoznanie płci u ptaków ma kluczowe znaczenie, dla przeciętnego opiekuna ptaka może mniejsze, niemniej jednak zawsze warto wiedzieć, jakiej płci jest nasz pupil. Kłopot w tym, że nie zawsze jest to takie proste. U wielu gatunków ptaków bowiem nie ma różnic w wyglądzie przedstawicieli obu płci.

Dymorfizm płciowy

Dymorfizm płciowy to właśnie nic innego, jak wspomniane różnice w wyglądzie. W przypadku ptaków dotyczą one przede wszystkim barwy upierzenia, choć u niektórych gatunków samiec jest większy od samicy.

Z rozpoznaniem płci nie ma problemy, gdy samiec i samica mają zupełnie inną barwę upierzenia, tak jak ma to miejsce u nektarników, zeberek, nierozłączek szarogłowych czy rajskich ptaków. Przynajmniej wówczas, gdy mamy do czynienia z ptakiem klasycznie ubarwionym. W niektórych odmianach barwnych bowiem, różnice w upierzeniu przedstawicieli obu płci się się zacierają. Tak jest na przykład u zeberek.

Bywa, że dymorfizm płciowy jest ledwie zaznaczony i ptaki różnią się tylko drobnymi szczegółami upierzenia. U nimf samic ma nieco bardziej jaskrawe pomarańczowożółte plamy na policzkach i żółty czub, który jest również nieco dłuższy. Z kolei u papużek falistych płeć możemy rozpoznać jedynie po kolorze woskówki, czyli skórnej narośli nad dziobem. U samców jest ona niebieska u samic zaś brązowa.

Niestety dymorfizm płciowy możemy zaobserwować praktycznie tylko u dorosłych ptaków. Tak jest w przypadku wspomnianych papużek falistych, u których młode samce mają woskówkę podobnie zabarwioną, jak samice. Charakterystyczna czarna obroża na szyi samców aleksandrett obrożnych również pojawia się po osiągnięciu przez nich dojrzałości płciowej. Podobnie jest z czerwoną obrożą u amadyn obrożnych.

Czasami różnice w barwie piór pojawiają się wyłącznie w okresie godowym. Samiec przyjmuje wówczas ubarwienie godowe, często bardzo kolorowe i jaskrawe. Na przykład pióra samców wikłaczy ognistych stają się czarno-czerwone. Poza okresem lęgowym niewiele różni się on od samicy. Samcom wdówek rajskich wyrastają dodatkowo imponujących rozmiarów sterówki.

Różnice w budowie kloaki

Doświadczeni hodowcy kanarków potrafią rozpoznać płeć na podstawie różnic w budowie kloaki u samców i samic. Metodę tę można stosować również u innych gatunków ptaków, jednak w wielu przypadkach sprawdza się ona wyłącznie w okresie lęgowym.

Różnice w zachowaniu

Wszyscy znamy charakterystyczny śpiew samców kanarków. Pozornie jest to niezawodna metoda rozpoznawania płci – jeśli ptak śpiewa jest samce, a jeśli nie śpiewa… No właśnie! Z wielu przyczyn samiec może również nie śpiewać, na przykład jest jeszcze niedojrzały. Łatwo go wówczas wziąć za samicę.

Różnice w zachowaniu między przedstawicielami obu płci najlepiej zauważyć w okresie godowym. Samiec stara się wówczas przywabić samice tokując, a potem adorując wybrankę na wszelkie możliwe sposoby. Samce papużek falistych mają na przykład w zwyczaju karmić samiczki, które zachowują się wówczas jak pisklęta.

Metody laboratoryjne

Niestety u wielu gatunków ptaków jedynymi metodami określania płci, dającymi stuprocentową gwarancję, są metody laboratoryjne. Tak jest na przykład w przypadku większości papug.

Są dwa sposoby takiego określania płci. Pierwszy to laparoskopia. Do jamy ciała ptaka wprowadza się specjalnie urządzenie przy pomocy którego weterynarz może obejrzeć gonady i na podstawie ich budowy określić płeć. Metoda niezawodna, ale mająca jedną zasadniczą wadę – trzeba wcześniej ptaka uśpić, a to niesie za sobą ryzyko. Z drugiej jednak strony, przy okazji można rozpoznać ewentualne wady czy choroby układu rozrodczego.

Drugą metodą laboratoryjnego określania płci jest analiza chromosomów. Wystarczy nawet jedno ptasie pióro, z którego pobiera się materiał genetyczny do badania. Sposób lepszy od poprzedniego, ponieważ nie wymaga narkozy i nie stresuje badanego ptaka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu